kalisz1x400W dniu 21.11.2019 r., odbyły się jubileuszowe XV Międzynarodowe Halowe Mistrzostwa Kalisza Osób Niepełnosprawnych w Lekkiej Atletyce. Imprezie patronował Prezydent Miasta Krystian Kinastowski. Który również ufundował jedną z nagród.

Organizatorem Mistrzostw była Fundacja Inwalidów i Osób Niepełnosprawnych „Miłosierdzie” Warsztat Terapii Zajęciowej, oraz Klub Sportowy Osób Niepełnosprawnych „Bastion”, przy współorganizacji Ośrodka Sportu Rehabilitacji i Rekreacji w Kaliszu, na którego obiekcie odbyły się zawody.

W tegorocznych zawodach udział wzięło 18 zespołów z Polski, oraz dwa z Charkowa i Odessy na Ukrainie. Łącznie w 8 konkurencjach, w kategoriach kobiet i mężczyzn, startowało ok. 160 zawodników i zawodniczek. Łącznie na hali lekkoatletycznej zgromadziło się w tym dniu blisko 300 osób.kalisz3x400

W klasyfikacji zespołowej pierwsze miejsce zajął Specjalny Ośrodek Szkolno -Wychowawczy nr 1 im. Janusza Korczaka w Kaliszu, drugie ekipa z Warsztatu Terapii Zajęciowej i ZAZ-u w Wieruszowie a trzecie WTZ „Tęcza” z  Ostrowa Wlkp. Wśród przybyłych gości mogliśmy zobaczyć Wiceprezydenta Miasta Kalisza Grzegorza Kulawinka, Mariana Durleja z Rady Miasta Kalisza, Wice-naczelników Wydziałów Kultury i Sportu i Turystyki  oraz Spraw Społecznych i Mieszkaniowych Urzędu Miejskiego w Kaliszu: Urszulę Bogaczyk i Janusza Sibińskiego. Sportowców pobłogosławił ks. kanonik Dariusz Bandosz, duszpasterz sportowców Diecezji kaliskiej. Na otwarciu zawodów z powodu długotrwałej kontuzji  nie mógł być obecny pan Stanisław Bronz – Prezes Zarządu Fundacji „Miłosierdzie”, który nie omieszkał jednak, wzorem lat ubiegłych, ufundować nagrody dla zawodników. W organizacji mistrzostw bardzo pmogli nam sponsorzy: Piekarnia Stanisława i Mirosławy Paraczyńskich, Dorota i Romuald Bartosik z kawiarni „Muzealnej”, Piekarnia Olszyna Pana Grzegorza i Ewy Olszyna, oraz firma AGRICO z Pawłówka i Zakłady PROFI z Grabowa nad Prosną.

kalisz2x400Organizacja imprezy na odpowiednim poziomie, zakup nagród i trofeów dla zawodników możliwa była dzięki współfinansowaniu Mistrzostw ze środków PFRON będących w dyspozycji Miasta Kalisza, oraz środków własnych fundacji.

Tekst: Mariusz Patysiak