Logo Karkonoskiego Sejmiku Osób niepełnosprawnych

Usłu­gi medycz­ne dla nie­peł­no­spraw­nych — powia­ło optymizmem?

usługi medyczne 2 spotkanie w KSONx400W dniu 3 listo­pa­da 2017r. odby­ło się w KSON-ie spo­tka­nie z zastęp­cą Dyrek­to­ra Oddzia­łu Dol­no­ślą­skie­go NFZ we Wro­cła­wiu Zbi­gnie­wem Hałatem. 

Tema­tem spo­tka­nia był sygna­li­zo­wa­ny przez pacjen­tów utrud­nio­ny dostęp do nie­któ­rych usług medycz­nych kon­trak­to­wa­nych przez NFZ. Doty­czy to zabie­gów sto­ma­to­lo­gicz­nych w znie­czu­le­niu ogól­nym, chi­rur­gii szczę­ko­wej i reha­bi­li­ta­cji dziennej.

W wyni­ku tego­rocz­ne­go kon­trak­to­wa­nia NFZ pod­pi­sał umo­wę z jele­nio­gór­ską pla­ców­ką leczą­cą oso­by nie­peł­no­spraw­ne sto­ma­to­lo­gicz­nie w znie­czu­le­niu usługi medyczne 3 spotkanie w KSONx400ogól­nym na war­tość umoż­li­wia­ją­cą przyj­mo­wa­nie pacjen­tów mak­sy­mal­nie do poło­wy listo­pa­da br. Do koń­ca roku pacjen­ci będą musie­li jeź­dzić do pla­có­wek poło­żo­nych w znacz­nej odle­gło­ści od Jele­niej Góry w Ole­śni­cy i Woło­wie. Jeże­li nic się nie zmie­ni, taka sytu­acja powtó­rzy się w latach następ­nych, bowiem umo­wy są pod­pi­sa­ne do 2021 roku. Nato­miast chi­rur­gia szczę­ko­wa i dzien­na reha­bi­li­ta­cja na tere­nie mia­sta Jele­niej Góry i powia­tu jele­nio­gór­skie­go w ogó­le nie zosta­ła zakon­trak­to­wa­na. Pacjen­ci chcąc sko­rzy­stać z gabi­ne­tów muszą dotrzeć odpo­wied­nio do Lwów­ka Ślą­skie­go, Bole­sław­ca i Gry­fo­wa Ślą­skie­go. To ogrom­ny dys­kom­fort dla wie­lu nie­peł­no­spraw­nych pacjen­tów, któ­rzy naj­czę­ściej nie są w sta­nie poko­ny­wać odle­gło­ści do tych specjalistów.

usługi medyczne 4 spotkanie w KSONx400W spo­tka­niu uczest­ni­czył rów­nież Sena­tor RP Krzysz­tof Mróz, któ­ry wska­zy­wał na wadli­wość obec­ne­go sys­te­mu kon­trak­to­wa­nia na obszar woje­wódz­twa zamiast na mniej­sze sku­pi­ska lud­no­ści w tym pacjen­tów. Od przy­szłe­go roku, mówił Dyrek­tor Hałat, zmie­ni się sytu­acja. Uwzględ­niać będzie­my potrze­by lokal­nych śro­do­wisk, pla­nu­je­my zwięk­szyć war­to­ści umo­wy na świad­cze­nia ogól­no­sto­ma­to­lo­gicz­ne w znie­czu­le­niu ogól­nym do sta­nu sprzed kon­trak­to­wa­nia 2017. Na usłu­gi chi­rur­gii sto­ma­to­lo­gicz­nej i fizy­ko­te­ra­pii domo­wej ogło­si­li­śmy kon­kurs. Cze­ka­my na wyni­ki postępowań.

Dyrek­tor Hałat podob­nie jak Doro­ta Gnie­wosz- kie­row­nik jele­nio­gór­skiej filii NFZ pod­kre­śla­li, że NFZ obo­wią­zu­ją szcze­gó­ło­we pro­ce­du­ry i prze­pi­sy, któ­re nie zawsze pozwa­la­ją uwzględ­nić rze­czy­wi­ste potrze­by pacjen­tów. To one regu­lu­ją zasa­dy kon­trak­to­wa­nia i finan­so­wa­nia. Dopó­ki nie zmie­ni się legi­sla­cja w tym zakre­sie mimo dobrej woli mamy ogra­ni­czo­ne możliwości.

Jak wyja­śni­li przed­sta­wi­cie­le NFZ kon­kurs na reha­bi­li­ta­cję ogól­no­ustro­jo­wą na oddzia­le dzien­nym został prze­pro­wa­dzo­ny pra­wi­dło­wo. Teren całe­go regio­nu jele­nio­gór­skie­go został zabez­pie­czo­ny na poprzed­nim pozio­mie. Do koń­ca wrze­śnia była zawar­ta jed­na umo­wa z pod­mio­tem w Jele­niej Górze, a od paź­dzier­ni­ka jed­na umo­wa z pod­mio­tem w Gry­fo­wie Ślą­skim. War­to­ści umów się nie zmie­ni­ły. Pro­blem jed­nak pozo­sta­je. Ozna­cza to, że nadal oko­ło 300 pacjen­tów z mia­sta i oko­lic będzie zmu­szo­nych do poko­ny­wa­nia oko­ło 70 km dzien­nie do Gry­fo­wa Ślą­skie­go przez okres 2 lub 3 tygo­dni każ­dy w cza­sie tera­pii na zabie­gi reha­bi­li­ta­cji dzien­nej. Dyrek­tor Hałat obie­cał, że jesz­cze raz wni­kli­wie DOWNFZ prze­ana­li­zu­je pro­blem, mając na uwa­dze zapo­trze­bo­wa­nie śro­do­wi­ska osób nie­peł­no­spraw­nych. Na zli­kwi­do­wa­nie tego pro­ble­mu są potrzeb­ne dodat­ko­we środki.usługi medyczne 1 spotkanie w KSONx400

Poru­szo­no też spra­wę bra­ku na naszym tere­nie spe­cja­li­stów np. endo­kry­no­lo­gów, neu­ro­lo­gów dzie­cię­cych, geria­trów, któ­rzy kon­cen­tru­ją się we Wro­cła­wiu. To tak­że pro­blem wła­ści­wej poli­ty­ki i samo­rzą­dów, któ­re powin­ny stwa­rzać warun­ki dla leka­rzy nie tyl­ko tych spe­cjal­no­ści, któ­rzy chcie­li­by się wią­zać z tere­nem zie­mi jeleniogórskiej.

Obec­ny na spo­tka­niu Ryszard Czo­sny­ka z KSON‑u, czło­nek Kra­jo­wej Rady Kon­sul­ta­cyj­nej ds. osób nie­peł­no­spraw­nych przy Mini­strze Rodzi­ny, Pra­cy i Poli­ty­ki Spo­łecz­nej, zwró­cił uwa­gę na dys­pro­por­cje w środ­kach prze­zna­cza­nych na opie­kę medycz­ną według tzw. algo­ryt­mu na jed­ne­go miesz­kań­ca na woje­wódz­two dol­no­ślą­skie. Wyno­szą one odpo­wied­nio np. dla woje­wódz­twa opol­skie­go — 60 gr, mazo­wiec­kie­go — 50 gr, a Dol­ne­go Śląska…,tylko 30 gr. To zaszło­ści z roku 2005 kie­dy był wyli­cza­ny ten nie­ko­rzyst­ny dla woje­wódz­twa dol­no­ślą­skie­go algo­rytm, mówił Dyrek­tor Hałat. Też postu­lu­je­my zmia­ny w tym zakre­sie. Algo­rytm nie uwzględ­nia tak­że tzw. cza­so­wej migra­cji zwią­za­nej z ruchem tury­stycz­nym i przygranicznym.

W tej spra­wie obec­ny na spo­tka­niu Spo­łecz­ny Rzecz­nik Osób Nie­peł­no­spraw­nych i pacjen­tów Zie­mi jele­nio­gór­skiej Sta­ni­sław Schu­bert zapo­wie­dział wystą­pie­nie do Par­la­men­ta­rzy­stów i Władz Samorządowych.