BRAWA DLA CHÓRU I ORKIESTRY FILHARMONII DOLNOŚLĄSKIEJ

V DNI MUZYKI PAPIESKIEJ

 

W dniu 13 sierpnia 2022 roku o godzinie 19.00 w legnickiej Katedrze św. Apostołów Piotra i Pawła odbył się pierwszy z dwóch zaplanowanych koncertów V Dni Muzyki Papieskiej w Karkonoszach.

 W sobotę wieczorem w Legnickiej Katedrze zabrzmiała muzyka Mozarta. W ramach V Dni Muzyki Papieskiej, w świątyni wystąpił chór i orkiestra Filharmonii Dolnośląskiej z Jeleniej Góry pod dyrekcją Szymona Makowskiego. Muzycy zaprezentowali „Mszę Koronacyjną” Wolfganga Amadeusza Mozarta, jedno z piękniejszych dzieł kompozytora, pełne wiary i radości. Koncert ten odbył się również w ramach obchodów 30-lecia diecezji legnickiej i 25-lecia wizyty Jana Pawła II w Legnicy,

To wyjątkowe dzieło, które po raz pierwszy wybrzmiało w Katedrze, wysłuchała ponad 600 osobowa rzesza melomanów. Obecny był także Biskup Legnicki ks. Andrzej Siemieniecki oraz zaproszeni goście w tym parlamentarzyści oraz samorządowcy z subregionu legnickiego i województwa dolnośląskiego. Wykonawcy: chór i orkiestra Filharmonii Dolnośląskiej pod dyrekcją Szymona Makowskiego, Agnieszka Tyrawska-Kopeć – sopran, Elżbieta Kaczmarzyk-Janczak – mezzosopran, Tomasz Janczak – tenor, Grzegorz Szostak - bas.

            Brawa na stojąco i wiele pozytywnych wypowiedzi uczestników tego  wydarzenia świadczą o  zapotrzebowaniu na podobne koncerty. Odnotować trzeba, że Legnica jak i środowisko jeleniogórskie kolejne Dni Muzyki Papieskiej traktuje jako cykliczne, a może już nawet tradycyjne wydarzenie o charakterze kulturalnym i religijnym o tyle, że promuje te elementy jakimi kierował się Jan Paweł II czyli potrzeby miłości bliźniego i życia w pokoju.