Logo Karkonoskiego Sejmiku Osób niepełnosprawnych

PFRON wspie­ra Cie­bie Rusza nabór wnio­sków w nowym pro­gra­mie pomocowym

PFRON nowe 2017x400Już 10 kwiet­nia rusza nabór wnio­sków o wspar­cie w ramach nowe­go pro­gra­mu pomo­co­we­go PFRON. Jest on skie­ro­wa­ny do osób, któ­re z powo­du epi­de­mii i zawie­sze­nia dzia­łal­no­ści pla­có­wek zaj­mu­ją­cych się reha­bi­li­ta­cją zawo­do­wą i spo­łecz­ną, utra­ci­ły moż­li­wość korzy­sta­nia z pro­wa­dzo­nych przez nie zajęć. Apli­ka­cje moż­na skła­dać onli­ne przez Sys­tem Obsłu­gi Wspar­cia – sow.pfron.org.pl.

Pro­gram jest reak­cją PFRON na sytu­ację osób nie­peł­no­spraw­nych powsta­łą w obli­czu epi­de­mii.
To zbiór kon­kret­nych dzia­łań, a jed­nym z nich jest wypła­ta swo­istej rekom­pen­sa­ty dla osób nie­peł­no­spraw­nych, któ­re stra­ci­ły moż­li­wość uczest­nic­twa w pla­ców­kach akty­wi­za­cji zawo­do­wej i spo­łecz­nej, dofi­nan­so­wa­nych przez Fun­dusz
– mówi Krzysz­tof Michał­kie­wicz, pre­zes zarzą­du PFRON. – Cho­dzi np. o warsz­ta­ty tera­pii zaję­cio­wej. W tym trud­nym cza­sie chce­my wzmac­niać poczu­cie bez­pie­czeń­stwa osób niepełnosprawnych.

Z pro­gra­mu sko­rzy­sta­ją też nie­peł­no­spraw­ni pod­opiecz­ni śro­do­wi­sko­wych domów samo­po­mo­cy, dzien­nych domów pomo­cy spo­łecz­nej, uczest­ni­cy zajęć rewa­li­da­cyj­no-wycho­waw­czych oraz wycho­wan­ko­wie spe­cjal­nych ośrod­ków szkol­no-wycho­waw­czych i spe­cjal­nych ośrod­ków wychowawczych.

Wspar­cie pole­ga na prze­ka­zy­wa­niu mie­sięcz­ne­go świad­cze­nia w sta­łej wyso­ko­ści 500 zł, przez okres 3 mie­się­cy, licząc od mar­ca 2020. Aby je otrzy­mać, nale­ży wypeł­nić wnio­sek i wska­zać kon­kret­ny ośro­dek, któ­re­go dzia­łal­ność zosta­ła zawie­szo­na unie­moż­li­wia­jąc korzy­sta­nie z reha­bi­li­ta­cji przy­naj­mniej przez 5 dni w mie­sią­cu,  w związ­ku z zagro­że­niem epidemicznym.

Apli­ka­cje moż­na skła­dać od 10 kwiet­nia do 4 wrze­śnia 2020 r. przez Sys­tem Obsłu­gi Wspar­cia — www.sow.pfron.pl lub pocz­tą tra­dy­cyj­ną — wysy­ła­jąc wnio­sek do miej­sco­we­go cen­trum pomo­cy rodzi­nie lub innej wska­za­nej przez powiat placówki.

Na tę for­mę pomo­cy PFRON prze­zna­cza 174 mln zło­tych. – Tak wyso­ki budżet gwa­ran­tu­je wspar­cie wszyst­kich osób nie­peł­no­spraw­nych, któ­re z powo­du zamknię­cia pla­ców­ki nie mogą korzy­stać z zajęć – prze­ko­nu­je Krzysz­tof Michałkiewicz.

O wypła­tę mogą sta­rać się nie tyl­ko oso­by nie­peł­no­spraw­ne posia­da­ją­ce aktu­al­ne orze­cze­nie o stop­niu nie­peł­no­spraw­no­ści, ale tak­że, w przy­pad­ku mło­dzie­ży posia­da­ją­cej aktu­al­ne orze­cze­nie o nie­peł­no­spraw­no­ści wyda­ne przed 16 rokiem życia — w imie­niu tych osób — ich opie­ku­no­wie. Doty­czy to rów­nież orze­czeń wyda­nych przez leka­rza orzecz­ni­ka ZUS lub KRUS.

Świad­cze­nie nie przy­słu­gu­je jed­nak oso­bom, któ­rych opie­ku­no­wie pobie­ra­ją zasi­łek opie­kuń­czy, przy­zna­wa­ny w przy­pad­ku zamknię­cia żłob­ka, klu­bu dzie­cię­ce­go, przed­szko­la, szko­ły lub innej pla­ców­ki, do któ­rej uczęsz­cza dziec­ko, oraz w przy­pad­ku bra­ku moż­li­wo­ści spra­wo­wa­nia opie­ki przez nia­nię lub dzien­ne­go opie­ku­na z powo­du zagro­że­nia COVID-19.

Ewen­tu­al­ne pyta­nia doty­czą­ce pro­gra­mu moż­na zada­wać kon­sul­tan­tom info­li­nii PFRON: tel. 517 373 975 (godz. 9.00–20.00) lub tel. 22 581 84 10 (godz. 9.00–15.00) oraz info­li­nii SOW – tel. 800 889 777 (godz. 9.00–17.00).

Spe­cjal­ne środ­ki Fun­du­szu prze­zna­czo­ne zosta­ły rów­nież na dofi­nan­so­wa­nie dzia­łań samo­rzą­dów powia­to­wych, któ­re w cza­sie pan­de­mii zaofe­ru­ją dodat­ko­wą pomoc na rzecz osób nie­peł­no­spraw­nych. Ze środ­ków PFRON moż­li­we jest zre­fun­do­wa­nie do 50% wydat­ków dane­go powia­tu na ten cel, do kwo­ty 100 tys. zł.

Pro­gram „Pomoc oso­bom nie­peł­no­spraw­nym poszko­do­wa­nym w wyni­ku żywio­łu lub sytu­acji kry­zy­so­wych wywo­ła­nych cho­ro­ba­mi zakaź­ny­mi” uchwa­lo­ny został przez Radę Nad­zor­czą PFRON 11 mar­ca br. Wię­cej infor­ma­cji o dzia­ła­niach PFRON w okre­sie epi­de­mii w ser­wi­sie www.pfron.org.pl/koronawirus.