Teleopieka – nowoczesna pomoc dla osób starszych i niepełnosprawnych

1tuUpadki dla osób powyżej 65 roku życia nie są niczym rzadkim. Mogą się one zdarzyć codziennie i o każdej porze. Niestety, ale w tym wieku często skutkują one poważnymi urazami, które powinny być natychmiast leczone. Tego typu i inne kryzysowe sytuacje są szczególnie niebezpieczne dla osób starszych i niepełnosprawnych mieszkających samotnie – mogą one bowiem spędzić wiele godzin, a nawet dni w oczekiwaniu na pomoc, co w rezultacie zmniejsza szanse na pełne wyzdrowienie. Na szczęście z pomocą przychodzi teleopieka.

Tematykę sprawowania opieki nad osobami starszymi i niepełnosprawnymi przy użyciu najnowocześniejszych technologii telekomunikacyjnych i informatycznych – czyli właśnie teleopieki – postanowił mieszkańcom Jeleniej Góry przybliżyć Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych (KSON).

To z jego inicjatywy w dniu 13 marca odbyła się konferencja na temat możliwości, jakie daje ta nowoczesna forma opieki i pomocy, z której coraz2tx400 częściej korzystają osoby starsze i niepełnosprawne na całym świecie. Głównym prezenterem na konferencji był Ryszard Hetnarowicz - Prezes Krajowego Centrum Teleopieki, jednej z pierwszych w Polsce firm, która zaimportowała ten pożyteczny pomysł. W spotkaniu wzięło udział ponad 20 liderów organizacji pozarządowych. To było bardzo ważne wydarzenie – mówi Lech Rataj wice prezes KSON i lider Karkonoskiej Akademii Aktywnych Seniorów. Na tym spotkaniu dowiedzieliśmy się, jak działa system, jakie są koszty jego obsługi dla odbiorcy, poznaliśmy także historię teleopieki, która w USA sięga XX w i jest bardzo mocno rozpowszechniona w Anglii i Skandynawii.

3tx400Osoba, która zdecyduje się na skorzystanie z usługi teleopieki otrzyma dwa urządzenia – stację bazową oraz bransoletkę, którą powinna nosić zawsze ze sobą. Są one wyposażone w charakterystyczny przycisk SOS. Po jego naciśnięciu urządzenie połączy się z odpowiednio przeszkolonymi opiekunami i lekarzami, pracującymi w Centrum Telemedycznym. Czuwają oni 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu nad bezpieczeństwem osób starszych i niepełnosprawnych i udzielają im niezbędnej pomocy (w tym, jeśli istnieje taka potrzeba, zapewniają interwencję rodziny, wskazanych sąsiadów, a w ostateczności przyjazd służb ratunkowych). Urządzenie reaguje również na brak aktywności ruchowej pacjenta, co może być przyczyną kryzysowej sytuacji. Cała procedura jest zatem bardzo prosta i skuteczna – zapewnia bezpieczeństwo i spokój ducha osobom starszym, niepełnosprawnym i ich bliskim. Istnieje również możliwość skorzystania z rozszerzonego programu przy użyciu urządzenia umożliwiającego lokalizację pacjenta w terenie (GPS). System telemedycyny – mówił Ryszard Hetnarowicz – obejmuje na świecie ok. 27 mln osób (wg danych z 2015 r,) i stale rośnie. Może będzie to szczególnie przydatne w Polsce, gdzie system opieki nad osobami niepełnosprawnymi i seniorami jest daleki od doskonałości.3tu

Rozwiązanie to, oprócz praktycznej korzyści dla pacjenta (niezwłoczna interwencja) zapewni również komfort psychiczny rodzinie, bliskim, a szczególnie dzieciom seniorów często zamieszkującym osobno.

Spotkanie w KSON-ie – informuje Leszek Rataj – jest pierwszą w Polsce praktyczną prezentacją zasad działania sytemu telemedycyny łącznie z urządzeniami. Na spotkaniu wytypowano grupę osób, które otrzymają na okres 2-3 miesięcy urządzenia w formie testowej. Po tym okresie i przeprowadzeniu dogłębnej analizy, której wyniki zostaną przekazane potencjalnym odbiorcom system rozpowszechniony będzie również w innych regionach naszego województwa i kraju. Warto wspomnieć, że w technologia XXI wieku wkracza do mieszkań seniorów, chorych i niepełnosprawnych mieszkańców 2tuKotliny Jeleniogórskiej, bo oprócz wdrażanej telemedycyny testowany jest również wśród niewidomych i niedowidzących system new eye (nowe oko) ułatwiający poruszanie się w terenie, o czym pisaliśmy we wcześniejszych publikacjach.

Wszelkie informacje można zasięgnąć w Karkonoskim Sejmiku Osób Niepełnosprawnych w Jeleniej Górze
ul. Osiedle Robotnicze 47a,
od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00 – 16:00
oraz e-mailowo Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.">Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
lub telefonicznie na bezpłatnej infolinii – 800 700 025.  

Szukasz czegoś?

Pobierz Najnowszą Gazetę w PDF!

Kliknij aby pobrać gazety Tu i Teraz w wersji PDF

 

radiokson

Otrzymuj informację o Nowościach!

Regulamin
* - Zapisując się na newsletter - oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych (KSON) z siedzibą przy ul. Osiedla Robotnicze 47a, 58-500 Jelenia Góra, jako administratora danych osobowych, w celu realizacji działalności statutowej KSON.

Pozostałe Projekty

Porady i Spotkania

Porady Prawne:

Masz pytanie lub problem, który wymaga porady. Zapraszamy do siedziby KSON. Darmowych porad udzielają;

  • Radca Prawny Bernadetta Baszak
  • Radca Prawny Mateusz Nowak
  • z dziedziny odszkodowań komunikacyjnych - biegły sądowy Jerzy Wojtas

Porady Psychologiczne:

  • Psycholog - Pani Ewa Knychas

 

Asystent Rodziny:

Poradnictwo z zakresu:

  • Problematyki Rodzinnej (problemy materialne, opiekuńczo-wychowawcze),
  • Pomocy Społecznej (świadczenia pieniężne i niepieniężne),

W każdy poniedziałek i czwartek w godzinach: 9.00 - 14.00 - Alicja Mroczkowska.

W sprawie konsultacji prosimy o kontakt z biurem KSON. Telefon 75 75 24 254, Telefon/fax - 75 75 23 183. Email: info@kson.pl

Porady Mediatora:

Kontakt: mediator.jeleniagora@gmail.com lub tel. 75 75 24 254, Telefon/fax - 75 75 23 183. Email: info@kson.pl

Uwaga: Osoby poszukujące pracy!

Uprzejmie informujemy Państwa, że istnieje możliwość skorzystania z bezpłatnych porad psychologa - doradcy zawodowego. W trakcie kilku indywidualnych spotkań zbadamy Pańsywa predyspozycje zawodowe i określimy ścieżkę rozwoju zawodowego, dodatkowo udzielimy informacji o aktualnej sytuacji na rynku pracy (oferty pracy, kursy, szkolenia itp.).

Kontakt: