Logo Karkonoskiego Sejmiku Osób niepełnosprawnych

Syn­drom więź­niów czwar­te­go pię­tra, dobre per­spek­ty­wy dla budow­nic­twa mieszkaniowego

budynek nowySpe­cu­sta­wa miesz­ka­nio­wa popra­wi dostępność 

Infor­ma­cja pra­so­wa, 1 sierp­nia 2018 r.

  • Pre­zy­dent RP pod­pi­sał spe­cu­sta­wę mieszkaniową. 
  • Jej prio­ry­te­tem jest przy­spie­sze­nie budo­wy nowych budyn­ków mieszkalnych. 
  • Zmia­ny doty­czą tak­że wpro­wa­dze­nia do pra­wa budow­la­ne­go w szer­szym niż dotych­czas zakre­sie wymo­gu dostępności. 

Klu­czo­we zmia­ny doty­czą usta­wy Pra­wo budo­wal­ne, gdzie dostęp­ność ozna­cza, że nowe wzno­szo­ne budyn­ki uży­tecz­no­ści publicz­nej i wie­lo­ro­dzin­ne budyn­ki miesz­kal­ne będą uwzględ­niać potrze­by i moż­li­wo­ści osób o szcze­gól­nej sytu­acji życiowej,

takich jak oso­by z nie­peł­no­spraw­no­ścia­mi, oso­by star­sze czy rodzi­ny z mały­mi dzieć­mi. Nowa regu­la­cja uwzględ­nia potrze­by osób z nie­peł­no­spraw­no­ścia­mi inny­mi niż wyłącz­nie nie­peł­no­spraw­ność rucho­wa. Potrze­by takie opi­su­je arty­kuł 1 Kon­wen­cji o pra­wach osób nie­peł­no­spraw­nych, spo­rzą­dzo­nej w Nowym Jor­ku 13 grud­nia 2006 r.

- Trze­ba pamię­tać, że w sta­rze­ją­cym się spo­łe­czeń­stwie szyb­ko wzra­sta licz­ba osób o szcze­gól­nych potrze­bach miesz­ka­nio­wych. Syn­drom więź­niów czwar­te­go pię­tra dosko­na­le obra­zu­je barie­ry z jaki­mi muszą się mie­rzyć oso­by o ogra­ni­czo­nej spraw­no­ści, szcze­gól­nie senio­rzy — powie­dział mini­ster inwe­sty­cji i roz­wo­ju Jerzy Kwieciński.

- Dostęp­ne miesz­ka­nie i przy­ja­zna prze­strzeń lokal­na to waru­nek samo­dziel­no­ści i nie­za­leż­no­ści każ­de­go z nas. Dla­te­go też zapro­po­no­wa­ne przez rząd roz­wią­za­nia pomo­gą zapo­bie­gać wyklu­cze­niu osób star­szych, osób z nie­peł­no­spraw­no­ścia­mi i rodzi­ców z dzieć­mi w wóz­kach — mówi wice­mi­ni­ster Artur Soboń.

W usta­wie zawar­to rów­nież wymóg zapew­nie­nia mini­mal­ne­go udzia­łu loka­li miesz­kal­nych dostęp­nych dla osób o szcze­gól­nych potrze­bach, co ozna­cza że przy­naj­mniej część miesz­kań będzie speł­nia­ła para­me­try, któ­re pozwo­lą je uznać za dostęp­ne. Doty­czy to w szcze­gól­no­ści dźwi­gów oso­bo­wych, odpo­wied­niej sze­ro­ko­ści kory­ta­rzy, drzwi bez pro­gów, zarów­no w czę­ści wspól­nej budyn­ku, jak i w mieszkaniach.

Speł­nie­nie tych wymo­gów będzie wyka­zy­wa­ne w pro­jek­cie archi­tek­to­nicz­no-budow­la­nym, a orga­ny nad­zo­ru budo­wal­ne­go będą zobo­wią­za­ne do wery­fi­ko­wa­nia pro­jek­tu pod kątem zapew­nie­nia dostęp­no­ści na eta­pie kon­tro­li przed wyda­niem decy­zji o pozwo­le­niu na użyt­ko­wa­nie. Usta­wa wska­zu­je tak­że, że odstęp­stwa od prze­pi­sów tech­nicz­no-budow­la­nych nie mogą wpły­nąć w spo­sób nega­tyw­ny na poziom dostęp­no­ści wie­lo­ro­dzin­nych budyn­ków miesz­kal­nych i obiek­tów uży­tecz­no­ści publicznej.

za: Biu­ro Komu­ni­ka­cji
Mini­ster­stwo Inwe­sty­cji i Roz­wo­ju
ul. Wspól­na 2/4
00–926 War­sza­wa

tel. +48 22 273 85 11
e‑mail: media@mr.gov.pl
www.miir.gov.pl