Logo Karkonoskiego Sejmiku Osób niepełnosprawnych

Wspól­nie dla zdrowia

Publi­ku­je­my za Mini­ster­stwem Zdro­wia założenia 

“Ogól­no­na­ro­do­wej deba­ty o kie­run­kach zmian w ochro­nie zdrowia”.ogólnopolska debatax400

Decy­zja o znacz­nym zwięk­sze­niu wydat­ków pań­stwa na ochro­nę zdro­wia do pozio­mu 6% PKB stwo­rzy­ła wyjąt­ko­wą szan­sę na wpro­wa­dze­nie zmian w służ­bie zdro­wia, tak aby dzia­ła­ła spraw­niej i efek­tyw­niej. Opty­mal­ne wyko­rzy­sta­nie więk­szych niż kie­dy­kol­wiek przed­tem publicz­nych wydat­ków na ochro­nę zdro­wia wyma­ga – zda­niem mini­stra zdro­wia Łuka­sza Szu­mow­skie­go – publicz­nej dyskusji. 

Zamie­rza­my usta­lić prio­ry­te­ty i wyty­czyć cele dzia­ła­nia poprzez ogól­no­spo­łecz­ny dia­log, wspól­nie z róż­no­rod­ny­mi śro­do­wi­ska­mi: pacjen­tów, leka­rzy, pie­lę­gnia­rek i innych zawo­dów medycz­nych, pra­co­daw­ców i eks­per­tów. Dys­ku­sja o przy­szłym kształ­cie sys­te­mu ochro­ny zdro­wia w Pol­sce będzie opar­ta na ocze­ki­wa­niach nasze­go spo­łe­czeń­stwa. Wyni­kać będzie ze spo­łecz­nej świa­do­mo­ści odno­śnie potrzeb, moż­li­wo­ści i wspól­nej odpo­wie­dzial­no­ści za ten waż­ny obszar życia spo­łecz­ne­go i funk­cjo­no­wa­nia państwa.

Ogól­no­na­ro­do­wa deba­ta ma odpo­wie­dzieć przede wszyst­kim na trzy naj­waż­niej­sze pyta­nia:
1. Jak podzie­lić, jak naj­le­piej zain­we­sto­wać zwięk­szo­ne wydat­ki publicz­ne na ochro­nę zdro­wia
2. Co zro­bić, aby­śmy jako spo­łe­czeń­stwo i poszcze­gól­ni oby­wa­te­le żyli w dobrym zdro­wiu jak naj­dłu­żej
3. W jaki spo­sób pań­stwo powin­no być odpo­wie­dzial­ne za zdro­wie oby­wa­te­li i poma­gać im w dba­niu o swo­je zdrowie.

W dys­ku­sji o tym, jak powi­nien wyglą­dać sys­tem ochro­ny zdro­wia, punk­tem wyj­ścia będzie zarów­no zapla­no­wa­ny wzrost wydat­ków publicz­nych, jak też sta­rze­nie się spo­łe­czeń­stwa, wyzwa­nia epi­de­mio­lo­gicz­ne oraz roz­wój tech­no­lo­gii. Dla­te­go klu­czo­wą kwe­stią jest, jak ukształ­to­wać sys­tem ochro­ny zdro­wia, aby efek­tyw­nie zago­spo­da­ro­wać pie­nią­dze, któ­re będą na nie­go prze­zna­cza­ne. Publicz­na dys­ku­sja obej­mie gene­ral­ną filo­zo­fię oraz poszcze­gól­ne ele­men­ty sys­te­mu ochro­ny zdro­wia, poczy­na­jąc od roz­wią­zań praw­nych, przez orga­ni­za­cję opie­ki medycz­nej, zakre­sy odpo­wie­dzial­no­ści admi­ni­stra­cji publicz­nej — pań­stwo­wej i samo­rzą­dów, usta­le­nie prio­ry­te­to­wych dzie­dzin medy­cy­ny, a tak­że miej­sce pro­fi­lak­ty­ki i zdro­wia publicznego.

Pla­nu­je­my przed­sta­wić i pod­dać kry­tycz­nej oce­nie zasa­dy dzia­ła­nia sys­te­mów ochro­ny zdro­wia w innych kra­jach euro­pej­skich, aby wycią­gnąć wnio­ski i poszu­ki­wać naj­lep­szych wzor­ców do naśla­do­wa­nia. Dys­ku­sja obej­mie tak­że ocze­ki­wa­nia spo­łecz­ne, for­mu­ło­wa­ne na pod­sta­wie sze­ro­kich badań spo­łecz­nych oraz ana­liz eksperckich.

Celem deba­ty „Wspól­nie dla Zdro­wia” jest wypra­co­wa­nie sys­te­mu, któ­ry zrów­no­wa­ży potrze­by spo­łecz­ne z moż­li­wo­ścia­mi finan­so­wy­mi i gospo­dar­czy­mi pań­stwa oraz zaan­ga­żo­wa­niem kapi­ta­łu spo­łecz­ne­go. Cho­dzi o wska­za­nie, w jaki spo­sób rosną­ce, ale wciąż ogra­ni­czo­ne nakła­dy na zdro­wie wyda­wać naj­bar­dziej efek­tyw­nie — jak dodat­ko­we pie­nią­dze mogą popra­wić sytu­ację zdro­wot­ną Pola­ków, wydłu­żyć ich życie w dobrym zdro­wiu, obni­żyć zacho­ro­wal­ność, zwłasz­cza na cho­ro­by prze­wle­kłe i cywi­li­za­cyj­ne, oraz pod­nieść sku­tecz­ność leczenia.

Mini­ster Łukasz Szu­mow­ski jako ini­cja­tor ogól­no­pol­skiej deba­ty ma nadzie­ję, że dzię­ki niej powsta­nie wie­lo­let­ni plan roz­wo­ju służ­by zdro­wia, opar­ty na poro­zu­mie­niu róż­no­rod­nych śro­do­wisk i sił spo­łecz­nych, tak aby kon­se­kwent­nie dążyć do osią­gnię­cia wyty­czo­nych celów, nie­za­leż­nie od zmian poli­tycz­nych i eko­no­micz­nych. Ewo­lu­cyj­na popra­wa dzia­ła­nia służ­by zdro­wia jest zada­niem wykra­cza­ją­cym poza jed­ną kaden­cję władz publicz­nych. Dłu­go­fa­lo­wy plan dzia­ła­nia musi być opar­ty na sze­ro­kim poro­zu­mie­niu, wypra­co­wa­niu przez zain­te­re­so­wa­ne śro­do­wi­ska wspól­nych celów oraz uzgod­nie­niu priorytetów.

Zdro­wie — to wspól­na odpo­wie­dzial­ność i wspól­ne dobro wszyst­kich oby­wa­te­li Polski.

Mini­ster zdro­wia Łukasz Szu­mow­ski: „Chciał­bym, żeby­śmy wspól­nie okre­śli­li, cze­go ocze­ku­je­my od sys­te­mu opie­ki zdro­wot­nej, w jaki spo­sób go chce­my zmie­niać, jakich mier­ni­ków uży­wać, jaki sys­tem finan­so­wa­nia sto­so­wać. Zmia­ny w służ­bie zdro­wia doty­czą nas wszyst­kich, to nasza wspól­na tro­ska i odpo­wie­dzial­ność. Nasz rząd zde­cy­do­wał, że na ochro­nę zdro­wia prze­zna­czy­my znacz­nie wię­cej pie­nię­dzy niż dotych­czas. To będzie sko­ko­wy wzrost – do pozio­mu 6% PKB w cią­gu naj­bliż­szych kil­ku lat. W latach 2018–2024 zgod­nie z „usta­wą 6 pro­cent” pla­nu­je­my prze­ka­za­nie na zdro­wie ponad 830 miliar­dów zło­tych. Dla porów­na­nia w latach 2008–2014 publicz­ne wydat­ki na zdro­wie wynio­sły 465 miliar­dów zło­tych. Chce­my, aby te ogrom­ne środ­ki finan­so­we były dobrze i efek­tyw­nie wyda­ne i aby popra­wi­ły stan zdro­wia całe­go spo­łe­czeń­stwa oraz kom­fort wszyst­kich pacjentów.

Dla­te­go zapra­szam do dys­ku­sji pacjen­tów, pra­co­daw­ców, leka­rzy, pie­lę­gniar­ki i przed­sta­wi­cie­li innych zawo­dów medycz­nych, samo­rzą­dy, wyż­sze uczel­nie i eks­per­tów. Sło­wem – zapra­szam do dia­lo­gu wszyst­kich, któ­rym zale­ży na popra­wie sytu­acji zdro­wot­nej Pola­ków. Ustal­my wspól­nie, jak chce­my kształ­to­wać sys­tem ochro­ny zdro­wia, jakie wyty­czyć prio­ry­te­ty i jak je osiągnąć.

Liczę na to, że w wyni­ku ogól­no­na­ro­do­wej deba­ty powsta­nie stra­te­gia odpo­wie­dzial­ne­go roz­wo­ju dla pol­skiej ochro­ny zdro­wia. Wspól­nie okre­śli­my zarów­no bie­żą­ce zada­nia, ale też bar­dziej odle­głe cele, wyty­czo­ne na co naj­mniej 10 lat naprzód. Wypra­cu­je­my przy­szły kształt naszej służ­by zdrowia.”

Prof. Paweł Gór­ski, prze­wod­ni­czą­cy spo­łecz­nej Rady Pro­gra­mo­wej deba­ty „Wspól­nie dla Zdro­wia”: „Pierw­sza deba­ta powin­na usta­lić ramy mode­lo­we ochro­ny zdro­wia. Cho­dzi zatem o usta­le­nie pio­no­wej i pozio­mej struk­tu­ry ochro­ny zdro­wia i zadań dla poszcze­gól­nych jej ogniw. Pod­sta­wo­we zna­cze­nie będzie mia­ło tak­że okre­śle­nie zasad współ­dzia­ła­nia nie tyl­ko struk­tur tra­dy­cyj­nie rozu­mia­nych jako służ­by medycz­ne, ale tak­że inte­rak­cji z inny­mi orga­na­mi służb pań­stwo­wych. Liczę, że osta­tecz­ny pro­dukt debat będzie miał zna­cze­nie nie tyl­ko dok­try­nal­ne, ale stwo­rzy prak­tycz­ne zale­ce­nia dla dzia­łań etapowych.”

Prof. Piotr Czau­der­na: „Ktoś może zapy­tać, po co kolej­na deba­ta na temat ochro­ny zdro­wia, prze­cież tyle ich już było. Jed­nak tym razem cho­dzi o coś inne­go: o nakre­śle­nie czy­tel­ne­go pla­nu na przy­szłość – pla­nu, któ­ry odpo­wie na licz­ne wyzwa­nia, przed któ­ry­mi sta­je­my, i któ­ry będzie zgod­ny z naszy­mi aspi­ra­cja­mi oraz ze stop­niem roz­wo­ju eko­no­micz­ne­go kraju.”

Prof. Tomasz Hry­nie­wiec­ki: „Cho­ro­by nowo­two­ro­we i cho­ro­by ukła­du krą­że­nia — to dwie naj­częst­sze przy­czy­ny śmier­ci Pola­ków. Odpo­wia­da­ją za ponad 70% wszyst­kich zgo­nów. W swo­im expo­sé Pre­mier zapo­wie­dział nie tyl­ko wzrost wydat­ków na ochro­nę zdro­wia, ale też wska­zał wyraź­nie, że pro­fi­lak­ty­ka i lecze­nie tych cho­rób będą prio­ry­te­ta­mi rzą­du. Dzię­ki temu wła­śnie teraz może­my zapro­po­no­wać wie­le korzyst­nych dla pacjen­tów zmian w sys­te­mie opie­ki onko­lo­gicz­nej i kar­dio­lo­gicz­nej. One rów­nież powin­ny być prze­dys­ku­to­wa­ne w cza­sie ogól­no­na­ro­do­wej deba­ty o kie­run­kach zmian w ochro­nie zdrowia”.

Prof. Wal­de­mar Paruch: „Z licz­nych ana­liz wyni­ka, że opie­ka zdro­wot­na jest naj­waż­niej­szym pro­ble­mem spo­łecz­nym w Pol­sce. Został on rów­nież uzna­ny przez pre­mie­ra Mate­usza Mora­wiec­kie­go w expo­sé za pierw­sze zada­nie rzą­du, bowiem stan służ­by zdro­wia sta­no­wi bez­po­śred­nio o jako­ści życia w Polsce.”

dr Mał­go­rza­ta Gałąz­ka-Sobot­ka: „Sto­imy na pro­gu histo­rycz­ne­go wzro­stu wydat­ków na służ­bę zdro­wia, ale to orga­ni­za­cja sys­te­mu i zasa­dy, na jakich będzie funk­cjo­no­wał w kolej­nych latach roz­strzy­gną, czy dobrze wyko­rzy­sta­my tę szansę”.

Har­mo­no­gram kon­fe­ren­cji, któ­re będą się skła­dać na ogól­no­na­ro­do­wą deba­tę “Wspól­nie dla Zdrowia”:

czer­wiec 2018, War­sza­wa– Pacjent i sys­tem: zasa­dy dzia­ła­nia opie­ki medycznej

wrze­sień 2018, Kry­ni­ca Zdrój – Medy­cy­na, finan­se, gospo­dar­ka paź­dzier­nik 2018, Łódź – Wła­sność, zarzą­dza­nie, odpowiedzialność

gru­dzień 2018, Lublin – Kadry w ochro­nie zdro­wia: wyzwa­nia i rozwój

luty 2019, Gdańsk — Pro­fi­lak­ty­ka i zdro­wie publicz­ne: świa­do­mość, odpo­wie­dzial­ność i bez­pie­czeń­stwo pacjenta

kwie­cień 2019, Bia­ły­stok – Inno­wa­cje, tech­no­lo­gie, efektywność

czer­wiec 2019, War­sza­wa — Spo­łecz­ny Pro­gram Zdro­wie 2020+

Wię­cej infor­ma­cji: Biu­ro Pra­sy i Pro­mo­cji, Mini­ster­stwo Zdro­wia
Tel. 22 634 9303
Ema­il: biuro-bp@mz.gov.pl
www.gov.pl/zdrowie 

za: https://www.gov.pl/zdrowie/ogolnonarodowa-debata-o-kierunkach-zmian-w-ochronie-zdrowia