Pełnomocnik ds. Osób Niepełnosprawnych Collegium Civitas, Collegium Civitas i Fundacja Collegium Civitas organizują imprezę integracyjną o charakterze sportowym pod nazwą: „NIEPEŁNOSPRAWNOŚĆ?... NIE OGRANICZA MNIE!!!”

wa wa banerImpreza odbędzie się 17.03.2017 r., w Sali Rudniewa, o godz.13.30 na terenie Pałacu Kultury i Nauki.

Pomysłodawczynią i główną koordynatorką wydarzenia jest Pani Grażyna Mrozowska, stażystka Collegium Civitas, beneficjentka programu zorganizowanego przez Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych KSON: Praca? Jestem na tak!, który ma na celu aktywizację osób niepełnosprawnych na otwartym rynku pracy. Jest to osoba poruszająca się na wózku, wieloletnia zawodniczka szermierki, czynnie uprawiająca sport.

Tematem spotkania jest przedstawienie możliwości rozwijania pasji sportowych przez osoby z niepełnosprawnością. Chcemy zwrócić uwagę na sporty ekstremalne, które nie są w tym środowisku powszechnie znane. Zaproszeni zostali sportowcy niepełnosprawni klasy mistrzowskiej z Warszawskiego Stowarzyszenia Rugby na Wózkach oraz Fundacji Avalon Extreme, a także wielokrotni medaliści paraolimpijscy z Fundacji Akademia Integracji. Zaprezentują: rugby na wózkach, drift, racing, sitewake, soaring i szermierkę na wózkach. Opowiedzą o tych dyscyplinach, również o sobie. Osoby z widowni będą mogły wypróbować sprzęt sportowy, pojeździć na wózku do rugby, stoczyć pojedynek szermierczy. Fundacja Avalon Extreme podstawi pod PKiN samochód rajdowy, po spotkaniu będzie można obejrzeć auto, wsiąść za kierownicę.

Impreza jest ogólnodostępna, nie jest sponsorowana, dedykowana jest osobom niepełnosprawnym i pełnosprawnym, studentom Collegium Civitas, innych warszawskich uczelni, jak również wszystkim zainteresowanym.PLAKATx400

Celem głównym programu jest pokazanie przez zaproszonych gości, że niepełnosprawność nie jest ograniczeniem, że można realizować swoje pasje, marzenia i osiągać sukcesy. Chcemy też zachęcić do integrowania się środowisk osób niepełnosprawnych i pełnosprawnych. Istotne znaczenie ma pokazanie, że sport niepełnosprawnych właściwie nie może istnieć bez pomocy ludzi sprawnych. Chcielibyśmy uwrażliwić, zachęcić do współpracy, do włączenia się w wolontariat, który oprócz satysfakcji z niesienia pomocy, daje fantastyczne emocje i doświadczenia, płynące ze sportu i wspólnych wyjazdów. Taka współpraca może stać się przysłowiowym oknem na nowe możliwości.

Warszawa jest kolebką wielu dyscyplin sportów niepełnosprawnych. Poprzez nasze przedsięwzięcie chcemy pokazać, że w tym mieście osoby z niepełnosprawnościami mają warunki na to, aby realizować się zawodowo oraz sportowo w licznych warszawskich fundacjach i stowarzyszeniach.

Collegium Civitas jest uczelnią bardzo przyjazną osobom z niepełnosprawnością. Na różne sposoby wspomaga swoich studentów z niepełnosprawnościami, również poprzez promowanie ciekawych dyscyplin sportu oraz szeroko rozumianej aktywności.

Nasi goście:
Fundacja Akademia Integracji - szermierze, paraolimpijczycy:
- Grzegorz Pluta - złoty medal w szabli w Londynie 2012
- Stefan Makowski - 3 medale w Atenach 2004 - Arkadiusz Jabłoński - srebro w szabli w Sydney 2000, 2 medale w Atenach 2004
- Radosław Stańczuk - 4 medale w Sydney, Atenach, Pekinie i w Londynie
Warszawskie Stowarzyszenie Rugby na wózkach:
- Izabela Sopalska-Rybak - zawodniczka kadry Polski, kapitan drużyny
- Dominik Rymel - zawodnik kadry Polski
Fundacja Avalon Extreme:
- Tomasz Biduś - koordynator sportów ekstremalnych w fundacji (drift, racing, rugby na wózkach, sitwake, soaring)
- Bartosz Ostałowski - ambasador drift, jedyny w Europie kierowca rajdowy, kierujący stopami
- Igor Sikorski - ambasador sitwake
- wolontariusze