Logo Karkonoskiego Sejmiku Osób niepełnosprawnych

O służ­bie zdro­wia po raz kolejny.

Rzecznik Praw Oby stronaX400Co wyma­ga pil­nej zmia­ny w służ­bie zdro­wia – RPO wyli­cza pro­ble­my w wystą­pie­niu do Mini­stra Zdro­wia Funk­cjo­no­wa­nie sys­te­mu ochro­ny zdro­wia było i pozo­sta­je sta­łym przed­mio­tem skarg kie­ro­wa­nych do Rzecz­ni­ka Praw Obywatelskich.

To dla­te­go kolej­ni rzecz­ni­cy na prze­strze­ni lat – prócz innych dzia­łań – przy­go­to­wa­li kil­ka­set wystą­pień z reko­men­da­cja­mi i ana­li­zą kon­kret­nych pro­ble­mów. Tyl­ko część docze­ka­ła się roz­wią­za­nia. Dla­te­go w kolej­nym zbior­czym wystą­pie­niu RPO Adam Bod­nar przy­po­mi­na, co mamy do zro­bie­nia w ochro­nie zdro­wia (V.7010.82.2017) I.

Dostęp do leka­rza Ludzi naj­czę­ściej skar­żą się na to, że nie mogą dostać się do lekarza. 

Zna­ne są i sze­ro­ko komen­to­wa­ne przy­pad­ki wpi­sy­wa­nia na listę osób ocze­ku­ją­cych na zabieg nawet nie na kolej­ne lata, ale wręcz kolej­ne deka­dy. Nie każ­dy wie, że może się zapi­sać do leka­rza czy na bada­nia poza rejo­nem. Wystę­pu­ją jed­nak tak­że bar­dzo licz­ne obsza­ry wyraź­nych defi­cy­tów, cze­go kla­sycz­nym już przy­kła­dem jest lecze­nie zaćmy.

Treść kie­ro­wa­nych przez Rzecz­ni­ka Praw Oby­wa­tel­skich wystą­pień skła­nia do nastę­pu­ją­cych wniosków:

Trze­ba skoń­czyć z prak­ty­ką ogra­ni­cza­nia dostę­pu do świad­czeń ze środ­ków publicz­nych na pod­sta­wie aktów wewnętrz­nych Naro­do­we­go Fun­du­szu Zdro­wia. Arty­kuł 68 ust. 2 Kon­sty­tu­cji zakła­da, że „warun­ki i zakres udzie­la­nia świad­czeń finan­so­wa­nych z publicz­nych środ­ków okre­śli ustawa”.

Tym­cza­sem pra­wo to jest limi­to­wa­ne wewnętrz­ny­mi pro­ce­du­ra­mi obo­wią­zu­ją­cy­mi w Naro­do­wym Fun­du­szu Zdro­wia. Rzecz­nik Praw Oby­wa­tel­skich zetknął się z takim przy­pad­kiem m.in. w spra­wie dostę­pu do wyro­bów medycz­nych wyda­wa­nych na zle­ce­nie. Zarzą­dze­nia Pre­ze­sa Fun­du­szu w spra­wie warun­ków zawie­ra­nia i reali­za­cji umów w rodza­ju zaopa­trze­nie w wyro­by medycz­ne pozwa­la­ły bowiem na two­rze­nie – opar­tych na nie­ja­snych, nie­wy­ni­ka­ją­cy z usta­wy kry­te­riach – list ocze­ku­ją­cych („kole­jek”).

Nale­ży zapew­nić rów­ny dostęp do poszcze­gól­nych świad­czeń we wszyst­kich regio­nach kraju. 

Dziś dostęp do nie­któ­rych świad­czeń w regio­nach kra­ju bywa dra­stycz­nie róż­ny. Przy­kła­dem jest znie­czu­le­nie przy poro­dzie (w woje­wódz­twach: mazo­wiec­kim, mało­pol­skim i pod­la­skim, świad­cze­nia znie­czu­la się co czwar­ty poród, a woje­wódz­twach kujaw­sko-pomor­skie, lubel­skie, lubu­skie, pomor­skie, odse­tek znie­czu­leń oscy­lu­je w gra­ni­cach 1%).

W związ­ku z roz­strzy­gnię­ciem Try­bu­na­łu Kon­sty­tu­cyj­ne­go w spra­wie klau­zu­li sumie­nia, aktu­al­na pozo­sta­je też kwe­stia zagwa­ran­to­wa­nia pacjen­tom real­nej moż­li­wo­ści uzy­ska­nia świad­cze­nia zdro­wot­ne­go, któ­re­go udzie­le­nia lekarz odmówił.

cała treść arty­ku­łu na stro­nie Rzecz­ni­ka Praw Obywatelskich

https://www.rpo.gov.pl/pl/content/RPO-co-wymaga-pilnej-zmiany-w-sluzbie-zdrowia

zachę­ca­my do przeczytania