Logo Karkonoskiego Sejmiku Osób niepełnosprawnych

Win­dy w Sądach?

sądy windax400Rzecz­nik Praw Oby­wa­tel­skich RP w publi­ka­cji „Dostęp osób z nie­peł­no­spraw­no­ścia­mi do wymia­ru spra­wie­dli­wo­ści. Ana­li­za i zale­ce­nia” War­sza­wa- 2016” doko­nał oce­ny warun­ków uczest­nic­twa osób nie­peł­no­spraw­nych w postę­po­wa­niach i pro­ce­sach pro­wa­dzo­nych przez orga­na wymia­ru sprawiedliwości. 

Szcze­gól­ną uwa­gę zwra­ca na spe­cy­ficz­ną sytu­ację osób nie­wi­do­mych i sła­bo­wi­dzą­cych, nie­sły­szą­cych oraz osób z nie­peł­no­spraw­no­ścią inte­lek­tu­al­ną lub psy­chicz­ną. Brak odpo­wied­nich pro­ce­dur unie­moż­li­wia w wie­lu przy­pad­kach oso­bom nie­peł­no­spraw­nym świa­do­me uczest­nic­two w pro­ce­sach ze szko­dą dla obiek­tyw­nej oce­ny faktów.

Brak przy­się­głych tłu­ma­czy języ­ka migo­we­go, brak umie­jęt­no­ści posłu­gi­wa­nia się pismem Bra­il­le a, brak bie­głych sądo­wych z odpo­wied­nią spe­cja­li­stycz­ną wie­dzą cała gama pro­ble­mów zwią­za­na z oso­ba­mi z nie­peł­no­spraw­no­ścią umy­sło­wą lub psy­chicz­ną skła­da się na dzi­siej­szy, tak dys­ku­to­wa­ny obraz wymia­ru spra­wie­dli­wo­ści. Naj­bar­dziej istot­ne są jed­nak barie­ry archi­tek­to­nicz­ne utrud­nia­ją­ce bądź unie­możl­wia­ją­ce dostęp osób nie­peł­no­spraw­nych do sądów, pro­ku­ra­tur, komi­sa­ria­tów poli­cji, biur adwo­kac­kich itp. Komu­ni­ka­cja elek­tro­nicz­na nadal wyma­ga dosto­so­wa­nia i regu­lar­ne­go audy­to­wa­nia ser­wi­sów wymia­rów spra­wie­dli­wo­ści do wymo­gów mię­dzy­na­ro­do­we­go stan­dar­du doty­czą­ce­go dostęp­no­ści stron dla osób z nie­peł­no­spraw­no­ścia­mi WCAG 2.0.

sądy winda 1x400M.in. tym spra­wom poświę­co­ne było spo­tka­nie Spo­łecz­ne­go Rzecz­ni­ka Osób Nie­peł­no­spraw­nych i Pacjen­tów Zie­mi Jele­nio­gór­skiej Sta­ni­sła­wa Schu­ber­ta z Dyrek­to­rem Sądu Okrę­go­we­go w Jele­niej Górze Toma­szem Żukie­wi­czem. W spo­tka­niu uczest­ni­czy­ła rów­nież Kata­rzy­na Michal­ska-Bochy­nek Dyrek­tor Sądu Rejo­no­we­go, któ­re­go VI Wydział Ksiąg wie­czy­stych mie­ści się na ostat­nim pię­trze budyn­ku ze wszyst­ki­mi dole­gli­wo­ścia­mi takiej lokalizacji.

Dyrek­tor Tomasz Żukie­wicz ze zro­zu­mie­niem i wyjąt­ko­wym zaan­ga­żo­wa­niem pod­szedł do tak zary­so­wa­nych problemów.

„Bie­rze­my się za barie­ry”. Jesz­cze w tym roku w Sądzie przy ul. Ban­ko­wej wybu­do­wa­na zosta­nie win­da, któ­ra otwo­rzy swo­bod­ny dostęp każ­de­mu, czy­li wszyst­kim do ksiąg wie­czy­stych bez koniecz­no­ści poko­ny­wa­nia wie­lu scho­dów. Do potrzeb osób z nie­peł­no­spraw­no­ścią rucho­wą rów­nież w roku bie­żą­cym dosto­so­wa­ne zosta­nie wej­ście do budyn­ku Sądu przy uli­cy Nor­wi­da. Myśli­my rów­nież – mówi Dyrek­tor Tomasz Żukie­wicz – o zain­sta­lo­wa­niu win­dy w Sądzie przy uli­cy Woj­ska Pol­skie­go. Wśród pro­po­zy­cji roz­wią­zań tech­nicz­nych roz­wa­ża się loka­li­za­cję wej­ścia do tej win­dy od uli­cy Grottgera.

Wie­le ele­men­tów infra­struk­tu­ry sądo­wej moż­na uspraw­nić od ręki. Wypo­sa­że­nie wokand w wer­sji powięk­szo­ne­go dru­ku nie sta­no­wi żad­ne­go pro­ble­mu. Warun­kiem popra­wy dostę­pu do wymia­ru spra­wie­dli­wo­ści / i nie tylko/ jest jed­nak wie­dza o tym, że uczest­nik postę­po­wa­nia jest oso­bą nie­peł­no­spraw­ną z okre­śle­niem rodza­ju dys­funk­cji. Trze­ba to z odpo­wied­nim wyprze­dze­niem zgła­szać. Pod­le­głe Sądo­wi Okrę­go­we­mu w Jele­niej Górze Sądy Funk­cjo­nal­ne w Kamien­nej Górze, Luba­niu i we Lwów­ku Ślą­skim zosta­ły już zain­te­re­so­wa­ne pro­ble­mem barier archi­tek­to­nicz­nych, a jed­nym ze spo­so­bów ich roz­wią­za­nia mają być sale roz­praw zlo­ka­li­zo­wa­ne na par­te­rze wypo­sa­żo­ne w nie­zbęd­ne spe­cja­li­stycz­ne urzą­dze­nia tech­nicz­ne, jak na przy­kład nagłośnienie.

Będzie­my się wsłu­chi­wać w gło­sy osób nie­peł­no­spraw­nych- mówi Dyrek­tor Żukie­wicz, a temu celo­wi mogą słu­żyć nie­wąt­pli­wie „dni otwar­te sądu” dla osób z róż­ny­mi dys­funk­cja­mi. Myśli­my tak­że o kur­sach języ­ka migo­we­go dla pra­cow­ni­ków Sądu i o wypra­co­wa­niu takiej for­mu­ły prze­pły­wu infor­ma­cji pomię­dzy pra­cow­ni­ka­mi Sądu, sta­ży­sta­mi, aby pobu­dzać ich wraż­li­wość i empatię.

Pierw­sze spo­tka­nie w Jele­nio­gór­skim Sądzie zapla­no­wa­no na paź­dzier­nik bie­żą­ce­go roku, w któ­rym uczest­ni­czyć będą oso­by z wada­mi wzro­ku. To było bar­dzo uda­ne i poucza­ją­ce spo­tka­nie – mówi Miro­sła­wa Joś­ko Wice­pre­zes Sto­wa­rzy­sze­nia Inwa­li­dów Wzro­ku w Jele­niej Górze. Widać, że Kie­row­nic­two Sądu ma dobrą wolę do roz­wią­zy­wa­nia pro­ble­mów, któ­re przez lata nie były dostrzegane.

Roz­po­czę­ta w dniu 1 sierp­nia 2017 roku deba­ta, jak popra­wić i udo­sko­na­lić dostęp osób z nie­peł­no­spraw­no­ścia­mi do wymia­ru spra­wie­dli­wo­ści nie tyl­ko w naszym mie­ście, pozwa­la na opty­mi­stycz­ne spoj­rze­nie w naj­bliż­szą przy­szłość. Tu widać wyraź­nie goto­wość i deter­mi­na­cję, a prze­cież o wszyst­kim sta­no­wią ludzie. O wszel­kich spra­wach zwią­za­nych z reali­za­cją prac zwią­za­nych z popra­wą dostę­pu osób z nie­peł­no­spraw­no­ścia­mi do wymia­ru spra­wie­dli­wo­ści będzie­my infor­mo­wa­li na bieżąco.