Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Pani Barbara Ciechanowicz jest Przewodniczącą Polskiego Koła Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Wojcieszowie i mieszkanka Wojcieszowa od dzieciństwa.

Wojcieszów to małe miasteczko wciśnięte w dolinie Rzeki Kaczawy. Położonej tuż przy trasie z Jeleniej Góry do Bolkowa. Wojcieszów liczy ok. 4 000 tys. Mieszkańców. Kiedyś prężny Ośrodek przemysłu Wapienniczego, dziś wielkim tradycjom, towarzyszy tak charakterystyczna jak dla podobnych miejscowości walka o przetrwanie.

Moja działalność od młodych lat cały czas związana była z aktywnością - mówi Pani Barbara. Na początku działałam w harcerstwie, występowałam w zespole „Stokrotki”. Potem moja praca zawodowa związana była z Zakładami Wapienniczymi, współpracowałam również z ZUS z racji stanowiska pracy i z Spółdzielczością Gminną.

Praca zawodowa nauczyła mnie kontaktu z ludźmi, oraz wrażliwości na ich problemy.

Po przejściu na emeryturę moje życie wypełniła działalność społeczna. Od 2007 roku jestem Przewodniczącą Polskiego Koła Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Wojcieszowie. Koło liczy 70 członków, ale nasza działalność obejmuje wszystkich starszych i niepełnosprawnych mieszkańców okolicy a stałymi punktami działalności są spotkania integracyjne, spotkania noworoczne, dni seniora, dzień babci i dziadka, dzień kobiet. Władze Gminy doceniając naszą działalność przekazały nam piękny, nowoczesny lokal, nowo umeblowany w centrum Miasta bez barier.

Duża wagę przywiązuję do pomagania osobom niepełnosprawnym, głównie dzieciom i młodzieży. Organizując doradztwo prawne m.in. w zakresie rent, emerytur i rehabilitacji. Interweniuję w sprawach niekorzystnych rozstrzygnięć administracyjnych, najczęściej skutecznie. Myślę że w czasie swojej kilku letniej działalności pomogłam wielu ludziom rozwiązać problemy w ich przekonaniu nierozwiązywalne.

Obecnie skoncentrowałam się na pomocy dla Kai. To 14-letnia niepełnosprawna uczennica gimnazjum, która mimo choroby ma podobną do mojej pasję życia. Wspieram ją i jej wspaniałą rodzinę, dzięki tej pomocy Kaja może rozwijać swoje umiejętności literackie, taneczne, plastyczne. Dziewczynę interesują również kraje egzotyczne w związku z tym zbiera materiały związane z tymi krajami.

Przy współpracy z Karkonoskim Sejmikiem Osób Niepełnosprawnych przekazaliśmy jej laptopa, który na pewno wzbogaci jej możliwości – mówi p. Barbara.

Oczywiście mam też swoją inną pasję. Jest to śpiew, taniec i muzyka. Od listopada 2010 r. prowadzę i występuje w zespole Wojcieszowianki w skład zespołu wchodzi 12 osób, w czym 8 pań i 4 panów. W zespole występuje również mój mąż Waldemar, który gra na bębnie. W latach 2010-2013 kierownikiem muzycznym Zespołu był p. Zdzisław Wyrostek, tata Marcina Wyrostka, z którym wspólnie wypracowaliśmy pierwsze sukcesy.

Nie sposób nie dziękować burmistrzowi Miasta za opiekę i pomoc od dofinansowania wyjazdów związanych z koncertami i po stroje regionalne dla Zespołu.

Śpiewając od ponad trzydziestu lat mieszkańcom Dolnego Śląska i nie tylko zaliczyliśmy parę sukcesów:

  • W 2011 roku zajęcie 1 miejsca w Przeglądzie Zespołów Ludowych i Śpiewaczych w Mysłakowicach,
  • Wyróżnienie dla zespołu i zaproszenie na Jasną Górę na występ z okazji „OGÓLNOPOLSKIEJ PIELGRZYMKI KUPCÓW POLSKICH”,
  • W 2013 roku Zespól brał udział w jesiennej edycji Radia Wrocław zajmując II miejsce,
  • 4 lutego 2014r. Byliśmy w sejmie RP jako oprawa regionalna dla ekspozycji i wystawy „Góry Izerskie”,
  • Uczestnictwo w Międzynarodowym Festiwalu Folkloru w Strzegomiu,
  • Uczestnictwo w Festiwalu Pieśni Kresowej w Jeleniej Górze,
  • 7 września 2014 r Zespół został zaproszony do udziału w VII FESTIWALU TRADYCJI DOLNEGO ŚLĄSKA do Opery Wrocławskiej.
  • 4 grudnia 2014r. Zespół Wojcieszowianki wyśpiewał Pieśń do Św. Barbary Patronki górników i skalników wyrzeźbionej z wojcieszowskiego kamienia na poziomie 540 m n.p.m. na Górze Połom przy wspólnej modlitwie z zarządem i załogą Zakładu Wapienniczego.
  • Uczestniczenie w Międzynarodowych Festiwalach w czeskich miastach partnerskich Rokytnice i Hostinne i wielu innych.

Zespół „Wojcieszowianki” z Wojcieszowa to jeden z najstarszych zespołów ludowych na Dolnym Śląsku. Zespół tworzą ludzie z pasją troski do folkloru i regionalizmu oraz do pielęgnowania i promowania naszego miasta Wojcieszowa i Dolnego Śląska.

Pani Barbara jest bardzo rozpoznawalną osobą w swoim mieście i dlatego Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych działając za jej zgodą i w porozumieniu z Burmistrzem Miasta zamierza jej powierzyć funkcje pełnomocnika Społecznego Rzecznika Osób Niepełnosprawnych w Wojcieszowie.

Barbara Ciechanowicz

                        

Koło Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Wojcieszowie działa pod adresem ul. Bolesława Chrobrego 105 (Budynek MOPS) W każdy wtorek godz. 15 Kontaktować się można pod numerem: 757512381 i kom. 695725874.