Bionicznax400Bioniczna proteza ręki MindHand z Politechniki Białostockiej została nagrodzona złotym medalem na 70. Międzynarodowych Targach "Pomysły, Wynalazki, Nowe Produkty iENA 2018" w Norymberdze w Niemczech (1 - 4 listopada 2018r.).

Interdyscyplinarny zespół MindHand tworzą doktorant i studenci Wydziału Mechanicznego, Wydziału Informatyki oraz Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej: mgr inż. Sławomir Grycuk, Paweł Antoniuk, Adam Kozłowski, Łukasz Boguszewski, Ewelina Antoniuk. To oni są konstruktorami bionicznej protezy ręki, wykorzystującej nowoczesne technologie i autorskie rozwiązania. Do tej pory udało się opracować funkcjonalny prototyp protezy z użyciem nowoczesnego druku 3D.

Wynalazek budził wyjątkowo duże zainteresowanie wśród odwiedzających targi. Mogli oni zobaczyć na żywo możliwości protezy MindHand i sterować protezą przy użyciu specjalnej opaski na rękę - relacjonuje po powrocie z Norymbergi Paweł Antoniuk. Adam Kozłowski podkreśla, że wśród odwiedzających stoisko były także osoby niepełnosprawne lub poszukujące rozwiązań dla najbliższych, którzy borykają się z takim problemem. Często padały pytania dotyczące terminu wprowadzenia protezy MindHand na rynek.

Bioniczna proteza ręki jest sterowana sygnałami EMG pochodzącymi z mięśni. Są one zbierane przez elektrody i klasyfikowane przez algorytm sztucznej inteligencji zawarty w protezie. Algorytm wybiera konkretny chwyt, zależnie od mięśnia z którego pochodził sygnał. Projekt wyróżnia się na tle innych, ponieważ używamy najnowszej technologii korzystając z tańszych komponentów. W projekcie zastosowano autorskie rozwiązanie mechanizmu ruchu poprzez umieszczenie jarzm, które poruszają poszczególne paliczki palca, redukując ilość napędów - opowiada dr hab. inż Jarosław Sidun, opiekun zespołu. Bioniczna proteza ręki ma być nie tylko funkcjonalna, ale i dostępna - jej cena powinna być kilkakrotnie niższa od dostępnych urządzeń na rynku.

Adam Kozłowski podkreśla ogromne zróżnicowanie prezentowanych w Norymberdze projektów: od kosmetyków i żywności po silniki samochodów. W tym roku w Norymberdze odwiedzający targi mogli zobaczyć ok. 800 wynalazków prezentowanych przez wystawców z 30 krajów.

Warto przypomnieć, że projekt MindHand znalazł się w krajowych finałach konkursu Microsoft Imagine Cup 2018, uzyskał wyróżnienie w konkursie Technotalent 2017. Został także doceniony w Konkursie Konstrukcji Studenckich KOKOS 2017 zajmując pierwsze miejsce. Wyjazd na Targi "Pomysły, Wynalazki, Nowe Produkty iENA 2018" w Norymberdze wsparł Prezydent Białegostoku w ramach umowy dotyczącej promocji miasta.

Dorota Sawicka Rzecznik Prasowy Politechniki Białostockiej
tel. 85 746 97 27, tel. kom. 690 602 493
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. www.pb.edu.pl
mgr Tomasz Jastrzębski
Pełnomocnik Rektora Politechniki Białostockiej ds. Osób Niepełnosprawnych
kom. 501 032 551 tel. 85 746 90 36