Logo Karkonoskiego Sejmiku Osób niepełnosprawnych

Orte­za do wspo­ma­ga­nia reha­bi­li­ta­cji dło­ni — pro­jekt stu­den­tów ETI

orteza rękiStu­den­ci II roku kie­run­ku Edu­ka­cja Tech­nicz­no-Infor­ma­tycz­na, Ewe­li­na Mazu­rek i Paweł Hry­nie­wiec­ki, pod kie­run­kiem dr inż. Tomasz Kle­kie­la, opra­co­wa­li pro­jekt orte­zy dłoni. 

Z zało­że­nia orte­za ma słu­żyć do wspo­ma­ga­nia ruchu pal­ców pod­czas ćwi­czeń reha­bi­li­ta­cyj­nych dla osób po uda­rze, wyle­wie czy innym uszko­dze­niu mózgu. Orte­za wspo­ma­ga pra­cę mię­śni pod­czas ćwi­czeń, jak i może wspie­rać pra­cę dło­ni pod­czas codzien­nych domo­wych czyn­no­ści. Z pomo­cą apa­ra­tu uła­twio­ny jest pro­ces chwy­ta­nia przed­mio­tów oso­bom z nie­do­wła­dem dło­ni i towa­rzy­szą­cą im spa­stycz­no­ścią mię­śni. Zda­niem auto­rów, dzię­ki zapro­po­no­wa­nej orte­zie, pacjent może stać się samo­dziel­ny, ponie­waż łatwiej będzie mu samo­dziel­nie kon­tro­lo­wać ruchy pal­ców i dłoni.

Orte­za wspo­ma­ga wyprost pal­ców jak i całej dło­ni za pomo­cą odpo­wied­nio zapro­jek­to­wa­nych i dobra­nych dźwi­gien. Siła odwo­dze­nia pal­ców jest regu­lo­wa­na poprzez cha­rak­te­ry­sty­kę sprę­żyn, któ­rą moż­na dowol­nie kształ­to­wać. Para­me­try mecha­nicz­ne zosta­ły dobra­ne na dro­dze odpo­wied­nich ana­liz zarów­no nume­rycz­nych jak i empi­rycz­nych. Dzię­ki pro­po­no­wa­ne­mu roz­wią­za­niu pacjent może pra­co­wać całą ręką pod­czas ćwi­czeń reha­bi­li­ta­cyj­nych oraz innych czyn­no­ści mają­cych na celu popra­wę jego jako­ści życia. Orte­za jest w peł­ni mecha­nicz­na, nie posia­da żad­nych urzą­dzeń mecha­nicz­nych, a jej użyt­ko­wa­nie jest bar­dzo pro­ste i intu­icyj­ne. Orte­zę zapro­jek­to­wa­no tak, by była dopa­so­wa­na do dło­ni, umoż­li­wia­jąc tym samym bez­piecz­ne i kom­for­to­we jej użyt­ko­wa­nie pod­czas ćwi­czeń chwy­ta­nia i pusz­cza­nia przedmiotów.

Na pod­sta­wie opra­co­wa­ne­go pro­jek­tu orte­za zosta­ła wyko­na­na w tech­no­lo­gii dru­ku 3D. Dzię­ki zasto­so­wa­niu tej tech­no­lo­gii moż­na było spraw­dzić jak zało­że­nia pro­jek­to­we spraw­dza­ją się w prak­ty­ce. Model orte­zy został tak opra­co­wa­ny by umoż­li­wić jego wydruk. Dzię­ki zasto­so­wa­nej tech­no­lo­gii uzy­ska­no niski koszt jed­nost­ko­wy co spra­wia, że opra­co­wa­na kon­struk­cja może z powo­dze­niem być powszech­nie zastosowana.

Poni­żej lin­ki do fil­mów przed­sta­wia­ją­cych spo­sób zakła­da­nia i dzia­ła­nie ortezy

- Zakła­da­nie orte­zy (film 1) — https://www.youtube.com/watch?v=8f284YpDgg4&feature=youtu.be

- Dzia­ła­nie orte­zy (film 2) — https://www.youtube.com/watch?v=v2WNCBMTFh8&feature=youtu.be

Na pod­sta­wie: http://wpt.kpswjg.pl/pl/news/orteza-dloni.