KAAS zaprasza na wycieczki

Logo KarkonoskaAkademiaAktywnychSeniorowKarkonoska Akademia Aktywnych Seniorów przedstawia
plan wycieczek na 2016 r.

1. Trasa: Jelenia Góra – Wambierzyce – Kłodzko – Jelenia Góra 260 km
termin 26.04.2016r - 60 zł


2. Trasa: Jelenia Góra – Jędrzychowice -Kromlau -Bad Muskau – Łęknica-Nowe CzapleJelenia Góra 300 km {z tego 140 km w Niemczech}
termin 20.05.2016r - 45 zł

Czytaj więcej...

Turystyczne lato z KSON-em

TURYSTYCZNE LATO Z KSONEM

W sobotę 30.05.2015 roku ponad 20 – osobowa grupa jeleniogórzan uczestniczyła w wyprawie integracyjnej w historyczne, zapomniane trasy turystyczne w okolice „borowego jaru”.

Wycieczkę prowadził przewodnik sudecki i piewca historii regionu – Antoni Witczak. Przypomnijmy, że realizowany obecnie cykl czterech wycieczek, to trzecia edycja projektu pod nazwą „Wędrówki po zapomnianych trasach turystycznych Jeleniej Góry, dofinansowanego przez miasto Jelenia Góra. Podczas czterogodzinnej średnio trudnej wyprawy uczestnicy zwiedzili teren „borowego jaru”, przechodząc od popularnego „Grzybka”, przez rewitalizowaną obecnie „ścieżkę poetów”, aż do „Perły Zachodu”. Warto dodać, że Urząd Miasta dokłada wszelkich starań, aby zniszczenia i zaniedbania na zapomnianych trasach turystycznych „borowego jaru” odzyskały dawną świetność. Wkrótce na platformach widokowych i w niebezpiecznych miejscach zamontowane zostaną odpowiednie bariery. Z tego względu w czasie wycieczek należy zachować szczególną ostrożność.

Na trasie spotkaliśmy wiele grup jeleniogórzan i gości, a także turystów zagranicznych. Oznacza to, że „borowy jar” ze swoimi XVIII – wiecznymi tradycjami turystycznymi wraca do życia.

Następne wycieczki odbędą się jeszcze w czerwcu, lipcu i sierpniu, zawsze w weekend, a informacje o dokładnych trasach i terminach wycieczek umieścimy na naszej stronie internetowej www.kson.pl

Również w czerwcu rozpoczynamy projekt pn. „Razem na szlak – aktywizacja osób niepełnosprawnych poprzez turystykę”. Jest to cykl wycieczek dofinansowanych z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. Wyprawy przeznaczone są dla osób niepełnosprawnych z ważnym orzeczeniem o niepełnosprawności. Są to wycieczki autokarowe z ubezpieczeniem, przewodnikiem i posiłkiem. Każdy wyjazd jest poprzedzony półgodzinną prelekcją multimedialną na temat celu wyprawy. Terminy i trasy będą również dostępne na stronie internetowej KSON.

Koszt udziału w takiej wycieczce wynosi 10 zł od osoby, a zapisy i informacje dostępne są dla Państwa w KSON-ie od pon. – pt w godz. 10:00 – 16:00, telefonicznie pod nr 757524254, a także mailowo pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Zapraszamy serdecznie, bo jak powiedział Hans Christian Andersen : „Podróże są jak ożywcza kąpiel dla umysłu, jak rysunek Medei, który sprawia, że znów jesteś młody”.wycieczka2wycieczka3wycieczka4wycieczka6wycieczka7wycieczka8

wycieczka

Na światowym poziomie

Nowoczesny ośrodek sportowy w Szklarskiej Porębie zaprojektowany dla niepełnosprawnych. Wysoki poziom inwestycji to nie tylko jej rozmach i nowoczesność, ale i dostosowanie do potrzeb niepełnosprawnych. Świadomość tej prawdy, tak oczywistej w krajach zachodniej Europy, przebija się do Polski. Dowodem jest projekt nowoczesnego ośrodka sportowego w Szklarskiej Porębie.

Gdy ktoś jeździ po świecie i zwiedza popularne miejsca, widzi dwa zjawiska, z którymi w Polsce bywa bardzo różnie: dbałość o atrakcje dla dzieci oraz o dostępność dla niepełnosprawnych i rodzin z wózkami z małymi dziećmi. Bez spełnienia tych dwóch warunków trudno wyobrazić sobie tam muzea czy instytucje publiczne.

Czytaj więcej...

„Dolny Śląsk wczoraj – Dolny Śląsk dziś”

W sobotę 11 października ponad czterdziestoosobowa grupa niepełnosprawnych z KSON wzięła udział w wycieczce dofinansowanej przez Urząd Marszałkowski. To była ostatnia z cyklu pięciu wypraw turystycznych pod tytułem ”Dolny Śląsk wczoraj – Dolny Śląsk dzisiaj” zaplanowanych na rok 2014. Trasa wycieczki wiodła przez Dolinę Bobru do Pilchowic i Wlenia. Od miesiąca lipca zorganizowano 5 wycieczek autokarowych i pieszych w różne zakątki Kotliny Jeleniogórskiej, w których łącznie wzięło udział ponad 300 osób. Każdą wycieczkę poprzedzała prelekcja tematyczna związana historycznie ze zwiedzanymi okolicami. Wszystkie wycieczki prowadził z właściwym sobie profesjonalizmem przewodnik sudecki Antoni Witczak. Dodatkową, oprócz walorów poznawczych, wartością tych imprez było utrwalenie nawyków „wychodzenia z domu, przez turystykę”. Wycieczki zostały tak zaplanowane, mówi Pan Waldemar Wiśniewski - wiceprezes KSON, żeby potencjalni uczestnicy mogli je organizować sobie sami przy wykorzystaniu środków komunikacji miejskiej co w znaczny sposób obniża koszty takiej wyprawy. Pani Eugenia 60-letnia uczestniczka turystycznych wypraw powiedziała: ”Mieszkam w Jeleniej Górze od 50 lat i nie miałam pojęcia, że w pobliżu znajdują się tak atrakcyjne miejsca”. Tę opinię wyrażała tez większość dotychczas mało aktywnych seniorów. Wycieczka zakończyła się wspólnym ogniskiem, śpiewem i zabawami, a przewodnim hasłem była dobrze pojęta integracja.

Czytaj więcej...

Szlak na Kopie będzie dostępny dla niepełnosprawnych

Łamanie barier w Karkonoszach

Właściciel kolei linowej na Kopę jest bliski dostosowania go do potrzeb niepełnosprawnych. Dzięki temu będzie dla nich dostępny bardzo widokowy szlak długości dwóch i pół kilometra pod Śnieżką, a polscy inwalidzi nie będą w gorszej sytuacji, niż czescy, których nowa kolej gondolowa wwozi na Śnieżkę.

Wygodny – równy i szeroki szlak, powstał przed paroma laty staraniem Karkonoskiego Parku Narodowego. Biegnie z górnej stacji kolei linowej na Kopę na główny grzbiet Karkonoszy, w pobliże schroniska Dom Śląski. To rejon, który należy do najbardziej atrakcyjnych i najczęściej odwiedzanych w Karkonoszach. Rozpościerają się z niego wspaniałe widoki na Karkonosze, Kotlinę Jeleniogórską i stronę czeską. Najbliższym szczytem jest oczywiście Śnieżka.

Czytaj więcej...

Duchy Kowarskich Sztolni

Kowarskie sztolnie dziś jeszcze, podobnie jak przed laty, kryją wiele tajemnic. Podziemne korytarze ciągną się tutaj na kilku poziomach, jest ich ponad siedemdziesiąt kilometrów. Dla potrzeb turystów wydzielono tu przed kilkoma laty 1200-metrową trasę, której przebycie zajmuje wycieczkom zwiedzającym podziemia około godziny. Uważne i cierpliwe wsłuchanie się w ciszę zimnych i wilgotnych korytarzy przynosi zaskakujące rezultaty – już po kilku minutach zaczynamy rozróżniać docierające z kopalnianych sztolni dziwne odgłosy; dobiegają do nas głębokie westchnienia i echa odległych kroków... Może to szum podziemnego strumienia przedzierającego się przez kamienne otchłanie, a może naturalna skarga skalnego masywu, w którym człowiek wydrążył onegdaj rozległe korytarze w poszukiwaniu skarbów, ukrytych głęboko pod ziemią. Zakamarki pouranowej sztolni w Kowarach emanują wyczuwalną mocą; magiczną atmosferę podziemi potęgują zgromadzone w nich niezwykłe kamienie; meteor spełnia tutaj życzenia, zobaczyć można ametysty, agaty, granaty i różne odmiany górskiego kryształu. Obok nich czarny morion, kamień który przywołuje, bądź odgania śmierć.

Czytaj więcej...

KULTURA NA MURACH ZAMKU KRZYZACKIEGO

ZAMEK KRZYZTACKI jako CENTRUM KULTURY na terenie Torunia swoją działalność rozpoczął w 2007 roku. Centrum kulturalne ZAMEK KRZYZACKI powołany jako samorządowa instytucja kultury w swoich zadaniach podejmuje różnorakie formy kulturalnej działalności promocyjnej.

Na terenie Zamku Krzyżackiego organizowane są imprezy kulturalne,plenerowe,festiwale, turnieje konkursy itp

Kiedy można zwiedzać Zamek Krzyżacki?

 • od marca do października w godz. 10.00 do 17.45.
 • od listopada do lutego 10.00 do 15.45.

W każdy dzień tygodnia od poniedziałku do niedzieli płacąc za bilet wstępu;

 • ulgowy 5 zł.
 • normalny 8 zł.
 • rodzinny 16 zł.
 • grupowy 120 zł.

BILET ULGOWY PRZYSLUGUJE ROWNIEZ OSOBOM NIEOPELNOSPRAWNYM I OPIEKUNOM po okazaniu legitymacji lub zaświadczenia o niepełnosprawność,wraz z dokumentem potwierdzającym tożsamość.

Czytaj więcej...

GÓRY DLA WSZYSTKICH

Dla rozwoju turystyki karkonoskiej kluczowe znaczenie miało doprowadzenie w ostatnich dwóch dekadach XIX wieku kolei do Jeleniej Góry Kowar , Piechowic , Karpacza i Szklarskiej Poręby. Wtedy też stworzono sieć szlaków górskich pozwalających na dotarcie do urokliwych, a mniej dotychczas znanych zakątków Karkonoszy.

Czytaj więcej...

TRÓJMIASTO POD LUPĄ INTEGRACJI

Marzenia ma każdy człowiek. Niezależnie od płci, wieku, koloru skóry, poglądów politycznych, wiary. W tych marzeniach, również osób niepełnosprawnych, są często podróże, które dają poczucie szczęścia i sposobność do poznania innych ciekawych osób. Jednym z takich miejsc, w którym krzyżują się podróżnicze marzenia turystów z różnych rejonów, jest Pomorze, a właściwie Trójmiasto. Czy jednak wszyscy mają możliwość zwiedzania z tak samo komfortowej perspektywy? Czy wszyscy mają okazję ujrzeć tętniące życiem Trójmiasto w identyczny sposób?

Czytaj więcej...

ŚLĄSK PRZEMYSOWY – ŚLĄSK TURYSTYCZNY

Najczęściej kojarzony obraz Śląska to huty, kominy, kopalnie i familoki – to obraz jak najbardziej prawdziwy, jednak rzadko traktowany jako miejsca bardzo ciekawe i niezwykle atrakcyjne turystycznie. Nie chcę w tym miejscu walczyć ze stereotypami i udowadniać, że jest inaczej, pragnę po prostu zachęcić do odwiedzenia kilku miejsc, które z potocznym obrazem Śląska są spójne, a jednocześnie są obiektami turystycznymi i unikatami na skalę europejską, czego doskonałym dowodem jest katowickie osiedle robotnicze Nikiszowiec, które w styczniu 2011 roku został przez Prezydenta RP wpisany na listę Pomników Historii.
Zapraszam dziś więc do odwiedzenia trzech szczególnych w tym regionie miejsc, trzech placówek z ofertą skierowaną również dla osób niepełnosprawnych, trzech obiektów, które wraz z moim przyjacielem Damianem (osobą niepełnosprawną mającą trudności w poruszaniu się) zwiedziłam osobiście i o wyniku tych wizyt mogę o nich mówić z pełną odpowiedzialnością.

Czytaj więcej...

Szukasz czegoś?

Pobierz Najnowszą Gazetę w PDF!

Kliknij aby pobrać gazety Tu i Teraz w wersji PDF

 

radiokson

Otrzymuj informację o Nowościach!

Regulamin
* - Zapisując się na newsletter - oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych (KSON) z siedzibą przy ul. Osiedla Robotnicze 47a, 58-500 Jelenia Góra, jako administratora danych osobowych, w celu realizacji działalności statutowej KSON.

Pozostałe Projekty

Porady i Spotkania

Porady Prawne:

Masz pytanie lub problem, który wymaga porady. Zapraszamy do siedziby KSON. Darmowych porad udzielają;

 • Radca Prawny Bernadetta Baszak
 • Radca Prawny Mateusz Nowak
 • z dziedziny odszkodowań komunikacyjnych - biegły sądowy Jerzy Wojtas

Porady Psychologiczne:

 • Psycholog - Pani Ewa Knychas

 

Asystent Rodziny:

Poradnictwo z zakresu:

 • Problematyki Rodzinnej (problemy materialne, opiekuńczo-wychowawcze),
 • Pomocy Społecznej (świadczenia pieniężne i niepieniężne),

W każdy poniedziałek i czwartek w godzinach: 9.00 - 14.00 - Alicja Mroczkowska.

W sprawie konsultacji prosimy o kontakt z biurem KSON. Telefon 75 75 24 254, Telefon/fax - 75 75 23 183. Email: info@kson.pl

Porady Mediatora:

Kontakt: mediator.jeleniagora@gmail.com lub tel. 75 75 24 254, Telefon/fax - 75 75 23 183. Email: info@kson.pl

Uwaga: Osoby poszukujące pracy!

Uprzejmie informujemy Państwa, że istnieje możliwość skorzystania z bezpłatnych porad psychologa - doradcy zawodowego. W trakcie kilku indywidualnych spotkań zbadamy Pańsywa predyspozycje zawodowe i określimy ścieżkę rozwoju zawodowego, dodatkowo udzielimy informacji o aktualnej sytuacji na rynku pracy (oferty pracy, kursy, szkolenia itp.).

Kontakt: