Od stycznia br. w Karkonoskim Sejmiku Osób Niepełnosprawnych poza dotychczasowymi bezpłatnymi poradami można skorzystać z usług psychoonkologa z Fundacji Psychoonkologii „Tu i teraz”, która jest członkiem Sejmiku i pełni dyżury w siedzibie KSON podczas, których udziela bezpłatnych porad dla osób chorych na nowotwory i osób ich wspierających.

Do czego potrzebny jest psychoonkolog? Pomoc jaką udziela psychoonkolog umożliwia przede wszystkim poprawę jakości życia chorych i ich rodzin bądź przyjaciół. Poprzez konkretne działania terapeutyczne chory uczy się rozpoznawać i radzić sobie z emocjami, pogłębia wiedzę z zakresu medycyny, uczy się rozpoznawać swoje potrzeby, poznaje sposoby radzenia sobie ze stresem, uczy się prawidłowej komunikacji z lekarzem i pielęgniarkami. Psychoonkolog wspomaga również osoby wspierające chorych, które często przestają myśleć o sobie i swoich potrzebach a jest to niezbędne aby móc dobrze wspierać swojego chorego. Uczy również dobrej komunikacji pomiędzy chorym a wspierającym, uczy jak rozmawiać najprościej, bez ukrywania faktów.

Spotkania, które odbywają się w grupach wsparcia, w których uczestniczą chorzy, pomagają niejednokrotnie przetrwać trudne chwile. Nie ma lepszej pomocy niż towarzystwo osoby mającej podobne problemy i rozumiejącej co dzieje się z chorym w trakcie leczenia. Często trafiają do fundacji osoby zamknięte w sobie, czasem zmuszone przez rodzinę do przyjścia, same nastawione negatywnie do jakiejkolwiek pomocy, ale jak już przyjdą rzadko odchodzą. Proponujemy im życzliwą atmosferę, poczucie bezpieczeństwa i zrozumienia dla ich przeżyć a towarzystwo innych chorych pozwala im poczuć ogromny przypływ nadziei niezbędnej w procesie leczenia i równie ważnej jak przyjmowane leki – tłumaczy przez fundacji Renata Bury.

Aby umówić się na spotkanie z psychoonkologiem wystarczy zadzwonić pod bezpłatny numer infolinii 800 700 025, czynnej od poniedziałku do piątku, w godzinach 9-16 lub pisząc e-mail na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.