Stowarzyszenie Inwalidów Wzroku funkcjonuje w Jeleniej Górze w strukturach KSON. Do organizacji przystępują coraz młodsi inwalidzi wzroku, którzy mają szansę na najróżniejsze formy aktywizacji. O ile działający w Stowarzyszeniu klub CROSS - Nordic Walking ma za sobą kilkanaście przeprowadzonych imprez popularyzujących krajoznawstwo i „zdrowy styl maszerowania”, to nową formą jest zrzeszenie w powstającym klubie osób posiadających tandemy tj. rowery dwuosobowe, w których osoba dobrze widząca obsługuje kierownicę. Przed kilkoma miesiącami pisaliśmy o tej inicjatywie, a teraz ją ponawiamy wobec faktu, że „tandemowcy” zaproszeni zostali na „Szesnaste Ogólnopolskie Spotkanie Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów KOLOSY 2013”.

Tematem prezentacji będzie Tandemowy Rajd Niewidomych od źródeł Wisły do ujścia. Rajd, którego inicjatorem był Waldemar Rogowski, to wydarzenie bez precedensu, po raz pierwszy bowiem wspólną wyprawę dla osób niewidomych oraz widzących zorganizował niewidomy. Dotychczas wszystkie wycieczki, w których uczestniczyły osoby niewidome, organizowane były przez widzących. Fakt ten nadaje wyprawie szczególną rangę i wymiar. Uczestnicy Rajdu (łącznie 22 osoby) przejechali na dwuosobowych rowerach 1422 km wzdłuż Wisły, od jej źródeł pod Baranią Górą, do ujścia w Gdańsku. Bezpośrednim owocem wyprawy jest Projekt Niewidomi na Tandemach, którego koncepcja powstała podczas jazdy. Projekt ten pomaga niewidomym znaleźć wolontariuszy do kierowania tandemami (oraz - w razie potrzeby - także tandemy do wspólnych jazd). Obecnie w Projekcie uczestniczy 170 niewidomych i 370 wolontariuszy z terenu całego kraju. Jeleniogórskie Stowarzyszenie Inwalidów Wzroku pragnie włączyć nasze karkonoskie trasy rowerowe do sieci ofert tandemowych wypraw nie tylko niewidomych i słabowidzących.

Wszyscy zainteresowani proszeni są o kontakt ze Stowarzyszeniem Inwalidów Wzroku w Jeleniej Górze pod nr bezpłatnej infolinii 800 700 025 lub e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00-16:00. Więcej szczegółów o tej sprawdzonej metodzie na aktywizację na stronie http://www.terakowski.republika.pl/niewidominatandemach/ z której zdjęcie publikujemy za zgodą Pana Waldemara Rogowskiego.

http://aktywnie.niewidominatandemach.pl/jaki-tandem-i-gdzie/ - szczegółowy poradnik dla kupującego tandem.