Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Okazuje się, że pacjenci niekoniecznie muszą tak długo oczekiwać na zabiegi operacyjne. Możliwość skrócenia tego czasu daje ratyfikowana w listopadzie 2014 roku przez polski parlament dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady z 9 marca 2011 roku w sprawie stosowania praw pacjentów w transgranicznej opiece zdrowotnej. Dyrektywa transgraniczna pozwala uzyskać zwrot poniesionych kosztów za świadczenia zdrowotne udzielone poza granicami Polski na zasadach określonych w ustawie implementującej dyrektywę transgraniczną oraz w aktach wykonawczych, o ile świadczenia te należą do świadczeń gwarantowanych w Polsce w ramach powszechnego systemu ubezpieczenia zdrowotnego. Z transgranicznej opieki zdrowotnej mogą korzystać pacjenci, którzy mają prawo do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych w Polsce. Pacjent nie musi informować NFZ ani innych polskich instytucji o tym, że wybiera się za granicę, by się tam planowo leczyć. W większości przypadków nie musi też uzyskiwać ich uprzedniej zgody.

W Jeleniej Górze działa organizacja pozarządowa - Fundacja Instytut Rewalidacji. Fundacja funkcjonuje pod auspicjami Karkonoskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych. Głównym celem działalności jest prowadzenie wszechstronnych działań na rzecz likwidacji barier pomiędzy osobami niepełnosprawnymi, a resztą społeczeństwa. W szerokim zakresie celów statutowych Fundacji znajdują się też działania na rzecz ochrony i promocji zdrowia.

Mając na uwadze ułatwienie dostępu polskim pacjentom do świadczeń medycznych w ramach współpracy transgranicznej, zgodnie ze wspomnianą Dyrektywą oraz implementującą ją ustawą, Fundacja nawiązała współpracę z profesjonalnymi podmiotami zajmującymi się operacjami i zabiegami medycznymi w zakresie dysfunkcji narządu wzroku. Podmioty te, usytuowane w Republice Czeskiej w pobliżu granicy z Polską, posiadają niezbędną wiedzę i doświadczenie oraz bazę w zakresie prowadzenia leczenia wszelkich dysfunkcji narządu wzroku. Placówki oferują bez kolejki, w dowolnych terminach, wykonanie zabiegu usunięcia zaćmy najnowszymi metodami w trybie chirurgii jednego dnia oraz specjalistycznych badań i zabiegów okulistycznych.

Fundacja Instytut Rewalidacji zorganizowała punkt informacyjny, w którym można uzyskać wszelkie informacje związane z możliwością przeprowadzenia operacji zaćmy w klinikach na terenie Republiki Czeskiej oraz uzyskania refundacji takiego zabiegu przez Narodowy Fundusz Zdrowia. NFZ refunduje koszt operacji przeprowadzonej za granicą do wysokości kosztu zabiegu w Polsce. Na miejscu można uzyskać wszelkie informacje o wymaganych przez NFZ dokumentach, terminach i kosztach wyjazdu do kliniki, o wszelkich sprawach związanych z przygotowaniem do zabiegu. W chwili obecnej termin wyjazdu nie przekracza 1 miesiąca od chwili zgłoszenia. Fundacja planuje także podpisanie dalszych umów transgranicznych, m. in. z placówkami niemieckimi.

Punkt informacyjny zlokalizowany jest w siedzibie Fundacji Instytut Rewalidacji w Jeleniej Górze przy ul. Osiedle Robotnicze 47a (budynek Karkonoskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych) i czynny jest od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00 - 16:00
telefon: 533734343, 75 7524254
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Niebawem podobne punkty informacyjne utworzone zostaną we wszystkich większych miastach Dolnego Śląska.
Przedstawiamy krótkie komentarze pacjentow, którzy za pośrednictwem Fundacji Instytut Rewalidacji skorzystali już z możliwości przeprowadzenia operacji usunięcia zaćmy na terenie Republiki Czeskiej:

Tadeusz Z. l. 70, Jelenia Góra Cieplice:
W 2015 roku lekarz okulista stwierdził u mnie zaćmę obuoczną i skierował na operację w trybie pilnym. Okazało się, że w szpitalu w Jeleniej Górze wyznaczono mi termin na 2020 r. Nie lepiej było w Zgorzelcu, gdzie planowany termin operacji, to 2021 rok. Z informacji znalezionej w Internecie dowiedzialem się o możliwości wyjazdu na operację do Czech. Zgłosiłem się do punktu informacyjnego w siedzibie KSON w Jeleniej Górze. Tam uzyskałem wszelkie informacje o zabiegu, wymaganych badaniach, terminie wyjazdu i zasadach refundacji zabiegu przez NFZ. Otrzymałem też pakiet niezbędnych dokumentów do wypełnienia. Już po trzech tygodniach, we wrześniu 2015 r. miałem operację pierwszego oka w klinice w Czechach. Operacja przeprowadzona została sprawnie, nie wystąpily żadne komplikacje. Jestem też pod wrażeniem podejścia do pacjenta i warunków, jakie są w klinice w Nachodzie. Na każdym kroku widać, że tutaj najważniejszy jest pacjent. Kulturalna i szybka obsługa, towarzyszący nam na każdym kroku tłumacz, oczekiwanie na zabieg w komfortowych warunkach - to wszystko składa się na bardzo dobrą ocenę. W listopadzie miałem już zoperowane drugie oko. Refundację z NFZ otrzymałem w terminie 2 miesięcy bez żadnych problemów. Gdyby nie możliwość wcześniejszej operacji zapewne byłbym uwięziony w domu na 4 lata, a tak mogę normalnie funkcjonować.

Andrzej S. l. 63, Jelenia Góra Zabobrze:
Skierowanie na operację usunięcia zaćmy otrzymalem w 2015 roku. Zgłosiłem się do jeleniogórskiego szpitala, gdzie wyznaczono mi termin na wrzesień 2020 roku. Latem 2015 roku z Telewizji DAMI dowiedziałem się o możliwości skorzystania z takiej operacji w Czechach bez oczekiwania w długiej kolejce. W jeleniogórskim punkcie informacyjnym w siedzibie KSON, dowiedziałem się jak skorzystać z operacji, jakie badania wykonać przed operacją. Pokazano mi także zdjęcia z kliniki. Na miejscu otrzymałem wszystkie niezbędne dokumenty oraz wskazówki dotyczące skorzystania z refundacji zabiegu przez NFZ. Na pierwszy wyjazd zdecydowałem się w styczniu 2016 roku. Jechałem pełen obaw, które jednak szybko zostały rozwiane. W klinice po rejestracji miałem badanie przedoperacyjne, przez cały czas był ze mną tłumacz, co ułatwiło kontakt i możliwość wypytania się o szczegóły operacji. Na zabieg czekaliśmy w komfortowej poczekalni, można tam było wypić kawę lub herbatę, obejrzeć telewizję, podzielić się wrażeniami. Przed zabiegami przyszedł do nas ordynator, przywitał się z każdym, powiedział parę uspokajających słów. Sama operacja trwała około 15 minut, była bezbolesna, a ja cały czas byłem świadomy tego, co się dzieje. Lekarz stwierdził, że czekając z operacją drugiego oka do 2020 roku mogę nawet calkowicie stracić wzrok. Zdecydowalem się na operację drugiego oka w najbliższym możliwym terminie. Drugie oko zoperowane miałem już 26 lutego 2016 r. Dopiero po tych operacjach zobaczylem, jakie kolory mają kwiaty w domu. Od czterech lat nie mogłem jeździć samochodem po zmierzchu, teraz nie stanowi to żadnego problemu. Jestem też zapalonym wędkarzem i wreszcie będę mógł jeździć na ryby. Przedtem drzewa widziane z balkonu były zielonymi plamami, a teraz mogę liście na nich liczyć. W maju mam zaplanowane badanie wzroku i dobór okularów, ale na razie widzę dobrze i z bliska i z daleka. Nawet jeżeli okulary będą konieczne, to już nie będzie to zapewne 9,5 dioptrii, jak to było przed operacją. Jeżeli chodzi o refundację kosztów z NFZ, to w obydwu przypadkach czas oczekiwania nie przekroczył 2 miesięcy.