tablica neweyeJak wcześniej informowaliśmy naszych Czytelników, Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych w partnerstwie z firmą NEWWWEB rozpoczyna w maju br. testowanie pierwszego w Polsce oraz na świecie systemu dla niewidomych NEW EYE (nowe oko).

Aplikacja NEW EYE oraz stworzona infrastruktura pomoże osobom niewidomym i niedowidzącym, aby mogły samodzielnie żyć i funkcjonować samodzielnie. Rozwiązanie to poprawi jakość życia poprzez nowoczesne technologie przy użyciu telefonów komórkowych. Osoby niewidome i niedowidzące będą mogły poruszać się po mieście, urzędach, szpitalach oraz odnajdywać rzeczy w mieszkaniu, a także wezwać pomoc w sytuacji awaryjnej.

Bez udziału inwalidów wzroku ten test się nie uda – informuje pomysłodawca systemu i współpracownik KSON Tomasz Tokarski – Na początek testem zostały objęte placówki, przy ul. Długiej w Jeleniej Górze. Dziękujemy wszystkim przedsiębiorcom i handlowcom, którzy wyrazili zgodę na współpracę. U nich zainstalowane zostaną specjalne sygnalizatory i czujniki. Do testu już SIW i PZN w Jeleniej Górze zgłosili swoich przedstawicieli ale lista ta jest nadal otwarta.

Udział niewidomych i niedowidzących w testach oraz zaangażowanie w rozwój projektu pozwoli usprawnić system. Chętni proszeni są o nawiązanie kontaktu z KSON w celu złożenia odpowiedniej aplikacji umożliwiającej weryfikowanie systemu. Co kilka dni będą rozsyłane aktualizacje z prośbą o wykonanie testu na ul. Długiej oraz przesłanie uwag i ewentualnych pomysłów. Aktywne uczestnictwo w procesie tworzenia innowacyjnego narzędzia pozwoli dopasować New Eye w sposób optymalny do potrzeb i wyeliminować czynniki o których osoba widząca nie posiada wiedzy.

Dla najbardziej zaangażowanych uczestników testów producent przewidział prezenty w formie power banków (ładowarka akumulatorowa).

Zainteresowanych zapraszamy do KSON w Jeleniej Górze, ul. Osiedle Robotnicze 47a,
od pn do pt w godzinach 10:00 – 16:00,
telefonicznie pod nr tel. 75 75 242 54, lub bezpłatna infolinia 700 800 025
oraz e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..