Apel urzędnika

Zapraszamy do lektury artykułu napisanego w nieco  żartobliwym tonie, lecz dotyczącego spraw, może niezbyt częstych, lecz uciążliwych.

Do władz szkół wyższych – w sprawie nieuprawnionego zajmowania miejsc parkingowych – apel urzędnika

O wzajemnych związkach pomiędzy uniwersytetami i innymi szkołami wyższymi, a samorządowymi kolegiami odwoławczymi warto w przyszłości napisać bardziej pogłębiony tekst niż do tej pory publikowane w prasie akademickiej, ale proza życia nieustannie wymusza zajmowanie się także uciążliwymi drobiazgami. Rzecz tym razem idzie o parkowanie samochodów braci studenckiej w miejscach do tego nieprzeznaczonych. Nie warto rozwijać tematu nieustannie wzrastającej liczby pojazdów wszelkich marek poruszających się po drogach publicznych ani kwestii ekonomicznych związanych z finansowymi możliwościami wejścia przeciętnego obywatela RP w posiadanie czterech kółek, bowiem są one, jak mówią prawnicy, faktami notoryjnymi, czyli znanymi powszechnie i nie wymagającymi dowodu.

Czytaj więcej...

Listy naszych Czytelników

Andrzej Łysiak to osoba po laryngektomii. Jeszcze przed trzema laty mówił szeptem i nie mógł porozumiewać się bez pomocy osób trzecich. Przypadek Pana Andrzeja to dobry przykład silnej woli, konsekwencji i wytrwałości, która w rezultacie doprowadziła do znacznej poprawy jakości jego życia. Pan Andrzej pierwsze godziny dnia spędza na korekcie mowy zastępczej (przeponowej) nagrywając, odtwarzając i poprawiając brzmienie swojego głosu.
Historia Pana Andrzeja powinna być motywacją dla wszystkich, którzy zmagają się z podobnym problemem. Jak widać, nawet po tak drastycznej operacji jak usunięcie krtani można wrócić do sprawności i żyć normalnie.
Poniżej publikujemy fragment listu Pana Andrzeja:

Czytaj więcej...

A jednak można

PODZIĘKOWANIE!!!            

My, mieszkańcy Jeleniej Góry zamieszkali przy ul. Wzgórze Partyzantów 8, składamy Panu Dyrektorowi Jerzemu Bigusowi serdeczne podziękowanie za ponowne rozpatrzenie naszego wniosku w sprawie naprawienia schodów wejściowych do posesji przy wyżej wskazanym adresie oraz zabezpieczenie w sposób najbardziej z możliwych na daną chwilę muru granicznego z podniesionym poziomem jezdni. W tym miejscu nadmieniamy, iż naprawione schody zostały wykonane w sposób bardzo profesjonalny a tym samym nie ma już niebezpieczeństwa i utrudnienia dla osoby kalekiej oraz dzieci i wszystkich użytkowników w wejściu jak i wyjściu z posesji.

W podpisie Adam i Helena Cyna, Elżbieta Karatysz

Droga Redakcjo!

Jestem osobą niepełnosprawną, ale odczuwam pewnego rodzaju niedosyt związany z nieuwzględnianiem pewnego rodzaju niepełnosprawności nawet wśród organizacji zajmujących się problemami osób niepełnosprawnych.

Wszyscy zajmują się w większości osobami niewidzącymi, niesłyszącymi i niepełnosprawnymi ruchowo. Ale wśród szeregu kodów określających typ niepełnosprawności, znajduje się kod 08-T określający choroby układu trawiennego, więc zrzesza ludzi z m.in. wrzodami żołądka, chorobami trzustki, wątroby, czy jelit.

Może warto by było stworzyć u Państwa w gazecie rubrykę kulinarną, np. przy pomocy dietetyka, gdzie zamieszczane by były przepisy dla tych właśnie chorych, tudzież tabele kaloryczne, czy wymiennikowe.

Jestem osobą posiadającą takie problemy zdrowotne i pojawienie się takiej rubryki w Państwa gazecie niezmiernie by mnie usatysfakcjonowało, gdyż sama wiem, jak to jest jak człowiek styka się z chorobą i nie wie, gdzie może szukać pomocy w codziennym funkcjonowaniu.

Z wyrazami szacunku, Agata Grajewska.

OŁÓWKIEM I PASTELAMI

Mam na imię Monika, mam lat 31, od urodzenia z powodu dziecięcego porażenia mózgowego poruszam sie na wózku inwalidzkim. Z powodu niedostosowania do potrzeb osób niepełnosprawnych przedszkola i szkoły miałam nauczanie indywidualne w domu. Z tego powodu nie czułam się gorsza, wręcz przeciwnie, w pewnym sensie czułam sie wyróżniona . Wszyscy chodzili do szkoły a do mnie nauczyciel przychodził do domu. Nie chodziłam do szkoły ale uczestniczyłam we wszystkich ważnych wydarzeniach szkolnych typu spotkanie opłatkowe , akademia…itp . Wtedy rodzeństwo zawoziło mnie do szkoły.

Czytaj więcej...

SENIORZY

Ostatnio dużo mówi się o seniorach; rok seniorów, projekty skierowane do osób starszych często nazywane ładnie „dla osób 60+”. Są uniwersytety trzeciego wieku oraz miejsca przyjazne seniorom itp. Jakoś częściej myślimy wówczas o naszych rodzicach, seniorach rodów, o naszych sędziwych sąsiadach. Częściej zastanawiamy się nad naszą starością , o tym , że nieuchronnie przyjdzie i chociaż to niełatwe trzeba będzie ją zaakceptować.

Czytaj więcej...

Patriotyczny alarm?

Na początku września na jednym z portali znalazłam tekst zaczynający się od następującego akapitu: „Decyzją MEN z kanonu lektur obowiązkowych dla gimnazjów usunięto Pana Tadeusza – alarmuje Gazeta Krakowska. Licealiści z kolei nie będą musieli już czytać Konrada Wallenroda czy Sienkiewiczowskiej Trylogii.”

Nie rozumiem po co ten alarm. Pan Tadeusz powstał w innej epoce, miał spełniać określone cele polityczne i spełnił, bo niektórzy twierdzą, że obecnie dysponujemy niepodległością. Wielogodzinne analizowanie sposobu pisania Wieszcza również straciło sens. Gdyby dzisiaj autor użył takich rymów i trzynastu sylab w wierszu, to co bardziej krewki wydawca mógłby zasadzić mu przysłowiowego kopa. Być może niektórym Pan Tadeusz potrzebny jest po to, aby uczniowie polubili sformułowanie: „Litwo, Ojczyzno ty moja…”?

Czytaj więcej...

Kolejna osoba podzieliła się z nami swoją historią

Młody, wykształcony mężczyzna musiał przeorganizować swoje życie po wypadku. Przeczytajcie.

„A więc tak wyglądała moja historia:

Jestem absolwentem Akademii Morskiej wykształcenie wyższe mgr. inż., pływałem na statkach handlowych jako Oficer Wachtowy prowadząc nawigację statku. Wcześniej kilka lat pracowałem na plaży jako ratownik WOPR – trochę wstyd się przyznawać :)

Czytaj więcej...

Historia Kasi

Witam serdecznie.

Nie wiedziałam że jest taka strona która pokazuje i chce pokazać jak wygląda prawdziwe życie osób niepełnosprawnych, dopiero zobaczyłam linka w grupie niepełnosprawni są wśród nas.

Chcę opisać swoją historie choroby oraz problemy przez jakie przechodzę do tej pory ze strony zdrowych ludzi oraz ich nietolerancją i podłością i chciałabym w ten sposób zaapelować do osób niepełnosprawnych by się nie poddawali mimo przeciwności losu i by walczyli o swoje godne życie.

Czytaj więcej...

„Mając siedem lat byłam zaradną dziewczynką...

„Mając siedem lat byłam zaradną dziewczynką, ponieważ mieszkając obok pewniej starszej pani, która samotnie zamieszkiwała piękne, duże mieszkanie posiadające ogród pomagałam jej utrzymać go. Zawsze gdy tylko miałam czas szlam do niej i mile spędzałam z tą Panią czas, rozmawialiśmy, piłyśmy herbatkę przy domowych ciastkach. Podlewałam w ogródku kwiatki, grządki z warzywami oraz wszystko co tylko mogłam mając sile. Miałam siedem lat a już pomagałam. Zawsze po „pracy” dostawałam coś a to coś słodkiego czy parę groszy na jakieś przyjemności malej dziewczynki.

Czytaj więcej...

Szukasz czegoś?

Pobierz Najnowszą Gazetę w PDF!

Kliknij aby pobrać gazety Tu i Teraz w wersji PDF

 

radiokson

Otrzymuj informację o Nowościach!

Regulamin
* - Zapisując się na newsletter - oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych (KSON) z siedzibą przy ul. Osiedla Robotnicze 47a, 58-500 Jelenia Góra, jako administratora danych osobowych, w celu realizacji działalności statutowej KSON.

Pozostałe Projekty

Porady i Spotkania

Porady Prawne:

Masz pytanie lub problem, który wymaga porady. Zapraszamy do siedziby KSON. Darmowych porad udzielają;

  • Radca Prawny Bernadetta Baszak
  • Radca Prawny Mateusz Nowak
  • z dziedziny odszkodowań komunikacyjnych - biegły sądowy Jerzy Wojtas

Porady Psychologiczne:

  • Psycholog - Pani Ewa Knychas

 

Asystent Rodziny:

Poradnictwo z zakresu:

  • Problematyki Rodzinnej (problemy materialne, opiekuńczo-wychowawcze),
  • Pomocy Społecznej (świadczenia pieniężne i niepieniężne),

W każdy poniedziałek i czwartek w godzinach: 9.00 - 14.00 - Alicja Mroczkowska.

W sprawie konsultacji prosimy o kontakt z biurem KSON. Telefon 75 75 24 254, Telefon/fax - 75 75 23 183. Email: info@kson.pl

Porady Mediatora:

Kontakt: mediator.jeleniagora@gmail.com lub tel. 75 75 24 254, Telefon/fax - 75 75 23 183. Email: info@kson.pl

Uwaga: Osoby poszukujące pracy!

Uprzejmie informujemy Państwa, że istnieje możliwość skorzystania z bezpłatnych porad psychologa - doradcy zawodowego. W trakcie kilku indywidualnych spotkań zbadamy Pańsywa predyspozycje zawodowe i określimy ścieżkę rozwoju zawodowego, dodatkowo udzielimy informacji o aktualnej sytuacji na rynku pracy (oferty pracy, kursy, szkolenia itp.).

Kontakt: