Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Jak co roku Koło PTTK nr 30 „Twardziele” z Cieszyna przygotowało bogaty program wycieczek turystyczno- krajoznawczych. Sezon rozpoczął się Tradycyjnym Rajdem Górskim z metą na Soszowie w dniu 26 maja. Dla uczestników przewidziano wiele ciekawych konkurencji oraz quiz wiedzy o Beskidach. Najlepsi otrzymali nagrody, a wszyscy ciepły posiłek.

      24 czerwca odbyła się wycieczka do Czech - zwiedzaliśmy przepiękną Jaskinię Jaworzycką, gdzie podziemny system korytarzy pełen jest tajemniczych zakamarków , pomieszczeń i przepaści powstałych w miękkich dewońskich wapieniach. Pierwsze korytarze podziemnego kompleksu zostały odkryte już w roku 1938, kolejne w późniejszym czasie, zwłaszcza w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku. Obecnie poznane i zbadane zostało ponad 3,5 km korytarzy, z czego prawie 800 metrów j udostępniono do zwiedzania. Jaskinia ma przepiękny wystrój naciekowy, którego bogactwo ukazuje się w pełni w dwóch potężnych pomieszczeniach: Sali Wapiennej i Komnacie Gigantów. Oprócz zwykłych w takich jaskiniach typów nacieków, osiągających miejscami imponujące rozmiary, W Jaskini Jaworzyckiej występują tzw. heliktyty, czyli nacieki, rosnące wbrew prawu grawitacji. Nieudostępnione turystom niższe piętro tworzy złożony labirynt korytarzy połączonych przepaściami, głębokimi na kilkadziesiąt metrów. Ta część jaskini nie jest jeszcze do końca zbadana i możliwe jest, że kryje kolejne tajemnice.

      W czasie tej samej wycieczki „Twardziele” zwiedzili również zamek Bouzov, którego początki sięgają prawdopodobnie pierwszych lat XIV wieku – wzmianka o pierwszym udokumentowanym właścicielu budowli, znanym jako Buz z Buzowa, pochodzi z roku 1317. W późniejszych latach twierdza często zmieniała właścicieli, a niektórzy z historyków uznają, że w zamku urodził się czeski król Jerzy z Podiebradów. Dzieje zabytku niewątpliwie wyróżnia okres, kiedy warownia przez ponad dwieście lat należała do zakonu krzyżackiego. .Współcześnie zamek Bouzow często służy za plener filmowy, w którym uznani twórcy realizują zarówno nastrojowe baśnie jak również sensacyjne filmy związane z okresem drugiej wojny światowej. Przy okazji wizyty w zamku Bouzov „Twardziele” odwiedzili również malownicze miasto Ołomuniec. Jak zawsze wszystkim dopisywały humory.

      Od zeszłego roku nasze Koło PTTK wróciło do tradycji wypraw kilkudniowych. W obecnym sezonie w dniach od 06 do 08 lipca miała miejsce wycieczka na Ziemię Dolnośląską; w pierwszym dniu zwiedziliśmy lochy w Górach Sowich i Park Miniatur Zabytków w Kowarach. Ten etap wycieczki zamknęło ognisko zorganizowane w Karpaczu, skąd następnego dnia wyruszyła wyprawa na najwyższy szczyt Karkonoszy – Śnieżkę. W tym samym dniu zwiedziliśmy także Świątynię Wang. Ostatniego dnia udaliśmy się na Ślężę i powróciliśmy do Cieszyna. Wycieczka była niezwykle udana.

      22 lipca „Twardziele” wybrali się na Turbacz z Koninek przez Obidowiec. Pogoda dopisała, frekwencja – jak zawsze bardzo wysoka. Niecierpliwie czekamy na kolejne wycieczki.

 

ZUZANNA KUBASZCZYK