Logo Karkonoskiego Sejmiku Osób niepełnosprawnych

O Kar­ko­no­szach i tury­sty­ce osób nie­peł­no­spraw­nych w Sej­mie RP

tur4x400Oso­by nie­peł­no­spraw­ne są taki­mi samy­mi peł­no­praw­ny­mi oby­wa­te­la­mi jak każ­dy inny czło­wiek. Nie­jed­no­krot­nie jed­nak postrze­ga­ne są jako ludzie wyma­ga­ją­cy duże­go zaan­ga­żo­wa­nia osób trze­cich, nie potra­fią­ce samo­dziel­nie egzy­sto­wać i uczest­ni­czyć w we wszyst­kich aspek­tach życia społecznego.

Nic bar­dziej mylnego!

Dowo­dem na to jest zain­te­re­so­wa­nie pro­ble­mem rzą­du i w ponie­dzia­łek 3 czerw­ca w Sej­mie pod hono­ro­wym patro­na­tem mar­szał­ka Sej­mu Mar­ka Kuch­ciń­skie­go odby­ła się kon­fe­ren­cja „Woda, powie­trze, ląd – tury­sty­ka osób nie­peł­no­spraw­nych ide­al­ną for­mą rehabilitacji”.

Cze­mu aku­rat taki temat? A cze­mu nie, tym bar­dziej, że zbli­ża się okres wakacyjny.

W trak­cie kon­fe­ren­cji przed­sta­wi­cie­le orga­ni­za­cji zrze­sza­ją­cych oso­by z róż­ny­mi rodza­ja­mi nie­peł­no­spraw­no­ści zapre­zen­to­wa­li moż­li­wo­ści i korzy­ści jakie daje podró­żo­wa­nie. Pod­kre­śla­no, że oso­by nie­peł­no­spraw­ne mimo trud­no­ści i sła­bo­ści, któ­re potra­fią prze­zwy­cię­żać, sta­no­wią wzór dla wie­lu inspi­ru­jąc do dzia­ła­nia, samo­ak­cep­ta­cji i sze­ro­ko rozu­mia­nej aktyw­no­ści. Kon­fe­ren­cję roz­po­czął  list mar­szał­ka Kuch­ciń­skie­go odczy­ta­ny przez panią Poseł Mał­go­rza­tę Wypych prze­wod­ni­czą­cą Par­la­men­tar­ne­go Zespo­łu ds. Osób z Nie­peł­no­spraw­no­ścią Narzą­du Wzroku.

„Two­rze­nie odpo­wied­nich warun­ków i roz­wi­ja­nie dzia­łań sprzy­ja­ją­cych wyrów­ny­wa­niu szans osób dotknię­tych nie­peł­no­spraw­no­ścią to pro­ble­my, któ­re ze wzglę­du na swo­ją wagę powin­ny znaj­do­wać się w sfe­rze zain­te­re­so­wań insty­tu­cji publicz­nych. Tury­sty­ka to szcze­gól­na for­ma aktyw­no­ści, któ­ra sprzy­ja ogra­ni­cze­niu kon­se­kwen­cji nie­peł­no­spraw­no­ści w sfe­rze fizycz­nej i psy­chicz­nej. Sta­no­wi jed­no­cze­śnie dosko­na­łą płasz­czy­znę inte­gra­cji spo­łecz­nej osób nie­peł­no­spraw­nych i ich rodzin z oso­ba­mi zdro­wy­mi. Dla­te­go zapew­nie­nie wszyst­kim rów­ne­go do niej dostę­pu to fun­da­men­tal­ne i prio­ry­te­to­we zada­nie” – pod­kre­ślał w liście Mar­sza­łek Sejmu.tur1x400

W trak­cie spo­tka­nia zosta­ły rów­nież zapre­zen­to­wa­ne nowe roz­wią­za­nia tech­no­lo­gicz­ne, pozwa­la­ją­ce oso­bom z nie­peł­no­spraw­no­ścia­mi brać aktyw­ny udział w posie­dze­niach Sej­mu w Sali Ple­nar­nej, a tak­że w licz­nych deba­tach, posie­dze­niach komi­sji i zespo­łów odby­wa­ją­cych się w gma­chu Par­la­men­tu. Przed deba­tą zosta­ła przez Mał­go­rza­tę Wypych, Kor­ne­lię Wró­blew­ską i Jana Fili­pa Libic­kie­go zain­au­gu­ro­wa­li pętlę induk­cyj­ną tj. rodzaj spe­cy­ficz­nej ante­ny, któ­ra współ­pra­cu­je z sys­te­mem nagło­śnie­nia sali obrad komi­sji oraz z apa­ra­ta­mi słu­cho­wy­mi uczest­ni­ków dys­ku­sji. Nie­za­leż­nie w Sali znaj­do­wał się tłu­macz języ­ka migo­we­go umoż­li­wia­jąc oso­bom nie­sły­szą­cym i nie­do­sły­szą­cym peł­ny udział w dyskusji.

Par­la­men­ta­rzy­ści, przed­sta­wi­cie­le rzą­du i orga­ni­za­cji poza­rzą­do­wych repre­zen­tu­ją­cych sta­no­wi­sko ON dys­ku­to­wa­li o dostęp­no­ści oraz dosto­so­wa­niu do potrzeb ON całe­go sek­to­ra tury­stycz­ne­go. Tema­ta­mi wio­dą­cy­mi było para­lot­niar­stwo, szy­bow­nic­two, lot­nic­two, tury­sty­ka rowe­ro­wa, tury­sty­ka gór­ska, tury­sty­ka wod­na idą­ca nawet w eks­tre­mal­ne dzia­ła­nia two­rze­nia down­hi­lo­wych szla­ków (eks­tre­mal­na odmia­na kolar­stwa gór­skie­go, pole­ga­ją­ca na indy­wi­du­al­nym zjeź­dzie rowe­rem na czas po stro­mych, natu­ral­nych sto­kach). Pod­nie­sio­no temat wspar­cia rzą­du w utwo­rze­niu 10 nowych schro­nisk oraz 100 km szla­ków tury­stycz­nych w obsza­rach górskich.

Swo­ja pre­zen­ta­cję rów­nież miał Kar­ko­no­ski Sej­mik Osób Nie­peł­no­spraw­nych, wzbu­dza­jąc duże zain­te­re­so­wa­nie słu­cha­czy pro­gra­mem „Góry otwar­te dla Wszyst­kich” i jedy­ną w Pol­sce wyso­ko­gór­ska tra­są dedy­ko­wa­na oso­bom nie­peł­no­spraw­nym z Kopy do Rów­ni pod Śnieżką.

tur2x400KSON współ­pra­cu­je jako orga­ni­za­cja kon­sul­tu­ją­ca z Mini­ster­stwem Inwe­sty­cji i Roz­wo­ju w ramach pro­gra­mu Dostęp­ność PLUS, któ­ry ma szan­se być reme­dium dla reali­za­cji zało­żeń kon­fe­ren­cji tzn przy­bli­że­nia ON do sze­ro­ko poję­tej turystyki.

Nie moż­na w tym miej­scu nie doce­nić i nie pod­kre­ślić wagi tury­sty­ki jako spo­so­bu na reha­bi­li­ta­cję ON, co pod­kre­śla­ła Mał­go­rza­ta Jaro­siń­ska-Jedy­nak wice­mi­ni­ster w Mini­ster­stwie Spor­tu i Tury­sty­ki – mówiąc „-Sport, tury­sty­ka i rekre­acja bez barier to jed­no z wyzwań jakie posta­wi­li­śmy sobie w rzą­do­wym pro­gra­mie Dostęp­ność Plus. Mamy już przy­kła­dy pro­jek­tów, któ­re sprzy­ja­ją aktyw­no­ści osób z nie­peł­no­spraw­no­ścia­mi. Pla­nu­je­my popra­wę dostęp­no­ści archi­tek­to­nicz­nej obiek­tów tury­stycz­nych, w tym 10 schro­nisk gór­skich oraz udo­stęp­nie­nie 100 km szla­ków tury­stycz­nych. Chce­my pro­mo­wać kul­tu­rę fizycz­ną i aktyw­ną tury­sty­kę osób z nie­peł­no­spraw­no­ścia­mi i osób starszych”.

Obec­ny na Kon­fe­ren­cji Przed­sta­wi­ciel Rady Kon­sul­ta­cyj­nej ds. ON przy Mini­strze MRiPS Ryszard Czo­sny­ka z Jele­niej Góry pod­kre­ślał, wyjąt­ko­wy kli­mat panu­ją­cy na Sali obrad, wypo­wie­dzi nie­raz cięż­ko dotknię­tych nie­peł­no­spraw­no­ścią osób w zesta­wie­niu z ich nie­by­wa­łą aktyw­no­ścią co musi budo­wać i sta­no­wi dobry wzo­rzec dla innych

War­to wspo­mnieć, że Trze­cia cyklicz­na kon­fe­ren­cja „Góry otwar­te dla wszyst­kich” odbę­dzie się we wrze­śniu br w Kar­pa­czu pod patro­na­tem Mar­szał­ka Woje­wódz­twa Dol­no­ślą­skie­go C. Przy­byl­skie­go, przy udzia­le przed­sta­wi­cie­li tzw. cen­tral­nych orga­nów decy­zyj­nych, a tak­że  PTTK, KPN, Lasów Pań­stwo­wych, GOPR i przed­sta­wi­cie­li lokal­nych gmin oraz zain­te­re­so­wa­nych osób z nie­peł­no­spraw­no­ścia­mi. Na kon­fe­ren­cji tej zosta­nie przed­sta­wio­ny rów­nież nowa­tor­ski pro­jekt umoż­li­wia­ją­cy samo­dziel­ne poru­sza­nie się po górach nie­wi­do­mych i słabowidzących.

Anna Daska­la­kis