PFRON nowe 2017x400Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach programu „Stabilne zatrudnienie: osoby niepełnosprawne w administracji i służbie publicznej” rozstrzygnął konkurs „Stażyta plus” dotyczący zorganizowania staży zawodowych oraz docelowo stworzenia dodatkowych miejsc pracy w jednostkach administracji rządowej, takich jak m.in. Policja, Straż Graniczna, Urzędy Wojewódzkie, a także między innymi agendy Ministerstw Inwestycji  i Rozwoju i Ministerstwa Energii.

Miło jest nam poinformować, że spośród laureatów programu - 4. organizacji pozarządowych w kraju, znalazł się również Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych. Będziemy w ramach 2. równocześnie realizowanych zadań - mówi koordynatorka projektów Monika Żak - finansowali m.in. szkolenia zawodowe oraz płatne staże dla osób z wszystkimi stopniami niepełnosprawności.

To nowość, bo dotychczasowe programy preferowały posiadaczy tylko znacznych i umiarkowanych stopni niepełnosprawności. Dotyczy to jednak osób niezatrudnionych, w wieku aktywności zawodowej, tj. dla kobiet do 60 roku życia, dla mężczyzn do 65 roku życia. Łącznie musimy zabezpieczyć - mówi M. Żak - około 300 stażystów-pracowników głównie na terenie województwa mazowieckiego, łódzkiego, śląskiego i dolnośląskiego.

Na Dolnym Śląsku staże rozpoczną się w lutym 2020r. i odbywać się będą w  Urzędzie Wojewódzkim we Wrocławiu oraz jednostkach Straży Granicznej w Lubaniu i Szklarskiej Porębie. To bardzo dobry kierunek działania, bowiem dotychczas administracja rządowa i samorządowa ponosiła koszty wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych z tytułu niezatrudniania tej grupy społecznejWarto nadmienić, że administracja rządowa i samorządowa to najpoważniejsi oprócz przedsiębiorców pracodawcy w Polsce. Pozostają jeszcze do wykorzystania dla osób z niepełnosprawnościami miejsca pracy w Urzędach Miast, Gmin i Urzędach Marszałkowskich, tj. jednostkach samorządu terytorialnego.

W czasie odbywania stażu, a także po nim, opiekę nad nowozatrudnionymi osobami  będą sprawować trenerzy pracy oraz, w miarę potrzeb, asystenci funkcjonalni (zatrudnieni w ramach projektu). 

W dotychczasowych projektach prozatrudnieniowych KSON-u w latach 2014-2019 zaktywizowaliśmy zawodowo ponad 300 osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościami (głównie ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności), a 58 z nich utrzymało zatrudnienie powyżej 6. miesięcy, co jest bardzo dobrym wskaźnikiem. Z naszej praktyki wynika także, że większość naszyhc beneficjentów utrzymuje zatrudnienie dłużej, a pracodawcy przekonują się o rzetelności i sumienności niepełnosprawnych pracowników i coraz częściej „otwierają się” na ich zatrudnianie.

Rekrutację do projektów planujemy rozpocząć na początku grudnia br. Wszelkie informacje można uzyskać w siedzibie Karkonoskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych, ul. Osiedle Robotnicze 47a w Jeleniej Górze, od poniedziałku do piątku w godzinach od 10:00 do 16:00, telefonicznie 800 700 025 oraz  mailowo na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Udział w projektach „Stażysta-pracownik-specjalista” oraz „Od stażysty do specjalisty” jest bezpłatny.