mona fundacja1x400Moja Fundacja powstała z potrzeby serca przyjaciół – wolontariuszy Fundacji Orange. Dotychczasowe działania - od akcji do akcji - zamieniliśmy na stałą aktywność pomocową koncentrując się na lokalnych potrzebach dzieci, przede wszystkim wychowanków domów dziecka oraz Seniorów. Oferujemy – oprócz organizacji wspólnych spotkań i eventów - to, co w życiu na co dzień najważniejsze - swój czas i uwagę. W pierwszym roku naszej działalności zrealizowaliśmy kilka ważnych inicjatyw:

AKCJA ANTY HEJTOWA - dzieci najlepiej wiedzą jak ważny jest problem hejtu w sieci, ponieważ ta forma przemocy dotyka je najczęściej. Pierwszą akcję przeprowadziliśmy w Szkole Podstawowej nr 13 i bardzo szybko okazało się jak duże jest zainteresowanie tematem w innych szkołach. Dzieci aktywnie uczestniczyły w zajęciach, które zakończyły się wykonaniem graffiti przy szkole. Symbole tam umieszczone przypominają o braku zgody na hejt i zachęcają do integrowania większych społeczności do skutecznego przeciwstawiania się temu zjawisku.

Zobrazowanie problemu hejtu w sieci poprzez grafiki na murach spotkało się z tak dobrym przyjęciem, że postanowiliśmy włączyć do akcji młodzież ze szkół ponadpodstawowych. Idealnym miejscem do utrwalenia ich sprzeciwu wobec hejtu okazało się przejście podziemne pod ulicą Jana Pawła II przy PKS, które wymagało odświeżenia i dotychczas kojarzone było z bójką młodych dziewcząt, mocno nagłośnioną w sieci. Zaproszenie do akcji przyjęło 8 szkół. Ich reprezentacje z pomocą wolontariuszy, w tym także specjalistów w dziedzinie wykonywania tego typu grafik, utrwaliły swoje pomysły na ścianach przejścia. Warto podkreślić, że, w ramach tej akcji, młodzież zbierała też śmieci na trasie z jeleniogórskich Błoni do wieży widokowej na Wzgórzu Krzywoustego. To wydarzenie zupełnie odmieniło aurę tego miejsca.

DZIEŃ DZIECKA to oczywisty czas na zwrócenie uwagi na dzieci i młodzież. Zależało nam jednak na tym, aby Dzień Dziecka w 2019r. był wyjątkowy i aby dzieci z Domów Dziecka zapamiętały go na długo. W tym celu zorganizowaliśmy ogromny festyn dla 170-ciu wychowanków domów dziecka umiejscowionych na obszarze Karkonoszy. Zaprosiliśmy wszystkich do Parku przy Pałacu w Wojanowie. Organizacja i koordynacja tego wydarzenia była dla nas nie lada wyzwaniem. Do realizacji tego projektu zgłosiło się 50-ciu wolontariuszy oraz kilka firm lokalnych a dzięki wspólnemu zaangażowaniu impreza wypadła wzorcowo. My nabraliśmy cennego doświadczenia, które pozwala nam z większą precyzją planować kolejne wydarzenia a dzieci i wychowawcy już nie mogą się doczekać kolejnego Dnia Dziecka z Moją Fundacją. Oczywiście w tym roku również organizujemy Dzień Dziecka w skali makro.

DZIEŃ OJCA. Nasza działalność nie skupia się jedynie na dzieciach i młodzieży. Z myślą o potrzebie aktywnego, rodzinnego spędzenia czasu w pięknych okolicznościach przyrody, zrodził się pomysł organizacji corocznego eventu z okazji Dnia Ojca. W czerwcu 2019 r. odbyła się Pierwsza Inwazja Ojców na Górę Szybowcową. Familijna impreza, która już od pierwszej edycji na stałe wpisała się w kalendarz jeleniogórskich imprez, jest wyjątkowa pod względem swojego przekazu - jak ważne jest spędzenia czasu z dziećmi i poświęcanie im naszej uwagi. W Pierwszej Inwazji wzięło udział więcej rodzin niż zakładaliśmy. W czerwcu 2020 roku odbędzie się kolejna Inwazja Ojców na Górę Szybowcową, na której przewidujemy jeszcze więcej atrakcji i dobrych emocji. Pamiętajmy, że integracja i akceptacja w rodzinie jest najważniejsza, zarówno dla małego jak i dla dużego.

DRUŻYNA MARZEŃ. Stworzona z marzeń dzieci z Domów Dziecka aby je realizować. Intuicyjnie nazwana DRUŻYNĄ MARZEŃ, łączy 30 zawodników - dziewczęta i chłopców z 8-miu placówek z terenu Karkonoszy w wieku od 8 do 16 lat. Wszyscy równi, zaangażowani i zdeterminowani w dążeniu do wspólnego celu - wystąpić na Mistrzostwach Polski Dzieci z Domów Dziecka 25 kwietnia 2020 roku w Warszawie. Trenujemy od września, raz w tygodniu, pod okiem trójki wspaniałych trenerów - wolontariuszy, którzy zarażają naszych podopiecznych pasją do sportu i pokazują że nie ma rzeczy niemożliwych. Z inicjatywy dzieci powstała nazwa drużyny „FC Sudety”. Przy okazji regularnych treningów, dzieci uczą się zasad zdrowej rywalizacji oraz Fair Play w sporcie. Z dumą i ogromną radością obserwujemy jak bagaż trudnych doświadczeń życiowych młodych sportowców w połączeniu z szacunkiem i pokorą ich trenerów powoduje odkrycie tego co w nich prawdziwe – radość z przebywania i przynależności do fantastycznego Zespołu, dumę i poczucie własnej wartości.

Oprócz powyższych akcji, warto jeszcze wspomnieć o zrealizowanym we wrześniu projekcie „Zgrani Dolnoślązacy”, w ramach którego odbył się turniej gier planszowych, a pozyskane przez Moją Fundację gry przekazane zostały do Książnicy Karkonoskiej. Już od stycznia tego roku mieszkańcy Jeleniej Góry mogą wypożyczyć blisko 150 gier planszowych o różnej tematyce.

Tak, w dużym skrócie, wyglądała nasza działalność w 2019 roku. Na bieżący rok mamy już zaplanowane kolejne edycje opisanych wydarzeń, a także wiele nowych pomysłów. Wielką wartością w naszej pracy jest możliwość poznawania nowych wspaniałych osób, które pomagają nam przy kolejnych projektach sprawiając, że nie ma dla nas rzeczy niemożliwych.