Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Coraz więcej osób niepełnosprawnych interesuje się sportem i aktywnością fizyczną. Niestety często bardzo dużą barierę stanowią ceny biletów, które przewyższają ich możliwości finansowe. Jak się jednak okazuje, niektóre obiekty sportowe wprowadzają do swojej oferty specjalne ulgi przeznaczone dla osób niepełnosprawnych.

Toruń – miasto wielu możliwości

W Toruniu mamy możliwość skorzystania z wielu, różnorodnych obiektów sportowych. Najpopularniejsze są baseny, pływalnie i Aquaparki a także siłownie i zajęcia fitness. Możemy również skorzystać z oferty kręgielni, udać się na przejażdżkę konną, a osoby bardziej wprawione mogą także spróbować swoich sił na ściance wspinaczkowej lub w parku linowym. Czy jednak wszystkie obiekty oferują ulgi dla osób niepełnosprawnych?

Wspomagamy – czyli obiekty oferujące zniżki dla niepełnosprawnych

Pierwszym obiektem przyjaznym osobom niepełnosprawnym jest Uniwersyteckie Centrum Sportowe. Zniżki oferowane przez Centrum dotyczą jedynie pływalni, ale ich cena jest bardzo atrakcyjna. Osoby niepełnosprawne mogą skorzystać z ceny ulgowej za bilet wstępu w piątki w godzinach od 7:00 do 16:00. Cena biletu to 4,50 zł. Osoby niepełnosprawne, będące studentami Uniwersytetu Mikołaja Kopernika mogą nieodpłatnie korzystać z pływali raz w tygodniu. Innym miejscem oferującym możliwość skorzystania z basenu jest Pływalnia Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Osoby z niepełnosprawnością mogą skorzystać z biletu ulgowego na basen w piątki w godzinach od 7:00 do 15:00. W tym terminie cena biletu wynosi 5 zł. Co ważne, opiekunowie osób niepełnosprawnych w tych godzinach mogą korzystać z pływalni nieodpłatnie. Podobną promocję oferuje Mini Aquapark mieszczący się przy ul. Hallera 79. Osoby niepełnosprawne w każdy piątek w godzinach od 7:00 do 15:00 mogą skorzystać z ulgowego biletu w cenie 5 zł. Tak jak w przypadku Pływalni MOSiR opiekunowie mają zapewniony wstęp bezpłatny.

Kolejnym miejscem, który wyróżnia się na sportowej mapie Torunia jest Aquapark OLENDER. Niestety obiekt ten oferuje zniżki wyłącznie dla emerytów i rencistów. W ramach biletu wstępu możemy skorzystać z basenu sportowego, basenu rekreacyjnego oraz zjeżdżalni. Cena biletu ulgowego od poniedziałku do piątku wynosi 6 zł/h, natomiast w weekendy 8 zł/h.

Nie tylko pływanie

Już od dłuższego czasu jazda konna jest uznawana za bardzo skuteczną formę rehabilitacji. Wzmacnia mięśnie, kształtuje również umiejętność związaną z utrzymaniem równowagi. Ponadto, w przypadku tej dyscypliny bardzo ważne jest również kształtowanie więzi emocjonalnej jeździec-koń. Osoby niepełnosprawne mogą skorzystać z hipoterapii oferowanej przez ośrodek jeździecki ISKRA. Zajęcia są prowadzone przez wykwalifikowanego instruktora. Cena za pół godziny to 30 zł. Zajęcia dają dużo satysfakcji, zarówno dorosłym jak i dzieciom.

Bezpłatne zajęcia sportowe

W ramach projektu, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Toruniu oferuje możliwość skorzystania z nieodpłatnych zajęć sportowych. Osoby niepełnosprawne, bez względu na wiek i stopień niepełnosprawności, mogą skorzystać z zajęć pływackich, siłowych (ćwiczenia na siłowni) piłkarskich, a także spróbować swoich sił podczas treningów lekkoatletycznych. Od niedawna oferta poszerzyła się o zajęcia z tenisa stołowego oraz ziemnego.

Sekcje sportowe są prowadzone przez wykwalifikowanych trenerów w małych, kilkuosobowych grupach. W ramach projektu przewidziane jest 60 godzin treningu w obrębie każdej dyscypliny. Projekt jest dofinansowany przez Gminę Miasta Torunia. Osoby zainteresowane włączeniem się do sekcji sportowej zapraszamy do Regionalnego Ośrodka Informacji i Wsparcia Osób Niepełnosprawnych w Toruniu.

  • Autor: Paula Kocoł
  • Doradca ds. poradnictwa i informacji
  • Regionalny Ośrodek Informacji i Wsparcia Osób Niepełnosprawnych w Toruniu