Podnośniki pionowe (windy) dla osób niepełnosprawnych

Bariery architektoniczne można niwelować, poprzez instalację podnośnika pionowego. Jest to urządzenie podobne do wcześniej opisywanych platform schodowych. Również jest przystosowane do transportowania osób na wózkach inwalidzkich, jednak jak nazwa wskazuje porusza się nie wzdłuż biegu schodów (po skosie nad schodami), lecz w pionie. Jest to rodzaj dźwigu, najbardziej przypominający zwykłą windę, ale znacznie tańszy i łatwiejszy w montażu, szczególnie jeśli konstrukcja architektoniczna budynku nie pozwala na zastosowanie standardowych rozwiązań.

Montaż tego rodzaju windy dla niepełnosprawnych wymaga przeprowadzenia drobnych prac budowlanych, musi też być do tego odpowiednie miejsce. Trzeba pamiętać, że montaż takiego podnośnika jest obwarowany przepisami prawa budowlanego, muszą być spełnione określone warunki dotyczące m. in. zasilania.

Podnośnik pionowy, może być montowany zarówno wewnątrz budynku, jak i na zewnątrz. Na rynku dostępne są wersje z szybem lub bez. Materiał z jakiego są wykonane jest bardzo odporny na działanie warunków atmosferycznych a ich system napędowy w zasadzie bezawaryjny.

Ciekawym rozwiązaniem jest zamontowanie podnośnika przed budynkiem z wejściem bezpośrednio z balkonu. To znaczne ułatwienie dla osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim – może wychodzić z mieszkania z pominięciem często wąskich i stromych schodów. To bardzo ważne, żeby osoby starsze lub niepełnosprawne nie były więźniami w swoich domach, tylko dlatego, że mają problemy z pokonaniem barier architektonicznych.

Podnośniki pionowe to dobre rozwiązanie również do zastosowania w miejscach o dużym natężeniu ruchu. Podnośniki takie głównie są spotykane w urzędach, bankach, szkołach, na dworcach, w metrze. W zależności od modelu ich udźwig wynosi 400-500kg, a wysokość podnoszenia to nawet kilkanaście metrów. Oprócz służenia osobom niepełnosprawnym mogą być też wykorzystywane jako windy towarowe, znajdują więc szerokie zastosowanie.

Szukasz czegoś?

Pobierz Najnowszą Gazetę w PDF!

Kliknij aby pobrać gazety Tu i Teraz w wersji PDF

 

radiokson

Otrzymuj informację o Nowościach!

Regulamin
* - Zapisując się na newsletter - oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych (KSON) z siedzibą przy ul. Osiedla Robotnicze 47a, 58-500 Jelenia Góra, jako administratora danych osobowych, w celu realizacji działalności statutowej KSON.

Pozostałe Projekty

Porady i Spotkania

Porady Prawne:

Masz pytanie lub problem, który wymaga porady. Zapraszamy do siedziby KSON. Darmowych porad udzielają;

  • Radca Prawny Bernadetta Baszak
  • Radca Prawny Mateusz Nowak
  • z dziedziny odszkodowań komunikacyjnych - biegły sądowy Jerzy Wojtas

Porady Psychologiczne:

  • Psycholog - Pani Ewa Knychas

 

Asystent Rodziny:

Poradnictwo z zakresu:

  • Problematyki Rodzinnej (problemy materialne, opiekuńczo-wychowawcze),
  • Pomocy Społecznej (świadczenia pieniężne i niepieniężne),

W każdy poniedziałek i czwartek w godzinach: 9.00 - 14.00 - Alicja Mroczkowska.

W sprawie konsultacji prosimy o kontakt z biurem KSON. Telefon 75 75 24 254, Telefon/fax - 75 75 23 183. Email: info@kson.pl

Porady Mediatora:

Kontakt: mediator.jeleniagora@gmail.com lub tel. 75 75 24 254, Telefon/fax - 75 75 23 183. Email: info@kson.pl

Uwaga: Osoby poszukujące pracy!

Uprzejmie informujemy Państwa, że istnieje możliwość skorzystania z bezpłatnych porad psychologa - doradcy zawodowego. W trakcie kilku indywidualnych spotkań zbadamy Pańsywa predyspozycje zawodowe i określimy ścieżkę rozwoju zawodowego, dodatkowo udzielimy informacji o aktualnej sytuacji na rynku pracy (oferty pracy, kursy, szkolenia itp.).

Kontakt: