Logo Karkonoskiego Sejmiku Osób niepełnosprawnych

Kon­kurs: „Obiekt bez Barier”

Sza­cu­je się, że bli­sko 50% osób star­szych i nie­peł­no­spraw­nych nie posia­da moty­wa­cji do wycho­dze­nia z domu i korzy­sta­nia z odwie­dza­nia dóbr i atrak­cji tury­stycz­nych, obiek­tów hote­lar­skich i gastronomicznych.

Przyj­mu­je się, że w Pol­sce licz­ba osób nie­peł­no­spraw­nych wyno­si ok. 14% ogó­łu lud­no­ści, w tym ok. 4 % o znacz­nym stop­niu nie­spraw­no­ści. Ponad­to ok. 100 tys. osób poru­sza się na wóz­ku inwa­lidz­kim. Rocz­nie przy­by­wa nie­peł­no­spraw­nych w gra­ni­cach 0,25–0,30% ogó­łu miesz­kań­ców. W tym zakre­sie odno­to­wu­je się rów­nież ten­den­cję wzro­sto­wą wśród ludzi mło­dych, któ­rych czę­ścio­we nie­spraw­no­ści fizycz­ne w niczym nie ogra­ni­cza­ją pra­wa i woli życia w peł­nym zakre­sie. Ponad­to, według Świa­to­wej Orga­ni­za­cji Zdro­wia do gru­py czę­ścio­wo nie­peł­no­spraw­nych zali­cza się oso­by w wie­ku powy­żej 70 roku życia. Według innych badań oko­ło 40% osób nie­peł­no­spraw­nych wyra­ża oba­wę, że więk­szość obiek­tów hote­lar­sko-gastro­no­micz­nych i usłu­go­wych nie jest dosto­so­wa­na do ich moż­li­wo­ści oraz potrzeb. Sta­no­wi to pod­sta­wę deter­mi­nu­ją­cą „do pozo­sta­wa­nia w domu”.

Tym­cza­sem w Pol­sce, podob­nie jak w wie­lu kra­jach zachod­nich w klu­bach, restau­ra­cjach, hote­li­kach, pen­sjo­na­tach i hote­lach toczy się życie tego śro­do­wi­ska tak inten­syw­ne, iż w wie­lu reno­mo­wa­nych miej­sco­wo­ściach rezer­wa­cji ter­mi­nów nale­ży doko­ny­wać z dużym wyprze­dze­niem. Ta gru­pa usłu­go­bior­ców sta­no­wi istot­ny udział w docho­dach obiek­tów usłu­go­wych, a szcze­gól­nie hotelowo-gastronomicznych.

Wycho­dząc naprze­ciw potrze­bom osób nie­peł­no­spraw­nych i star­szych Kar­ko­no­ski Sej­mik Osób Nie­peł­no­spraw­nych, Pol­ska Aka­de­mia Gościn­no­ści oraz Dol­no­ślą­ska Orga­ni­za­cja Tury­stycz­na ogło­si­ły kon­kurs pod nazwą: „Obiekt bez Barier”, któ­ry skła­da się z 2 eta­pów. Pierw­szym etap kon­kurs prze­zna­czo­ny został dla obiek­tów gastro­no­micz­nych i hote­lo­wych usy­tu­owa­nych na tere­nie Kotli­ny Jele­nio­gór­skiej, poło­żo­nych przy głów­nych tra­sach komu­ni­ka­cyj­nych kotli­ny. W dru­gim eta­pie obję­te będą tym kon­kur­sem inne obiek­ty usłu­go­we na tere­nie woje­wódz­twa dol­no­ślą­skie­go i całe­go kraju.

Kon­kurs roz­po­czął się w mie­sią­cu lip­cu 2014 roku, a patro­nat nad nim obję­li: Mar­sza­łek Woje­wódz­twa Dol­no­ślą­skie­go – Pan Ceza­ry Przy­byl­ski oraz Pre­zes PFRON – Pani Tere­sa Hernik.

Do kon­kur­su zgło­si­ło się już kil­ka­na­ście obiek­tów, wśród nich są m.in.: Hotel Gołę­biew­ski w Kar­pa­czu, Hotel Fenix w Jele­niej Górze, Hotel Mer­cu­re Jele­nia Góra, Hotel Krysz­tał Con­fe­ren­ce & Spa Szklar­ska Porę­ba, Western City w Ścię­gnach, któ­re jak to wyni­ka z opra­co­wa­nych ankiet wypeł­nia­ją więk­szość z przy­ję­tych w kon­kur­sie kry­te­riów. Wśród nich są:

  1. zewnętrz­na infor­ma­cja o zakre­sie przy­sto­so­wa­nia obiek­tu dla osób nie­peł­no­spraw­nych (doty­czy to parkingu);
  2. drzwi wej­ścio­we, a szcze­gól­nie przed­sio­nek powi­nien uwzględ­niać gaba­ry­ty wóz­ka oraz nie­zbęd­ną prze­strzeń manewrową;
  3. dla osób o zmniej­szo­nym zakre­sie widze­nia inten­sy­fi­ka­cja oświetlenia;
  4. prze­strzeń umoż­li­wia­ją­ca swo­bod­ne poru­sza­nie się mię­dzy sto­li­ka­mi i odpo­wied­nia wyso­kość stolików;
  5. toa­le­ty znaj­du­ją­ce się na tym samym pozio­mie, co sala restau­ra­cyj­na z odpo­wied­nio sze­ro­ki­mi drzwia­mi umoż­li­wia­ją­cy­mi wjazd na wózku;
  6. jadło­spis z infor­ma­cja­mi o aler­ge­nach, kalo­rycz­no­ści oraz o innych uwa­run­ko­wa­niach die­te­tycz­nych np. potra­wy dla diabetyków;
  7. zna­jo­mość języ­ka migo­we­go przez co naj­mniej jed­ne­go pracownika.

Dodat­ko­wym kry­te­rium jest zatrud­nie­nie w obiek­cie oso­by nie­peł­no­spraw­nej. Sta­no­wi to waż­ny impuls do otwar­cia ryn­ku gastro­no­mii i hote­lar­stwa dla tej gru­py sumien­nych, i dobrze przy­go­to­wa­nych fachowców.

Lista uczest­ni­ków jest nadal otwar­ta i ilość zain­te­re­so­wa­nych kon­kur­sem sys­te­ma­tycz­nie wzra­sta. Każ­dy kto chciał­by przy­stą­pić do kon­kur­su pro­szo­ny jest o wysła­nie swo­je­go zgło­sze­nia do Kar­ko­no­skie­go Sej­mi­ku Osób Nie­peł­no­spraw­nych. Wię­cej infor­ma­cji pod adre­sem: www.kson.pl i bez­płat­nym nume­rem info­li­nii 800 700 025.