Bulimia Cz.1

Katarzyna Bednarska-Kowalowska psycholog, psychoterapeuta.

Żarłoczność psychiczna (bulimia nervosa), podobnie jak anoreksja jest złożonym zjawiskiem chorobowym w którym splatają się elementy fizjologiczne, oraz psychologiczne. Przejawia się napadowym nadmiernym przyjmowaniem pokarmów z następującym po nim poczuciem winy i podejmowaniem czynności zmierzających do usunięcia nadmiaru kalorii. Masa ciała zwykle nie jest zmniejszona i oscyluje w górnej granicy normy. Bulimia rozpoczyna się zwykle około dwudziestego roku życia, ale występuje również u osób dużo starszych. Chorują przede wszystkim kobiety. Ze względu na swoją specyfikę, zaburzenie może być bardzo długo ukrywane przed otoczeniem, nie wiąże się bowiem z ewidentną zmianą wyglądu fizycznego czy trybu życia. Pacjent z reguły zdaje sobie jednak sprawę z powagi sytuacji i poszukuje fachowej pomocy.

Czytaj więcej...

„Ortoreksja-obsesja zdrowego żywienia”. Cz.2

Katarzyna Bednarska-Kowalowska psycholog, psychoterapeuta.

Z psychologicznego punktu widzenia ortoreksja jest bardzo podobna do anoreksji. Zapadają na nią szczególnie ludzie skupieni na sobie, perfekcjoniści, którym ograniczanie spożywania określonych produktów daje poczucie kontroli nad własnym zdrowiem i ciałem. Uciekają oni przed bylejakością życia, a jednocześnie nie potrafią cieszyć się drobnymi przyjemnościami. Mają zasady, których bardzo sztywno się trzymają, analizują swoje błędy, a gdy coś ułoży się nie po ich myśli, mają ogromne wyrzuty sumienia. Obsesyjnie kontrolując, co i jak jedzą, wypełniają pustkę życiową, próbując zapomnieć o swoich codziennych kłopotach.

Czytaj więcej...

„Ortoreksja-obsesja zdrowego żywienia”. Cz.1

Katarzyna Bednarska-Kowalowska psycholog, psychoterapeuta.

Ortoreksja została odkryta przez lekarza Stevena Bratmana, u którego jako pierwszego rozpoznano tę chorobę. Ze względu na to, że w dzieciństwie chorował na alergię, jego rodzice dbali o to, aby unikał niektórych produktów, w tym mleka i glutenu. Jednocześnie zakorzenili w nim przeświadczenie, że zdrowa dieta jest gwarantem dobrej kondycji człowieka. Wraz z upływem lat narastała w nim obawa przed jedzeniem, które mogłoby mu zaszkodzić, przeradzając się w obsesję. Po kilka godzin dziennie przygotowywał sobie skrupulatnie posiłki, zaczytywał się w nowoczesnych dietach, trendach żywieniowych. Jadł tylko żywność ekologiczną, a każdy kąsek, jak sam to określał, przeżuwał po 50 razy. Pracował także nad stworzeniem tzw. diety cud, która pozwoliłaby na zachowanie młodości i uniknięcie chorób. Unikał spotkań towarzyskich, ograniczył do minimum kontakty ze znajomymi. Dopiero kiedy schudł, osłabł i zaczął chorować uświadomił sobie, ze cudowna dieta mu szkodzi. Ukończył medycynę i rozpoczął prywatną praktykę, gdzie poznał pacjentów, którzy tak rygorystycznie przestrzegali diety, że zamiast zapewnienia sobie zdrowia, doprowadzili się do stanu chorobowego. Wówczas też zauważył, że obsesja tych ludzi jest identyczna z jego problemem, a nową jednostkę chorobową określił mianem orthorexia nervosa. Napisał także w 1997 r. książkę o ortoreksji, pt.: „W szponach zdrowej żywności”.

Czytaj więcej...

Czy jestem wypalonym rodzicem / krewnym?

W rozmowach codziennych i niecodziennych czasami używamy: chyba się wypaliłam.... on już nie może tak dłużej, wypalił się....

A jak to rozumieją psycholodzy i lekarze?

Przed laty przez zespół wypalenia rozumieliśmy wiele objawów występujących u osób, które wykonują zawody społeczne i zarazem usługowe, pomocowe. Zawody, które wymagają wielu i częstych relacji z innymi ludźmi, wymagają wymiany emocjonalnej i zaangażowania. Nauczyciele, lekarze, pielęgniarki, psycholodzy, rehabilitanci, księża, kuratorzy sądowi....  

Czytaj więcej...

Psychologiczne aspekty uzależnienia od komputera oraz Internetu

W 1833 roku Charles Babbage, uznawany za „ojca” komputera, zaprojektował napędzaną przez silnik parowy, maszynę różnicową („młyn arytmetyczny”). W 1939 roku w Stanach Zjednoczonych, John V. Atanasoff i jego student Clifford Berry, kosztem 650$ skonstruowali pierwszy działający prototyp komputera. Cztery lata pózniej w Wielkiej Brytanii stworzono Colossus – pierwszą maszyna cyfrową. W latach 70. powstał komputer osobisty Altair 8800, natomiast w roku 1974 wysłano pierwszy e-mail dzięki programowi, który opracował Ray Tomlinson i po raz pierwszy użyto słowa INTERNET. 17 sierpnia 1991 roku Rafał Pietrak, fizyk z Uniwersytetu Warszawskiego, nawiązał przez komputer łączność z Janem Serensenem z Uniwersytetu w Kopenhadze i z tą datą można powiązać początki Internetu w Polsce.

Czytaj więcej...

Transteoretyczny model psychoterapii

Jedną z najbardziej znanych metod leczenia zaburzeń psychicznych jest psychoterapia. Istnieje wiele modeli psychoterapii opartych na odmiennych założeniach teoretycznych. Badania nad jej efektami jasno jednak wskazują, że niezależnie od wybranej formy pomocy pacjenci poddani psychoterapii uzyskują znaczną poprawę w zakresie funkcjonowania i zmniejszenia się nasileniaodczuwanych objawów.

Psychoterapia służy usunięciu cierpienia pacjenta, Jest procesem, w którym oddziaływania terapeuty prowadzą do wywołania u pacjenta takich stanów, które umożliwią mu zrozumienie własnych przeżyć oraz uwolnienie się od nich. Psychoterapia pozwala na zrozumienie przyczyn swoich trudności i uczy kontroli nad własnym życiem. Jest to proces rozciągnięty w czasie, składa się z etapów, zróżnicowanych ze względu na odmienne sposoby oddziaływań oraz odmienne ich skutki.

Czytaj więcej...

ALICJA SIKORA – PSYCHOLOG

To trudne - być dobrym rodzicem niepełnosprawnego dziecka.

Gdy w rodzinie pojawia się dziecko niepełnosprawne wszystko toczy się inaczej. Wiele ważnych dotąd spraw odchodzi na dalszy plan. TO dziecko jest w centrum naszego życia. Starsze, zdrowe dziecko słyszy nagle: musisz zrozumieć, jesteś starszy, musimy być cały czas z twoim chorym braciszku. Matka, a czasem cała rodzina, jest skoncentrowana na chorym maluchu. Ojciec, babcia „odchodzą” na dalszy plan”. Zdrowe dziecko „nie rozumie” dlaczego cała uwaga - dotychczas dla niego - została mu „zabrana” i przesunięta na brata/siostrę. Przeżywa tą sytuacje w ukryciu: „bo i tak nikt nie słucha, nie zrozumie”. Dźwiga ten ból w osamotnieniu. Dobrze jest gdy traumę łagodzi rozumiejąca babcia, sąsiadka, czy ukochany wujek.

Czytaj więcej...

STRES - JAK SOBIE Z NIM RADZIĆ? CZĘŚĆ 3 – OSIĄGANIE RÓWNOWAGI

Osoby niepełnosprawne, chore oraz osoby z ich otoczenia są szczególnie narażone na stresujące sytuacje. Dlatego szczególnie ważne jest regularne dbanie o równowagę i dobre samopoczucie. Skuteczne radzenie sobie ze stresem często wymaga zmiany stylu życia. Poniżej znajdą Państwo kilka pomysłów jak to zrobić.

Czytaj więcej...

Edmund Monsiel – artysta chory na schizofrenie

„Choroba psychiczna nie tworzy talentu, ale może go wyzwolić,
spotęgować siły twórcze, nadać piętno niepowtarzalnej oryginalności”

Antoni Kępiński

Wpływ choroby artysty na ostateczny kształt dzieła to zagadnienie obecne w historii sztuki od dawna. Z punktu widzenia ściśle lekarskiego choroba psychiczna jest zjawiskiem szkodliwym, które często prowadzi do degradacji i zahamowania działalności twórczej, ale z perspektywy historii, poznania psychologicznego i wartości kulturowych poszerzyła ona wiedzę ludzką o takie obszary, których przyszło by może żałować, gdyby je skreślić z dziejów ludzkości (Kępiński, 1981, s. 80).

Schizofrenia jest jedną z chorób psychicznych, która często powoduje u chorego ekspresję w postaci artystycznej m.in. w formie plastycznej. Twórczość w schizofrenii jest wyrazem ekstatycznych wizji i przeżyć autora, poczucia zmiany własnej psychiki, wzmożonej zdolności przeżywania. Sztuka pełni odmienną niż w przypadku zdrowych ludzi funkcję polegającą na wymykaniu się wrogim siłom, które próbują zawładnąć chorym. Wytwory wyobraźni tworzone podczas choroby psychicznej mają też pewne specyficzne cechy. Malarstwo schizofreników charakteryzuje się: dziwacznymi, manierycznymi, barokowymi formami, ścisłym wypełnieniem po brzegi kompozycji, włączaniem elementów pisma, powtarzających się kształtów, symboli w danym obrazie, czy motywów w serii obrazów, geometryzacją, schematyzacją formy, dekompozycją ludzkich oraz zwierzęcych postaci, dziwacznymi monstrami (Bednarska, 2008).

Czytaj więcej...

„Praca zawodowa niewidomych i słabowidzących.”

Celem kształtowania i rehabilitacji młodzieży niewidomej jest przygotowanie jej do udziału w życiu społecznym i zawodowym. Praca zapewnia zarówno osobom z niepełnosprawnością, jak i osobom zdrowym niezależność osobistą i materialną, jednak dla tych pierwszych ma dodatkową wartość – kompensuje ograniczenia wynikające z deficytów. Z tego też powodu osoby z niepełnosprawnością przypisują pracy ogromne znaczenie, co jest zrozumiałe, ponieważ praca stanowi dla nich nie tylko źródło zarobku, ale również jest łącznikiem z życiem społecznym oraz wyznacznikiem normalnego trybu życia i własnej wartości. Aby jednak praca zapewniała osobie z niepełnosprawnością samorealizację, zaspokajała jej potrzeby oraz umożliwiała rozwój (przede wszystkim osobowościowy, ale także zawodowy), należy dokonać wyboru odpowiedniego dla siebie zawód i miejsca pracy.

Czytaj więcej...

Szukasz czegoś?

Pobierz Najnowszą Gazetę w PDF!

Kliknij aby pobrać gazety Tu i Teraz w wersji PDF

 

radiokson

Otrzymuj informację o Nowościach!

Regulamin
* - Zapisując się na newsletter - oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych (KSON) z siedzibą przy ul. Osiedla Robotnicze 47a, 58-500 Jelenia Góra, jako administratora danych osobowych, w celu realizacji działalności statutowej KSON.

Pozostałe Projekty

Porady i Spotkania

Porady Prawne:

Masz pytanie lub problem, który wymaga porady. Zapraszamy do siedziby KSON. Darmowych porad udzielają;

  • Radca Prawny Bernadetta Baszak
  • Radca Prawny Mateusz Nowak
  • z dziedziny odszkodowań komunikacyjnych - biegły sądowy Jerzy Wojtas

Porady Psychologiczne:

  • Psycholog - Pani Ewa Knychas

 

Asystent Rodziny:

Poradnictwo z zakresu:

  • Problematyki Rodzinnej (problemy materialne, opiekuńczo-wychowawcze),
  • Pomocy Społecznej (świadczenia pieniężne i niepieniężne),

W każdy poniedziałek i czwartek w godzinach: 9.00 - 14.00 - Alicja Mroczkowska.

W sprawie konsultacji prosimy o kontakt z biurem KSON. Telefon 75 75 24 254, Telefon/fax - 75 75 23 183. Email: info@kson.pl

Porady Mediatora:

Kontakt: mediator.jeleniagora@gmail.com lub tel. 75 75 24 254, Telefon/fax - 75 75 23 183. Email: info@kson.pl

Uwaga: Osoby poszukujące pracy!

Uprzejmie informujemy Państwa, że istnieje możliwość skorzystania z bezpłatnych porad psychologa - doradcy zawodowego. W trakcie kilku indywidualnych spotkań zbadamy Pańsywa predyspozycje zawodowe i określimy ścieżkę rozwoju zawodowego, dodatkowo udzielimy informacji o aktualnej sytuacji na rynku pracy (oferty pracy, kursy, szkolenia itp.).

Kontakt: