W Skoczowie powstaje hospicjum

Pomimo tak wielkiego zagonienia za pracą i pieniędzmi, w naszym środowisku znajdują się osoby, które chcą nieść pomoc ludziom samotnym, schorowanym, starszym, przebywającym w domach opieki, szpitalach czy też hospicjach.

Hospicjum to instytucja opieki paliatywnej, funkcjonująca w ramach systemu opieki zdrowotnej. Osobą, która pragnie służyć pomocą tym, którzy cierpią i samotnie czekają na odejście jest Pani Wioletta Staniek. Na co dzień pracuje w szpitalu na oddziale intensywnej terapii. To z jej inicjatywy w Skoczowie na Śląsku cieszyńskim zostanie otwarte pierwsze na tym terenie hospicjum stacjonarne.

Czytaj więcej...

Pomaganie innym ubogaca człowieka

Wolontariuszem może być każda osoba, która chce pomagać innym. Uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej przy Fundacji „Złota Jesień” w Gorzowie Wielkopolskim, oprócz samoobsługi, sprzątania, szycia, czy obsługiwania urządzeń mechanicznych uczą się także pomagania innym. Dzięki czemu potrafią włączać się do miejskich i ogólnopolskich akcji charytatywnych.

Czytaj więcej...

Turnusy rehabilitacyjne dla osób laryngektomowanych w ośrodku „Górnik” w Łebie

Termin „rehabilitacja” znany jest powszechnie, choć nadal najczęściej kojarzy się z rehabilitacją ruchową. „Rehabilitacja logopedyczna” zaś, najczęściej kojarzona jest z usuwaniem wad wymowy u dzieci, jak również z obecnością logopedy przy łóżku pacjenta po udarze, natomiast „rehabilitacja głosowa” często nie mówi nic osobom, których nie dotknął problem laryngektomii.

Czytaj więcej...

Czy Pendolino będzie bez barier dla niepełnosprawnych?

Fundacja Zero Barier zwróciła się do PKP Intercity z interpelacją dotyczącą utrudnień w nabywaniu biletów z ulgami dla osób niepełnosprawnych. Mimo obowiązujących przewoźników przepisów unijnych, PKP Intercity zapowiedziało zniesienie przywileju na zakup biletów bez dodatkowych opłat dla osób niepełnosprawnych na pokładzie pociągu IC Premium Pendolino. Taka decyzja powoduje, że za wejście do pociągu bez biletu trzeba będzie zapłacić dodatkową kwotę aż 650 PLN (plus kwotę za bilet wystawiony w pociągu).

Czytaj więcej...

Karkonoska Państwowa Szkoła Wyższa w Jeleniej Górze rozpoczęła XVII rok akademicki

Tegoroczna inauguracja roku akademickiego odbyła się 6. października w reprezentacyjnej auli rektoratu uczelni. Uroczystość miała wyjątkowy charakter, bowiem nasi pracownicy i studenci odebrali szereg wyróżnień od władz różnego szczebla.

Czytaj więcej...

Stowarzyszenie Niedosłyszących LIRA

Poznasz osoby z podobnymi problemami. Razem zawsze łatwiej!

Stowarzyszenie Niedosłyszących LIRA funkcjonuje w Jeleniej Górze od 2010 roku. Jego założycielami była 40 osobowa grupa jeleniogórzan i mieszkańców regionu. To bardzo dynamicznaorganizacja zajmująca się problemami osób niedosłyszących i niesłyszących, nowoczesnymi metodami leczenia, uświadamianiem ludzi jakie niebezpieczeństwa dla słuchu niesie współczesna cywilizacja oraz tym jak pokonywać ich bariery w komunikacji z innymi ludźmi.

Czytaj więcej...

Razem jest łatwiej

Lubuski Sejmik Osób Niepełnosprawnych powstał w 1999 roku z inicjatywy członków gorzowskiego Towarzystwa Walki z Kalectwem, którzy podjęli działania zmierzające do zintegrowania organizacji działających na rzecz osób z niepełnosprawnością. Głównym założeniem inicjatorów tego przedsięwzięcia była potrzeba realnego wpływania na postrzeganie osób niepełnosprawnych oraz poprawa ich sytuacji w Gorzowie Wielopolskim.

Czytaj więcej...

Sobie też trzeba umieć pomóc

Przez kilkanaście lat działalności Warsztatów Terapii Zajęciowej przy „Fundacji „Złota Jesień” w Gorzowie Wielkopolskim, ich uczestnicy wzięli udział w ogromnej liczbie akcji charytatywnych prowadzonych na rzecz osób potrzebujących wsparcia. Teraz spróbują także pomóc sobie.

Czytaj więcej...

VI Spotkania Plenerowe Gościm 2014

5 września 2014r. Lubuski Sejmik Osób Niepełnosprawnych zorganizował VI Gościmskie Spotkania Plenerowe pod tytułem „Jesienny Plener Malarski". Spotkania tradycyjnie odbyły się w Ośrodku Rehabilitacyjno - Wypoczynkowym w Gościmiu. Uczestniczyło w nich około 200 osób przedstawicieli Warsztatów Terapii Zajęciowej oraz Środowiskowych Domów Samopomocy z województwa lubuskiego. Tegoroczne Gościmskie Spotkania były okazją do wykazania się umiejętnościami plastycznymi oraz artystycznymi. W ramach „Jesiennego pleneru malarskiego” indywidualnie oraz zespołowo przygotowywane zostały jesienne pejzaże, które zaprezentowane zostały w „Galerii Pod Dębem”. Obrazy pełne wszystkich odcieni żółci, czerwieni, zieleni oraz brązów ujawniły niesamowite talenty osób niepełnosprawnych. Nie zabrakło również atrakcji dla kierowników i opiekunów grup, którzy w tym roku zmierzyli się w rzutach beretem. Przedstawiciele wszystkich zaproszonych placówek przestawili także krótkie prezentacje pod hasłem; „Cztery Pory Roku” w formie inscenizacji plastycznych, muzycznych oraz multimedialnych. Oczywiście był czas na spacer brzegiem jeziora oraz wspólną zabawę taneczną. Plener dofinansowany był ze środków Urzędu Marszałkowskiego w Zielonej Górze, a kolejne już w przyszłym roku.

Bit-City czyli przyjazny Toruń

Przebudowa torowiska, system monitorowania bezpieczeństwa pasażerów, budowa pętli Motoarena, rewitalizacja dworca Toruń Główny, budowa węzła przesiadkowego oraz zakup taboru niskopodłowego to podstawowe zadania, które mają zostać zrealizowane w ramach projektu BiT-City w Toruniu. Z punktu widzenia osób starszych i niepełnosprawnych najważniejszy wydaje się fakt poprawy dostępności transportu publicznego i dostosowania go do ich potrzeb.

Przed rozpoczęciem wdrażania projektu BiT-City, zwłaszcza osoby niepełnosprawne i starsze miały problem wiążący się z korzystaniem z miejskiej komunikacji tramwajowej. Ze względu na brak przystosowania platform przystankowych wysiadanie i wsiadanie do tramwajów było dla wielu osób nie lada wyzwaniem. Problem ten został zauważony przez twórców projektu, który postanowili zmienić obecną sytuację.

Czytaj więcej...

Szukasz czegoś?

Pobierz Najnowszą Gazetę w PDF!

Kliknij aby pobrać gazety Tu i Teraz w wersji PDF

 

radiokson

Otrzymuj informację o Nowościach!

Regulamin
* - Zapisując się na newsletter - oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych (KSON) z siedzibą przy ul. Osiedla Robotnicze 47a, 58-500 Jelenia Góra, jako administratora danych osobowych, w celu realizacji działalności statutowej KSON.

Pozostałe Projekty

Porady i Spotkania

Porady Prawne:

Masz pytanie lub problem, który wymaga porady. Zapraszamy do siedziby KSON. Darmowych porad udzielają;

  • Radca Prawny Bernadetta Baszak
  • Radca Prawny Mateusz Nowak
  • z dziedziny odszkodowań komunikacyjnych - biegły sądowy Jerzy Wojtas

Porady Psychologiczne:

  • Psycholog - Pani Ewa Knychas

 

Asystent Rodziny:

Poradnictwo z zakresu:

  • Problematyki Rodzinnej (problemy materialne, opiekuńczo-wychowawcze),
  • Pomocy Społecznej (świadczenia pieniężne i niepieniężne),

W każdy poniedziałek i czwartek w godzinach: 9.00 - 14.00 - Alicja Mroczkowska.

W sprawie konsultacji prosimy o kontakt z biurem KSON. Telefon 75 75 24 254, Telefon/fax - 75 75 23 183. Email: info@kson.pl

Porady Mediatora:

Kontakt: mediator.jeleniagora@gmail.com lub tel. 75 75 24 254, Telefon/fax - 75 75 23 183. Email: info@kson.pl

Uwaga: Osoby poszukujące pracy!

Uprzejmie informujemy Państwa, że istnieje możliwość skorzystania z bezpłatnych porad psychologa - doradcy zawodowego. W trakcie kilku indywidualnych spotkań zbadamy Pańsywa predyspozycje zawodowe i określimy ścieżkę rozwoju zawodowego, dodatkowo udzielimy informacji o aktualnej sytuacji na rynku pracy (oferty pracy, kursy, szkolenia itp.).

Kontakt: