Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

1000 lat Bobru?

Oczywiste jest, że rzeka Bóbr płynie przez nasz region już o wiele, wiele dłużej. Według Starożytnej Encyklopedii Zygmunta Glogera ponad dziesięć wieków używana jest nazwa największej rzeki naszej kotliny.

W ostatni poniedziałek w KSON-ie spotkali się uczestnicy różnych inicjatyw zagospodarowania rzeki Bóbr. Przed trzema laty, właśnie z inicjatywy Jeleniogórskich Organizacji Pozarządowych, zrodził się pomysł odtworzenia historycznych, zapomnianych tras turystycznych w okolicach „Borowego jaru”, nad którym dominuje pamiątkowa wieża widokowa – popularny „Grzybek”. Od tego czasu dzięki staraniom wielu ludzi, urzędów i instytucji trwa proces przywracania funkcji tym atrakcyjnym i nierzadko zdewastowanym trasom. Dzięki staraniom Urzędu Miasta Jelenia Góra, przy zaangażowaniu znanego pasjonata historii miasta – Eugeniusza Gronostaja, odtworzono trasę tzw. „Ścieżkę Poetów”. To alternatywna droga, wiodąca do schroniska „Perła Zachodu” ponad tradycyjnym szlakiem asfaltowym wzdłuż lewego brzegu Bobru.

Na spotkaniu mówiono o potrzebie oddzielenia coraz większego ruchu pieszych, niepełnosprawnych na wózkach, „kijkowiczów”, rodzin z dziećmi od „szalejących” rowerzystów i rolkarzy. Są takie możliwości i szeroko omówił je Robert Obaz – przewodniczący Stowarzyszenia Goduszyn.

Zadania wynikające z potrzeby przyspieszenia przywrócenia tradycyjnej funkcji dla tego obszaru omówiła Agnieszka Łętkowska – Dyrektor Zespołu Parków Krajobrazowych, prezentując również wydawnictwa okolicznościowe (broszury, mapy i foldery)

Eugeniusz Sosnowicz – Przewodniczący Jeleniogórskiej Promenady Bobru przedstawił wizualizację przebiegu przedsięwzięcia, za którym opowiedziała się największa ilość jeleniogórzan w głosowaniu nad budżetem obywatelskim.

Zabezpieczono na ten cel 450 tys. Zł, które mogą stanowić tzw. „wkład własny” do wystąpienia o środki z Unii Europejskiej. Nad tym zadanie pracują specjaliści m.in. z Uniwersytetu Ekonomicznego.

Mariola Jakubów z Urzędu Miasta poinformowała, iż został zlecony projekt wykonania Promenady Bobru z terminem realizacji do końca listopada b.r.

Obecna na zebraniu sierżant Beata Sosulska – Baron z Komendy Miejskiej Policji z Jeleniej Górze mówiła o potrzebie uporządkowania ruchu pieszego i kołowego na tym obszarze, a także o zjawiskach patologicznych, powodujących dewastację urządzeń i oznakowań itp. Podkreślano, że wokół zagospodarowania rzeki Bóbr powinna istnieć koordynacja między wszystkimi zainteresowanymi tym przedsięwzięciem, koniecznie z udziałem właścicieli określonych terenów. Rzeka Bóbr i zagospodarowanie jej brzegów to niesamowita okazja do nowej promocji regionu. Nowej tyle, że byłby to powrót po 70 – ciu latach do tradycji uprawiania spacerów i zapoznania się z turystyka tego terenu.

Zebrani stworzyli zespół koordynacyjny, a do kierowania tym zespołem zaproszono przewodniczących rady powiatu i miasta – Jerzego Pokoja i Leszka Wrotniewskiego.

Wszystkich czytelników informujemy, że projekt wizualizacji „Promenady Bobru” znajduje się na Facebooku Stowarzyszenia Promenady Bobru. Prosimy zgłaszać swoje uwagi.

bobrybobry2 2bobry4 1bobry5