Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Od dnia 1 lipca 2014 r., na mocy przepisów ustawy z dnia 23 października 2013 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2013 r. poz. 1446), zmianie ulegają zasady wydawania kart parkingowych dla osób niepełnosprawnych i placówek zajmujących się opieką, rehabilitacją lub edukacją osób niepełnosprawnych. Od dnia 1 lipca 2014 roku organem wydającym kartę parkingową staje się przewodniczący powiatowego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności właściwego ze względu na miejsce stałego pobytu osoby niepełnosprawnej w rozumieniu przepisów o ewidencji ludności i dowodach osobistych lub siedzibę placówki. Od dnia 1 lipca 2014 r. opłata za wydanie karty parkingowej wynosi 21 zł.

Od dnia 1 lipca 2014 r. karta parkingowa będzie wydawana wyłącznie: 1) osobie niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego albo umiarkowanego stopnia niepełnosprawności mającej znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się; 2) osobie niepełnosprawnej, która nie ukończyła 16 roku życia mającej znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się.

Od dnia 1 lipca 2014 r. osoba niepełnosprawna zaliczona do lekkiego stopnia niepełnosprawności nie jest uprawniona do uzyskania karty parkingowej. Jeżeli jednak posiada kartę parkingową wydaną przed tą datą to jej karta zachowuje ważność do dnia określonego jako data ważności karty, nie dłużej niż do dnia 30 listopada 2014 r.

W odpowiedzi na nowe przepisy w zakresie dostępności dla osób z niepełnosprawnością serwisów administracji publicznej w Polsce, Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji organizuje konferencję pn. „Dostępność Polska 2014 – wymogi dostosowania serwisów internetowych instytucji publicznych dla potrzeb osób z niepełnosprawnością". Celem konferencji będzie dostarczenie unikatowej wiedzy o dostępności i użyteczności serwisów internetowych dla osób z niepełnosprawnościami oraz zaprezentowanie najnowszych rozwiązań w tym zakresie. Konferencja odbędzie się 17 września 2014 roku w Centrum Konferencyjnym Muranów, ul. Anielewicza 6, Warszawa. Konferencja będzie miała charakter otwarty. Zgłoszenia przyjmowane są do 12 września 2014 roku. Szczegółowy program oraz formularz zgłoszeniowy znajduje się na stronie www.integracja.org.

Język migowy - znam, potrafię, rozmawiam! Stowarzyszenie "Travelling Inspiration" zaprasza na warsztaty języka migowego, które rozpoczną się w sierpniu 2014 w Krakowie. Warsztaty obejmują 30 godzin zajęć w grupach 8 – 10 osobowych, zakończone zostaną egzaminem i stosownym certyfikatem. Koszt udziału w zajęciach wynosi 400 zł. Zgłoszenia pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Fundacja Sztuki Osób Niepełnosprawnych zaprasza na wystawę poplenerową "Pod niebem Krakowa". Wystawę prac wykonanych podczas inauguracji XV Tygodnia Osób Niepełnosprawnych "Kocham Kraków z Wzajemnością - Małopolskie Dni Osób Niepełnosprawnych" oglądać można w Galerii "Stańczyk" w Krakowie ul. Królewska 94 do dnia 1 sierpnia 2014 roku w godz. 11.00 - 17.00.