Prezentujemy audiobooki karkonoskich twórców

Życie i cierpienie młodego W.

Powieść pod powyższym tytułem jest historią miłości Wertera, przeniesioną we współczesne realia. Tytułowy bohater jest tu awangardowym artystą plastykiem, jego wybranka Luiza utalentowaną wiolonczelistką, a konkurent do jej serca – Albert – specjalistą od reklamy i marketingu. W ten sposób autor nawiązuje do klasycznej powieści J. Goethego, a zabieg ten ma na celu odpowiedź na pytanie, czy ta tragiczna historia zakochanego Wertera mogłaby wydarzyć się dziś? Czy w ogóle taka miłość jeszcze jest możliwa?

Czytaj więcej...

JAK DUCH GÓR WYPROWADZAŁ WĘDROWCÓW W POLE

W Karkonoszach mieszkał niegdyś potężny Duch Gór, który był znany ludziom hen daleko. Nazywali go Liczyrzepą. Duch Gór nie znosił jednak tego imienia, które przypominało mu jego najbardziej sromotną porażkę. Władca Gór spotkał mianowicie podczas swoich wędrówek młodą i piękną księżniczkę, którą uprowadził do swojej podziemnej krainy. Nieszczęśliwa księżniczka uciekła jednak podstępnie Duchowi Gór. Poprosiła go bowiem, aby policzył rzepy na polu. Dzięki czarom sprowadziła sobie tymczasem konia i na nim uciekła z królestwa Ducha Gór. Kiedy dowiedziano się o udanym fortelu Duch Gór otrzymał swe przezwisko Liczyrzepa.

Czytaj więcej...

ŚLIWKI DUCHA GÓR

Na pewnej górskiej ścieżce, trudnej do przebycia zasłabł pewnego razu z głodu i pragnienia pewien stary mężczyzna. Wtem z lasu wyszedł myśliwy i zbliżył się do wyczerpanego.
- Cóż tu robisz? – zagadnął leżącego – wkrótce się ściemni a w nocy będzie padał deszcz. Bacz abyś dotarł na czas do domu, inaczej łatwo możesz się zgubić, zaraz zerwie się burza.
- Ach – jęknął stary – drogi panie, nie mogę iść dalej na wpół zagłodzony. Zabłądziłem i nie wiem gdzie się znajduję. Do domu i tak bym dziś nie dotarł, nawet gdybym czuł się silniejszy. A gdybym się natknął na gospodę, to by mnie tam nie przyjęli, ponieważ nie mam ani grosza.
- Jeśli jesteś głodny – odparł myśliwy – to nie mogę ci co prawda pomóc, ponieważ sam nie mam w kieszeni ani okruszka, ale tu w mojej butelce jest jeszcze trochę wina. Wypij je, pokrzepi cię.
Mówiąc to podał swoją butelkę leżącemu na ziemi. Podczas gdy ten pił, myśliwy powiedział:
- Ledwie dwa kroki stąd rośnie śliwa pełna najwspanialszych owoców. Gdybyś się był lepiej rozejrzał, nie musiałbyś cierpieć głodu ani pragnienia.

Czytaj więcej...

DUCH GÓR SPORZĄDZA TESTAMENT

W pewnym sudeckim miasteczku, gdzie odbywał się jarmark, stała mała gospoda, której właściciel miał w okolicy złą opinię. Opowiadano o nim, że najbiedniejszych spośród wędrownych kramarzy zwabił do swojego domu, aby potem zabrać im ich dobytek z tak wielką zręcznością, że nikt go jeszcze nigdy na tym nie przyłapał.

Czytaj więcej...

MATKA BOSKA Z ZAMKU GRYF

Na jednej ze ścian ruin zamku Gryf wznoszącego się nad Proszówką, niewielką wsią położoną niedaleko Gryfowa Śląskiego, pojawiła się Matka Boska. Była druga połowa lat 60-tych XX-tego wieku, schyłek epoki „gomółkowskiej”, czas niezbyt sprzyjający cudownym objawieniom i świętym wizerunkom pojawiającym się nie tylko w kościołach, ale nawet na ścianach zabytkowych budowli.

Czytaj więcej...

TAJEMNICE KOWARSKICH SZTOLNI

Kowarskie sztolnie dziś jeszcze, podobnie jak przed laty, kryją wiele dramatów i tajemnic. Podziemne korytarze ciągną się tutaj na kilku poziomach przez ponad siedemdziesiąt kilometrów. Dla potrzeb turystów wydzielono tu przed kilkoma laty tysiąc dwustu metrową trasę, której przebycie zajmuje wycieczkom zwiedzającym podziemia około godziny.

Czytaj więcej...

WILK

Noc marcowa
Księżyca poświata
Na las ciemny srebrzyście się ścieli
W chmur witrażach
Noc warkocz rozplata
Gwiazdy lecą
W kosmicznej topieli

Tam
Gdzie ścieżka
Zgubiła trop w piachach
Gdzie się strumień
Przez głazy przedziera
Wilki biegną
Milcząca wataha
Basior czarny
I – płowa wadera

      Radca Hubert Maksymilian hrabia von Trott był w jednakim stopniu wytrawnym dyplomatą co namiętnym myśliwym. Z każdej wyprawy łowieckiej hrabia przywoził liczne trofea , które dzięki mistrzowskiej sztuce preparatorów zdobiły nie tylko rezydencję von Trottów, ale również wnętrza pałaców zaprzyjaźnionych z radcą arystokratów, wśród których znajdował się również Anton Alexander hrabia von Magnis, właściciel pałacu w Bożkowie. Magnisowie utrzymywali się przede wszystkim z rolnictwa, którego poziom w tej części Dolnego Ślaska wyniesiony został przez nich na nieznane do tej pory wyżyny; hrabia von Magnis zbudował w Bożkowie olejarnię, młyny wodne i cukrownię. Prowadził też eksperymentalną hodowlę owiec, liczącą dziesięć tysięcy sztuk zwierząt. Pewnie z powodu tej sporej, znakomicie rozwijającej się i prosperującej owczarni Anton von Magnis bardzo chętnie przyjmował w swojej rezydencji myśliwych, dla których w pobliskich lasach urządzano liczne polowania ukierunkowane przede wszystkim na żyjące w okolicy wilki, stanowiące dla hrabiowskich owiec istotne zagrożenie. Na polowania w lasach Bożkowa przyjeżdżał bardzo często również von Trott, dla którego każde organizowane przez hrabiego łowy stanowiły znakomitą okazję do popisania się kunsztem łowieckim i zdobycia kolejnych myśliwskich trofeów. Prawdopodobnie w czasie jednego z takich polowań radca został dotkliwie pogryziony przez wilczycę broniącą swoich młodych.

Czytaj więcej...

DUCHY DOLNOŚLĄSKIE - PŁONĄCY UPIÓR

Stołp zamku nad Wleniem
Otulił się cieniem,
Przez który nie przedrze się wzrok.
Księżyca nóż w chmurach...
W ruiny, po murach
Złowieszczy zakrada się mrok...

Noc głucha... głęboka...
W mgły zimnej obłokach... W kamiennych załomach, gdzie loch...
Daleko po lesie,
Echami się niesie,
Sam nie wiesz - skomlenie, czy szloch...

      Hans von Zedlitz, pan na zamku we Wleniu był człowiekiem chciwym i okrutnym. Niedługo po tym jak w 1605 roku objął włości nad Bobrem wlenianie na własnej skórze poznali jego twardą rękę i niezwykłą zachłanność.

Czytaj więcej...

DUCHY DOLNOŚLĄSKIE - ŚMIERĆ NA KOŃCU ŚWIATA

W Jeleniej Górze od niepamiętnych czasów krążyły opowieści o skarbach ukrytych nad brzegami Bobru. Jedni twierdzili, że ukryte w skalnych pieczarach kosztowności należały do rycerzy – rozbójników, mających niegdyś swoja siedzibę w zamku na Gapach, drudzy że skarby wyniesiono ze skazanego na rozbiórkę zamku wznoszącego się niegdyś na Hausbergu, czyli dzisiejszym Wzgórzu Krzywoustego. Byli także i tacy, którzy przekonująco opowiadali, że to nikt inny jak sam Rübezahl ukrył opodal Jeleniej Góry skarby ze swojego podziemnego zamku w Karkonoszach, do którego wejście w skalnym labiryncie odnaleźli wszędobylscy Walonowie.

Czytaj więcej...

OBIETNICA

Druga dekada kwietnia 1854 roku była słoneczna i ciepła. Po obfitych deszczach padających na początku miesiąca park wokół pałacu w Bukowcu rozkwitł pierwszą wiosenną zielenią. Drzewa i krzewy sprowadzone ponad pół wieku wcześniej z rożnych zakątków świata i zasadzone obok stawów i wiodących do nich ścieżek odpowiedziały na słoneczne wołanie odradzającym się listowiem i zawiązkami kwiatów jeszcze nieśmiało ukrytych w pąkach.

Czytaj więcej...

Szukasz czegoś?

Pobierz Najnowszą Gazetę w PDF!

Kliknij aby pobrać gazety Tu i Teraz w wersji PDF

 

radiokson

Otrzymuj informację o Nowościach!

Regulamin
* - Zapisując się na newsletter - oświadczam, że wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych (KSON) z siedzibą przy ul. Osiedla Robotnicze 47a, 58-500 Jelenia Góra, jako administratora danych osobowych, w celu realizacji działalności statutowej KSON.

Pozostałe Projekty

Porady i Spotkania

Porady Prawne:

Masz pytanie lub problem, który wymaga porady. Zapraszamy do siedziby KSON. Darmowych porad udzielają;

  • Radca Prawny Bernadetta Baszak
  • Radca Prawny Mateusz Nowak
  • z dziedziny odszkodowań komunikacyjnych - biegły sądowy Jerzy Wojtas

Porady Psychologiczne:

  • Psycholog - Pani Ewa Knychas

 

Asystent Rodziny:

Poradnictwo z zakresu:

  • Problematyki Rodzinnej (problemy materialne, opiekuńczo-wychowawcze),
  • Pomocy Społecznej (świadczenia pieniężne i niepieniężne),

W każdy poniedziałek i czwartek w godzinach: 9.00 - 14.00 - Alicja Mroczkowska.

W sprawie konsultacji prosimy o kontakt z biurem KSON. Telefon 75 75 24 254, Telefon/fax - 75 75 23 183. Email: info@kson.pl

Porady Mediatora:

Kontakt: mediator.jeleniagora@gmail.com lub tel. 75 75 24 254, Telefon/fax - 75 75 23 183. Email: info@kson.pl

Uwaga: Osoby poszukujące pracy!

Uprzejmie informujemy Państwa, że istnieje możliwość skorzystania z bezpłatnych porad psychologa - doradcy zawodowego. W trakcie kilku indywidualnych spotkań zbadamy Pańsywa predyspozycje zawodowe i określimy ścieżkę rozwoju zawodowego, dodatkowo udzielimy informacji o aktualnej sytuacji na rynku pracy (oferty pracy, kursy, szkolenia itp.).

Kontakt: