viktoza Od kilku lat karkonoski sejmik osób niepełnosprawnych wspólnie z dolnośląskimi diabetykami podejmuje probe zmniejszenia cen leków przeciwcukrzycowych. Dzis przypominamy historię leku o nazwie Victoza.

To preparat do wstrzykiwania z grupy leków inkrety nowych powszechnie z dobrym skutkiem stosowany w niektórych typach cukrzycy na świecie.

W Polsce niestety nierefundowany, a jego miesięczny koszt waha się od 400 do 600 złotych w zależności od apteki. Dziś przypominamy losy batalia o tańsza Victoze łącznie ze stanowiskiem urzędu ochrony konsumenta.

http://www.sejm.gov.pl/Sejm8.nsf/InterpelacjaTresc.xsp?key=580849B5

http://www.sejm.gov.pl/Sejm8.nsf/InterpelacjaTresc.xsp?key=34067708

W zasadzie wszyscy urzędnicy i urzędy żyją w spokoju i poczuciem dobrze spełnionego obowiązku ale dostęp do nowej technologi farmakologicznej choćby na podstawie Victozy jest utrudniony. Jak to się dzieje ze lek ten jest refundowany w UE a w Polsce nie. Może to powinny być zmienione przepisy regulujące zasady refundacji leków. problem tez polega na tym ze każdy z występujących w tej sprawie urzędów załatwia sprawę od deski do deski ale tylko w ramach kompetencji swojego urzędu. nie ma niestety instytucji przekazywania sprawy do uzupełniających działań w innych resortach sprawa Victozy jest nadal istotna i dlatego w interesie pacjentów będziemy ją kontynuowali.

KSON