Logo Karkonoskiego Sejmiku Osób niepełnosprawnych

Empa­tia, inte­gra­cja, wolontariat

Empatia spotkanie Karpacz 05201610Pod takim hasłem odby­ło się w Zespo­le Szkół, Gim­na­zjum im. Ratow­ni­ków Gór­skich w Kar­pa­czu kolej­ne z cyklu spo­tkań zor­ga­ni­zo­wa­nych przez Kar­ko­no­ski Sej­mik Osób Nie­peł­no­spraw­nych z ucznia­mi tej szko­ły. Ponad 130 uczniów, nauczy­cie­li i dyrek­cja szko­ły gości­li oso­by niepełnosprawne.

 O pro­ble­mach osób nie­wi­do­mych i nie­do­wi­dzą­cych z pre­zen­ta­cją wspo­ma­ga­ją­cych urzą­dzeń tech­nicz­nych (maszy­na do pisa­nia w języ­ku Braille’a, dyk­ta­fo­ny, „gada­ją­ce tele­fo­ny”) mówi­li: nie­wi­do­ma 17-let­nia lice­alist­ka Ania i Pan Sta­ni­sław ze Sto­wa­rzy­sze­nia Inwa­li­dów Wzro­ku. Jeden z uczniów z zaczer­nio­ny­mi gogla­mi zasła­nia­ją­cy­mi oczy pró­bo­wał prze­cha­dzać się mię­dzy rzę­da­mi krze­seł przy uży­ciu bia­łej laski.

 

O pro­ble­mach cukrzy­ków i przy­czy­nach tej cho­ro­by cywi­li­za­cyj­nej z pre­zen­ta­cją sprzę­tu do pomia­ru cukru we krwi i spo­so­bach zdro­we­go żywie­nia mówił przed­sta­wi­ciel Sto­wa­rzy­sze­nia Dia­be­ty­ków Pan Andrzej. 

 

Empatia spotkanie Karpacz 05201603

Ruch to zdro­wie, zapew­nia­li spor­tow­cy z klu­bu spor­to­we­go „Vic­to­ria” z sek­cji pił­kar­skiej „siat­ków­ka na sie­dzą­co”. Pano­wie Adam i Wik­tor, mówi­li o pol­skich para­olim­pij­czy­kach pre­zen­tu­jąc ele­men­ty zasad spor­to­wej rywa­li­za­cji niepełnosprawnych. 

 

Pan Jerzy ze Sto­wa­rzy­sze­nia Nie­do­sły­szą­cych „Lira” opo­wia­dał o przy­czy­nach utra­ty słu­chu, któ­rych oprócz gene­tycz­nych uwa­run­ko­wań waż­ne jest rów­nież uni­ka­nie hała­su czy tak powszech­ne wśród mło­dych ludzi uży­wa­nie słu­cha­wek przy odtwa­rza­nej gło­śno muzy­ce. Zapre­zen­to­wał tak­że naj­now­sze zdo­by­cze pol­skiej i świa­to­wej medy­cy­ny w przy­wra­ca­niu funk­cji narzą­du słuchu 

 

Dużym zain­te­re­so­wa­niem cie­szy­ła się wypo­wiedź Pani Rena­ty z Kar­ko­no­skie­go Sto­wa­rzy­sze­nia Osób Laryn­gek­to­mo­wa­nych, któ­ra musia­ła się pod­dać ope­ra­cji usu­nię­cia krta­ni, a jed­nak dzię­ki cięż­kiej pra­cy i reha­bi­li­ta­cji posłu­gu­je się dobrze zastęp­czą mową prze­po­no­wą. Pani Rena­ta zwró­ci­ła uwa­gę na to, że jej nie­peł­no­spraw­ność wyni­kła głów­nie z nało­gu pale­nia papierosów.

 

To już dru­gie takie spo­tka­nie z nie­peł­no­spraw­ny­mi z KSON mówi­ła Pani Maria Supeł Dyrek­tor szko­ły. Dzię­ki takim spo­tka­niom nasi ucznio­wie uczą się wraż­li­wo­ści i empa­tii w sto­sun­ku do ludzi pozor­nie „innych”, pobu­dza­ją natu­ral­ny odruch inte­gra­cji śro­do­wi­ska i pozna­ją zasa­dy wolon­ta­ria­tu. Zapro­po­nu­je­my-powie­dzia­ła — że w poszcze­gól­nych kla­sach będzie ogło­szo­ny kon­kurs na naj­cie­kaw­szy arty­kuł doty­czą­cy nie­peł­no­spraw­no­ści. Naj­lep­sze wypra­co­wa­nie zosta­nie zamiesz­czo­ne w mie­sięcz­ni­ku „Nie­peł­no­spraw­ni Tu i Teraz”, któ­re­go wydaw­cą od dzie­wię­ciu lat jest KSON. 

 

Takie spo­tka­nia, wspo­mi­na Pan Andrzej Wój­cik z Pol­skie­go Sto­wa­rzy­sze­nia Dia­be­ty­ków, Czło­nek Spo­łecz­nej Powia­to­wej Rady ds. Osób Nie­peł­no­spraw­nych przy Pre­zy­den­cie Jele­niej Góry, to już nasza wypró­bo­wa­na tra­dy­cja współ­pra­cy ze szko­ła­mi w mie­ście i w powie­cie, a sku­pio­na uwa­ga mło­dych słu­cha­czy i licz­ne pyta­nia do nie­peł­no­spraw­nych gości świad­czą, że to dobry kie­ru­nek budo­wa­nia inte­gra­cyj­nych wię­zi nie tyl­ko w śro­do­wi­skach szkolnych.

 Empatia spotkanie Karpacz 05201601 Empatia spotkanie Karpacz 05201602 Empatia spotkanie Karpacz 05201604 

Empatia spotkanie Karpacz 05201606 Empatia spotkanie Karpacz 05201607 Empatia spotkanie Karpacz 05201608       

KAMPANIA "I'M JUST LIKE YOU"


This will close in 20 seconds