Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Zasada azotowa, puryna kontroluje ścieżkę sygnałową niezbędną dla rozwoju oka - informują naukowcy z Wielkiej Brytanii na łamach czasopisma "Nature".

      Zrozumienie mechanizmów niezbędnych dla rozpoczęcia rozwoju różnych organów jest niezwykle istotne dla medycyny. Nicholas Dale wraz z zespołem z University of Warwick badali ścieżki sygnałowe biorące udział w rozwój oka żaby Xenopus laevis (jednego z ulubionych zwierząt genetyków).

      Zarówno u bezkręgowców jak i kręgowców rozwój oka kontroluje zespół czynników transkypcyjnych, które regulują aktywność genów biorących udział w procesie powstawania oka. Nieznane są jednak mechanizmy, które regulują ekspresję tych właśnie czynników.

      Badacze z Uniwersytetu Warwick odkryli, że to ścieżka sygnałowa, w której uczestniczy puryna kontroluje aktywację zespołu czynników transkrypcyjnych i rozwój oka u żaby.

      Puryna to związek który jest podstawą dwóch zasad azotowych wchodzących w skład kwasów nukleinowych (DNA i RNA). Zespół Dale"a sugeruje, że rola ścieżki sygnałowej z udziałem puryny jest podobna i nie zmieniała się podczas ewolucji u różnych gatunków. Zaburzenia w analogicznej ścieżce sygnałowej u ludzi prowadzą do poważnych uszkodzeń głowy i oczu.