Aeroklub Jeleniogórski przy współpracy z Karkonoskim Sejmikiem Osób Niepełnosprawnych w Jeleniej Górze, wychodząc naprzeciw szeroko rozumianej integracji środowiska osób niepełnosprawnych, podejmuje inicjatywę pod roboczą nazwą „Niebo otwarte dla wszystkich”.

 

Mamy w naszym środowisku niepełnosprawnych pilotów, którzy mimo wypadków i niepełnosprawności dalej uprawiają ten pasjonujący sport. Na pokazach lotniczych Jeleniogórskiego Lotniska stałymi obserwatorami są osoby w różnym stopniu niepełnosprawności, w tym bardzo dużo wózkowiczów.

 

Naszym pomysłem jest objęcie szkoleniem lotniczym grupy osób niepełnosprawnych ruchowo, wywodzących się z różnych środowisk, na początek Ziemi Jeleniogórskiej. W pierwszej fazie realizacji przedsięwzięcia planujemy przeprowadzić loty zapoznawcze z około 40-50 osobową grupą niepełnosprawnych. Poszukiwać ich będziemy między innymi pośród niepełnosprawnych sportowców i „kibiców” lotnictwa. Po wstępnej weryfikacji przewidujemy zakwalifikowanie do szkolenia 10-15 osobową grupę, która przejdzie podstawowe szkolenie szybowcowe, a po spełnieniu odpowiednich warunków, uzyska licencję pilota szybowcowego.

 

Gdy do tego dodać, że do przedsięwzięcia pozyskaliśmy życzliwość Pana Henryka Mynarskiego właściciela historycznych już Zakładów Szybowcowych w Jeżowie Sudeckim, który podjął się przystosowania manualnego osprzętu w produkowanym przez siebie szybowcu, to może okazać się, że pasję wielu niepełnosprawnych mogą stać się faktem.

 

Zainteresowanych odsyłamy także do artykułu redaktora T. Siwka w gazecie Niepełnosprawni TU i TERAZ także na niniejszej stronie. Chociaż od zainicjowania tego pomysłu minęło zaledwie półtora miesiąca to zgłosiło się zaledwie 6 osób.

 

Pomysł się uda jeżeli będziemy mieli co najmniej 50 chętnych dlatego jeszcze raz apelujemy do wszystkich chętnych, a szczególnie niepełnosprawnych sportowców, którzy zawsze mają w sobie „dynamit”, aby spróbowali. Rozgłoście tę inicjatywę także pośród innych swoich przyjaciół, kolegów i znajomych.

 

Czekamy na zgłoszenia w Aeroklubie Jeleniogórskim i w Karkonoskim Sejmiku Osób Niepełnosprawnych.