Logo Karkonoskiego Sejmiku Osób niepełnosprawnych

Pre­zen­tu­je­my naj­bar­dziej przy­ja­zne pla­ców­ki zdro­wia na Dol­nym Śląsku

Nie­pu­blicz­ny Zakład Opie­ki zdrowotnej

– „MIE­DZIO­WE CEN­TRUM ZDRO­WIA” S.A. roz­po­czął swo­ją dzia­łal­ność, jako jeden z pierw­szych w Polsce.

                Jed­nym z naj­bar­dziej doce­nia­nych przez samych pacjen­tów jest Oddział Dia­be­to­lo­gicz­ny. Od sierp­nia br. po reor­ga­ni­za­cji Szpi­ta­la MCZ funk­cjo­nu­je on jako pod­od­dział Oddzia­łu Cho­rób Wewnętrz­nych i Dia­be­to­lo­gii , jed­nak dla pacjen­tów jest to nie­od­czu­wal­na zmia­na .Obec­nie Oddział po zmia­nie loka­li­za­cji wypo­sa­żo­ny jest w 17 łóżek sta­cjo­nar­nych. Pacjen­ci w trak­cie hospi­ta­li­za­cji mają do dys­po­zy­cji sale: 1‑, 2- i 3‑osobowe z peł­nym zaple­czem sani­tar­nym, w tym dwie sale o pod­wyż­szo­nym stan­dar­dzie oraz salę edu­ka­cyj­ną, a  po kolej­nych remon­tach rów­nież sale gim­na­stycz­ną . Oddział współ­pra­cu­je z przy­szpi­tal­ny­mi Porad­nia­mi Dia­be­to­lo­gicz­ny­mi m.in. w Lubi­nie, Legni­cy i Gło­go­wie, gdzie porad udzie­la­ją leka­rze z ogrom­nym doświad­cze­niem kli­nicz­nym , wywo­dzą­cy się tez z Oddziału.

                Oddział pro­wa­dzi dia­gno­sty­kę hipo­gli­ke­mii oraz dia­gn­sty­kę i lecze­nie wszyst­kich typów cukrzy­cy , pro­wa­dzi pacjent­ki z cukrzy­cą cię­żar­nych ‚oso­by na tera­pii Oso­bi­sty­mi Pom­pa­mi Insu­li­no­wy­mi. Pacjen­ci Oddzia­łu mają pro­wa­dzo­ne peł­ne pro­fi­le gli­ke­mii, sto­so­wa­ne są nowo­cze­sne leki (m.in. flo­zy­ny, leki inkre­ty­no­we )  i naj­no­wo­cze­śniej­sze insu­li­ny. Kadra Medycz­na Oddzia­łu pro­wa­dzi  rów­nież ogól­ną i indy­wi­du­al­ną edu­ka­cję dia­be­to­lo­gicz­ną – uczy jak żyć na co dzień z tą prze­wle­kła, postę­pu­ją­cą cho­ro­bą . Pacjen­ci mogą rów­nież sko­rzy­stać z bada­nia skła­du cia­ła i pora­dy die­te­ty­ka kli­nicz­ne­go. Psy­cho­log oce­nia moż­li­wo­ści poznaw­cze pacjen­tów. Oddział Dia­be­to­lo­gicz­ny dys­po­nu­je peł­ny­mi moż­li­wo­ścia­mi dia­gno­sty­ki powi­kłań cukrzy­co­wych  (neu­ro­pa­tii czu­cio­wej, auto­no­micz­nej, kon­sul­ta­cji oku­li­stycz­nych, kar­dio­lo­gicz­nych, der­ma­to­lo­gicz­nych i neu­ro­lo­gicz­nych). Ta współ­pra­ca wie­lu spe­cja­li­stów  umoż­li­wia dobór zin­dy­wi­du­ali­zo­wa­nej, sku­tecz­nej, bez­piecz­nej i akcep­to­wal­nej przez pacjen­ta terapii.

                Przy Oddzia­le funk­cjo­nu­je Gabi­net Pro­fi­lak­ty­ki i Lecze­nia Zespo­łu Sto­py Cukrzy­co­wej  ( ZSC ), któ­ry pro­wa­dzi edu­ka­cję doty­czą­cą pie­lę­gna­cji stóp, pro­fi­lak­ty­ki roz­wo­ju ran i leczy obec­ne owrzo­dze­nia nowo­cze­sny­mi, aktyw­ny­mi opa­trun­ka­mi. Każ­dy pacjent z wie­lo­let­nią cukrzy­cą może liczyć na oce­nę neu­ro­pa­tii czu­cio­wej stóp (czu­cie wibra­cji, doty­ku, bólu i tem­pe­ra­tu­ry) i zabu­rze­nia krą­że­nia  w obrę­bie koń­czyn dol­nych ( m.in. wskaź­nik kost­ka-ramię, USG dop­pler tęt­nic koń­czyn dol­nych, oce­nę ter­mo­wi­zyj­ną stóp ). Pacjen­ci z „pro­ble­mo­wy­mi sto­pa­mi” nama­wia­ni są na indy­wi­du­al­ne wkład­ki i obu­wie zmniej­sza­ją­ce szan­se na roz­wój kolej­nych owrzo­dzeń. Cho­rzy mają usta­la­ny indy­wi­du­al­ny plan dia­gno­sty­ki i lecze­nia : pacjen­ci z owrzo­dze­nia­mi neu­ro­pa­tycz­ny­mi dalej pro­wa­dze­ni są w Porad­ni Lecze­nia ZSC, a pacjen­ci z owrzo­dze­nia­mi nie­do­krwien­ny­mi, kie­ro­wa­ni są do ośrod­ków angiologicznych.

                Oddział Dia­be­to­lo­gicz­ny pro­wa­dzi rów­nież dzia­łal­ność nauko­wą i szko­le­nio­wą orga­ni­zu­jąc  kon­fe­ren­cje i warsz­ta­ty z zakre­su  dia­be­to­lo­gii. Zapra­sza­ni wykła­dow­cy to naj­lep­si spe­cja­li­ści — pro­fe­so­ro­wie wyzna­cza­ją­cy stan­dar­dy opie­ki dia­be­to­lo­gicz­nej w Polsce.
                Co roku orga­ni­zo­wa­ne są „Dni Wal­ki z Cukrzy­cą”. Pie­lę­gniar­ki Oddzia­łu prze­pro­wa­dza­ją bada­nia pro­fi­lak­tycz­ne: poziom gli­ke­mii, cho­le­ste­ro­lu, wagi, wzro­stu, BMI, hemo­glo­bi­ny gli­ko­wa­nej, wyko­rzy­stu­ją dostęp­ne mate­ria­ły edu­ka­cyj­ne doty­czą­ce die­ty, wysił­ku fizycz­ne­go, pro­fi­lak­ty­ki sto­py cukrzy­co­wej oraz zacho­wań prozdrowotnych.

                W 2018r. „MIE­DZIO­WE CEN­TRUM ZDRO­WIA” S.A. prze­pro­wa­dzi­ło akcję spo­łecz­no-edu­ka­cyj­ną pt. „Słod­ka Jul­ka” mają­cą na celu prze­pro­wa­dze­nie badań prze­sie­wo­wym  w kie­run­ku cukrzy­cy dzie­ci i mło­dzie­ży ze szkół pod­sta­wo­wych z 14 miej­sco­wo­ści znaj­du­ją­cych się na tere­nie Zagłę­bia Mie­dzio­we­go. Pod­czas akcji prze­pro­wa­dzo­no sze­reg badań pro­fi­lak­tycz­nych oraz prze­pro­wa­dzo­no sze­ro­ko poję­tą akcję infor­ma­cyj­no-edu­ka­cyj­ną połą­czo­ną z warsz­ta­ta­mi dla dzie­ci, nauczy­cie­li oraz rodzi­ców. Pro­jekt zyskał ogól­no­pol­skie uzna­nie i zdo­był I miej­sce w pre­sti­żo­wym kon­kur­sie „Bez­piecz­ny Szpi­tal Przy­szło­ści – Inspi­ra­cje 2018”, kate­go­ria: „Pro­fi­lak­ty­ka i popu­la­ry­za­cja zdrowia”.

                Obec­nie „MIE­DZIO­WE CEN­TRUM ZDRO­WIA” S.A. to dobrze pro­spe­ru­ją­ca spół­ka pręż­nie roz­wi­ja­ją­ca się, któ­ra posze­rza wachlarz swo­ich usług poprzez cią­głą moder­ni­za­cję bazy dia­gno­stycz­nej Szpi­ta­la oraz Przy­chod­ni Lekarskich.

                To wszyst­ko dzie­je się w myśl misji Szpi­ta­la: „Two­je zdro­wie naszą spra­wą. Zado­wo­lo­ny pacjent to dla nas naj­lep­sza reklama”.

War­to pod­kre­ślić, że kie­row­nic­two MCZ i dia­be­to­lo­dzy z oddzia­łu szpi­tal­ne­go ści­sle współ­pra­cu­ją ze sto­wa­rzy­sze­nia­mi dia­be­ty­ków, orga­ni­za­cja­mi pacjenc­ki­mi, a tak­że z Kar­ko­no­skim Sej­mi­kiem osób Nie­peł­no­spraw­nych Zie­mi Jeleniogórskiej.