Dla inwalidów na niebieskox400Osoby niepełnosprawne pomimo posiadanych przywilejów tj. możliwości parkowania na specjalnie dla nich wyznaczonych kopertach, dotychczas wcale nie mieli łatwiej ponieważ niektórzy zupełnie sprawni kierowcy mieli brzydki zwyczaj parkowania na miejscach dla inwalidów. Nie zawsze odstraszały ich też wysokie mandaty.

Przyłapani przez strażników miejskich lub policjantów zwykle tłumaczą, że nie zauważyli namalowanej na parkingu koperty. Teraz podobne wyjaśnienie uznane zostanie przez służby mundurowe za niewiarygodne, ponieważ pomalowanej na jaskrawoniebiesko koperty po prostu nie sposób przeoczyć, będą widoczne z daleka.

Jaskrawoniebieski kolor kopert ułatwi też inwalidom odnalezienie miejsca do parkowania, w dodatku z ulic zniknie oznakowanie pionowe.

Jak wyjaśniono w Urzędzie Miasta zgodnie ze znowelizowanym rozporządzeniem w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach, stanowiska postojowe dla pojazdów osób niepełnosprawnych powinny mieć nawierzchnię barwy niebieskiej i nie przewiduje się odstępstw od tych wymogów. Dzięki temu te miejsca postojowe są bardziej widoczne. W Kołobrzegu malowanie rozpoczęto jeszcze przed rozpoczęciem sezonu turystycznego.

- Oznakowaniu będą podlegały wszystkie dotychczasowe miejsca postojowe dla niepełnosprawnych – informuje Joanna Pawlak z Biura Prezydenta Kołobrzegu.

Jolanta Wiatr