Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Jak co roku, stadion podczas olimpiady osób niepełnosprawnych licznie wypełnił się głównymi bohaterami – uczestnikami, którym kibicowały rodziny, znajomi oraz wolontariusze. Były oklaski i okrzyki ze strony dużej grupy widzów.

Za nami trzecia edycja olimpiady osób niepełnosprawnych. Zmagania miały miejsce 17 maja bieżącego roku. Mimo iż nad Toruniem zebrały się opady i było dość chłodno, to olimpiada cieszyła się dużym zainteresowaniem.

Znicz olimpijski w rękach (nie)pełnosprawnych

Niezwykle miłym momentem, poprzedzającym rozpoczęcie zawodów było rozwinięcie flagi olimpijskiej przez niepełnosprawną młodzież. Gromkie brawa rozległy się w momencie, kiedy siedzący na wózku inwalidzkim Grześ podniósł znicz w górę, a po przebyciu kilkunastu metrów przekazał go Wiktorii. Dziewczynka w niczym nie przypominała osoby niepełnosprawnej. Z gracją i lekkością biegła po murawie. Z rąk Wiktorii znicz przejął niepełnosprawny Adaś, który z kolei przekazał go swojemu koledze Adrianowi. Chłopiec bez jakichkolwiek problemów wbiegł po schodach na górę stadionu i jako uczestnik Trzeciej Olimpiady Osób Niepełnosprawnych z ogromną radością zapalił znicz. Zapanowała bardzo piękna i uroczysta chwila. Potem wspólnie odśpiewano hymn narodowy, co również nadało niecodziennych emocji uczestnikom jak i zebranym gościom. Następnie w części oficjalnej głos zabrał zastępca Prezydenta Miasta Torunia Zbigniew Fiderewicz, który słowami: "oto płonie znicz Trzeciej Olimpiady Osób Niepełnosprawnych" uznał ją za otwartą i zaprosił wszystkich uczestników do zawodów, życząc im sportowej rywalizacji, najlepszych wyników i dobrej zabawy.

Dla sportowców niepełnosprawnych nie ma rzeczy niemożliwych

Do rozgrywania zawodów uczestnicy olimpiady stanęli z dużym entuzjazmem i determinacją. Pierwszą dyscypliną rozegraną na stadionie był bieg na wózkach. Wystartowały w nim dzieci do lat 15. Na stadionie miały miejsce również rywalizacje sportowców w: lekkoatletyce, nordic walking, piłce nożnej oraz hokeju na trawie. Na innych obiektach sportowych odbyły się zawody w tenisie ziemnym i stołowym, bilardzie, kręglach, pływaniu, wioślarstwie oraz rowerach stacjonarnych.

Wykazali się niezwykłą siłą walki i chęcią zwycięstwa

Rywalizacja w poszczególnych dyscyplinach była bardzo zacięta. Każdy chciał wygrać, walczył z całych sił, aby pokonać rywali i stanąć na podium. Tej wspaniałej sportowej rywalizacji towarzyszyła równie wspaniała atmosfera na trybunach. Kibice nagradzali mocnymi brawami i głośno dopingowali okrzyki wszystkich uczestników olimpiady. Oprócz złotych medali olimpijskich na zwycięzców czekały dyplomy, wyróżnienia, nagrody, które wręczył Prezydent Miasta Torunia Michał Zalewski. Był to ogromny zaszczyt dla wszystkich uczestników. Prezydent gratulował uczestnikom olimpiady ich wielkiego zaangażowania. Osobiście dziękował i ściskał dłoń zwycięzcom.

Trzecia Olimpiada Osób Niepełnosprawnych zakończyła się wspólną zabawą przy dźwiękach znanych i lubianych utworów muzycznych wykonanych przez toruńskiego solistę Jakuba Kubackiego. Dopiero późnym popołudniem ostatni uczestnicy opuścili stadion olimpijski. I tak dobiegła końca Trzecia Olimpiada Osób Niepełnosprawnych.

Dziękujemy przybyłym widzom za ciepły doping, którzy zagrzewał niepełnosprawnych do walki. Podziękowania należą sie również gościom honorowym, jakimi byli: zastępca prezydenta miasta Torunia Zbigniew Fiderewicz, przewodniczący rady miasta Torunia Marian Frąckiewicz, dyrektor wydziału sportu i rekreacji Aleksander Dybiński, dyrektor wydziału sportu i turystyki urzędu miasta Torunia Jarosław Więckowski oraz przedstawiciele organizacji: Fundacji Światło, Warsztatów Terapii Zajęciowej Arkadia, Toruńskiego Stowarzyszenia Współpraca, Fundacji Ducha, Stowarzyszenia Jestem, Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej, Stowarzyszenia Flandria, a także Fundacji Wspomagania Rozwoju Tu i Teraz - Regionalny Ośrodek Informacji i Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. 

Autor: Mariola Kuźma, doradca ds. informacji i poradnictwa w Regionalnym Ośrodku Informacji i Wsparcia Osób Niepełnosprawnych w Toruniu.