Huta szkła kryształowego Julia w Piechowicach otwiera swoje hale produkcyjne dla turystów. Zwiedzanie tego ciekawego nie tylko historycznie zakładu Kotliny Jeleniogórskiej weszło do programu wielu wycieczek. W ubiegłym roku przewodnicy oprowadzający wycieczki po zakładzie obsłużyli około 60 tysięcy osób, a w tym roku zakłada się istotne zwiększenie odwiedzających. Pośród odwiedzających coraz częściej pojawiają się u nas osoby niepełnosprawne – mówi Pan Gracjan Kieliański, szef 9 – osobowej grupy zakładowej przewodników. Są całe wycieczki niesłyszących, niewidomych i inwalidów ruchu, a pośród odwiedzających nas seniorów coraz częściej zdarzają się osoby niedowidzące i niedosłyszące. Chcąc otworzyć swój zakład dla wszystkich – mówi Pan Gracjan, zwróciliśmy się do Karkonoskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych o pomoc w przeszkoleniu, jak postępować z niepełnosprawnymi wycieczkowiczami. Takie szkolenie odbyło się 9 lipca. Przedstawiciele Stowarzyszenia Inwalidów Wzroku, niedosłyszący i niewidomi wolontariusze z KSON mówili, o najbardziej charakterystycznych oczekiwaniach niepełnosprawnych na trasie procesu produkcyjnego kryształów. Przeszliśmy z nimi przez całą trasę zwracając uwagę na występujące jeszcze bariery architektoniczne. Niektórzy przewodnicy założyli na oczy specjalnie przygotowane zaciemnione okulary i przy pomocy białej laski próbowali się wczuć w rolę osoby niewidomej.

Wkrótce współpracę ze Stowarzyszeniem Inwalidów Wzroku rozszerzymy – opowiada Pan Gracjan, o doradztwo Towarzystwa Tłumaczy i Wykładowców Języka Migowego „GEST”, po to, abyśmy mogli się nauczyć choćby podstaw języka migowego.

- Jak twierdzi Pan Marek Dębski z KSON-u do Sejmiku przychodzi coraz więcej ofert ze strony okolicznych muzeów i właścicieli obiektów turystycznych. Chcą oni otwierać swoje obiekty, także dla niepełnosprawnych, którzy ich zdaniem stają się coraz częściej uczestnikami turystycznych wypraw.

DSCF6038.jpgDSCF6043.jpgDSCF6052.jpgDSCF6055.jpgDSCF6029.jpgDSCF6060.jpgDSCF6042.jpgDSCF6045.jpgDSCF6061.jpgDSCF6026.jpgDSCF6054.jpgDSCF6028.jpgDSCF6033.jpgDSCF6048.jpgDSCF6051.jpgDSCF6058.jpgDSCF6035.jpgDSCF6032.jpg