Fundusz OŚ male logo WroclawKarkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych we współpracy z Karkonoskim Parkiem Narodowym po raz kolejny zorganizował bezpłatne warsztaty edukacji ekologicznej dla seniorów i osób z niepełnosprawnością, których głównym zadaniem jest ukazanie wpływu antropopresji (oddziaływania) na przyrodę Karkonoszy oraz rozwijanie potrzeby ochrony środowiska.

Tegoroczna edycja odbędzie się w czasie pięknej polskiej jesieni – na przełomie września i października.

W ramach programu przewidziane są:

21 września 2016 roku – odwiedziny w Karkonoskim Banku Genów KPN, gdzie uczestnicy warsztatów poznają „sekrety” porostów i ich wpływ na życie człowieka. Po zapoznaniu się ze światem mchów i porostów rozpocznie się gra terenowa – spacer po lesie z mapą w ręku.

28 września 2016 roku – KSON i KPN zaprasza do Centrum Informacyjnego KPN w Karpaczu. Zajęcia rozpocznie wędrówka „Doliną Wilczego Potoku”, następnie w Centrum Informacyjnym odbędzie się prezentacja multimedialna pt. „Laboranci w Karkonoszach”. W planie jest również obserwacja różnych gatunków roślin, skał, minerałów pod binokularem oraz zwiedzanie Domku Laboranta.

05 październik 2016 roku – uczestnicy warsztatów odwiedzą Karkonoskie Centrum Edukacji Ekologicznej KPN w Szklarskiej Porębie, gdzie spotkają się z historią, zmianami jakie zachodziły w krajobrazie Karkonoszy na przestrzeni 25 lat. Trasy warsztatów zostały tak dobrane aby były w pełni dostępne i bezpieczne dla osób z niepełnosprawnością i seniorów.KPN

KSON logo duzy format

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dotychczasowa – 10 letnie współpraca niepełnosprawnych i seniorów z KPN opierała się głównie o aspekty poznawczo – rekreacyjne propagując i rozwijając aktywność turystyczną. Zgodnie z informacjami KPN w ciągu roku odwiedza Karkonosze około 30 tys osób z różnymi dysfunkcjami co stanowi około 10% wszystkich turystów. Niebagatelny wpływ miało na to otwarcie dla osób niepełnosprawnych trasy z Kopy do równi pod Śnieżką, która jest nadal jedynym tego typu szlakiem w Polsce. Obszar Kotliny Jeleniogórskiej i Karkonoszy to wyjątkowa atrakcja turystyczna, która odpowiednio zagospodarowana, przystosowana do odwiedzin osób z dysfunkcjami może stać się miejscem wypoczynku dla seniorów oraz ponad 5 mln osób niepełnosprawnych w Polsce i około 80 mln niepełnosprawnych Europejczyków.

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej jest autorem konkursu „Program Edukacji Ekologicznej dla Dolnego Śląska” i współfinansuje zadanie pn. „Edukacja ekologiczna seniorów i osób z niepełnosprawnościami”, dając możliwość nie tylko poznania od strony turystycznej regionu ale przede wszystkim rozwijania świadomości potrzeby ochrony środowiska przez człowieka oraz życia zgodnie z zasadami ekologii.

Zapisy w biurze KSON ul. Osiedle Robotnicze 47a, lub telefonicznie: 75 75 242 54