Logo Karkonoskiego Sejmiku Osób niepełnosprawnych

CIT‑8 for­my składania

cit8For­my skla­da­nia CIT‑8, waż­ne informacje.

Zgod­nie z art. 27 ust. 1c usta­wy o podat­ku docho­do­wym od osób praw­nych (Dz. U. 2019.865 t. j.  ze zm.) od 1 stycz­nia 2019 r. podat­ni­cy mają obo­wią­zek do 31 mar­ca zło­że­nie CIT‑8 (zeznań o wyso­ko­ści docho­du osią­gnię­te­go lub stra­ty ponie­sio­nej w roku podat­ko­wym) za pomo­cą środ­ków komu­ni­ka­cji elek­tro­nicz­nej. Każ­de zezna­nie skła­da­ne przez podat­ni­ka CIT (mię­dzy inny­mi przez każ­dą orga­ni­za­cję poza­rzą­do­wą), nie­za­leż­nie od jego wiel­ko­ści i zakre­su dzia­ła­nia, wyma­ga opa­trze­nia pod­pi­sem kwalifikowanym.

Co to ozna­cza­ło dla każ­dej orga­ni­za­cji poza­rzą­do­wej?  Na ngo spo­czy­wał obo­wią­zek posia­da­nia wła­sne­go kwa­li­fi­ko­wa­ne­go pod­pi­su elek­tro­nicz­ne­go (płat­ne­go), bądź wyzna­cze­nia w tym celu peł­no­moc­ni­ka (naj­czę­ściej biu­ro księ­go­we). Dla dużej czę­ści orga­ni­za­cji prze­pis ten sta­no­wił duży pro­blem finan­so­wy – nale­ża­ło zaku­pić płat­ny pod­pis kwa­li­fi­ko­wa­ny (rzę­du kil­ku­set zło­tych rocz­nie) lub pod­pi­sać umo­wę (oczy­wi­ście płat­ną) z księgowym/biurem księ­go­wym posia­da­ją­cym taki pod­pis — zle­ca­ją­cą wysła­nie dro­gą elek­tro­nicz­ną CIT 8 do wła­ści­we­go Urzę­du Skarbowego.

Mini­ster­stwo Finan­sów dostrze­gło pro­blem i Roz­po­rzą­dze­niem z 21 mar­ca 2019 r. Mini­ster Finan­sów prze­dłu­żył do 31 paź­dzier­ni­ka 2019 r. ter­min do zło­że­nia rocz­ne­go zezna­nia CIT‑8 przez nie­któ­rych podat­ni­ków osią­ga­ją­cych docho­dy wol­ne od podat­ku docho­do­we­go od osób praw­nych. Prze­ło­że­nie ter­mi­nu na paź­dzier­nik obej­mie orga­ni­za­cje, które

Roz­po­rzą­dze­nie dawa­ło czas na napra­wę trud­nej sytu­acji, w któ­rej zna­la­zły się małe pod­mio­ty zmu­szo­ne do skła­da­nia elek­tro­nicz­nych dekla­ra­cji CIT. Na czym mia­ło pole­gać roz­wią­za­nie pro­ble­mu? Moż­li­we były dwa rozwiązania:

  • przy­wró­ce­nie, dla wska­za­nej w roz­po­rzą­dze­niu gru­py, roz­li­czeń papie­ro­wych albo
  • umoż­li­wie­nie pod­pi­sy­wa­nia dekla­ra­cji pro­fi­lem zaufanym.

Wyda­wa­ło się, że naj­bar­dziej racjo­nal­nym roz­wią­za­niem było umoż­li­wie­nie pod­pi­sy­wa­nia CIT 8 pro­fi­lem zaufa­nym. Prze­cież od tego roku orga­ni­za­cje poza­rzą­do­we skła­da­ją spra­woz­da­nia finan­so­we dro­gą elek­tro­nicz­ną wyko­rzy­stu­jąc pro­fil zaufa­ny (pod­pis zaufany).

Oka­zu­je się, że resort finan­sów nie przy­go­to­wał na czas narzę­dzia umoż­li­wia­ją­ce­go upraw­nio­nym ngo zło­że­nia prze­dłu­żo­ne­go na koniec paź­dzier­ni­ka ter­mi­nu CIT‑8 w for­mie elek­tro­nicz­nej (za pomo­cą pod­pi­su zaufanego).

Rząd dostrze­ga­jąc pro­blem, przy­wra­ca zło­że­nie rocz­ne­go CIT8 w posta­ci papie­ro­wej. Moż­li­wość taka poja­wia się w usta­wie o uchy­le­niu usta­wy o spe­cjal­nym podat­ku węglo­wo­do­ro­wym oraz o zmia­nie nie­któ­rych ustaw.

Moż­li­wość zło­że­nia papie­ro­we­go CIT 8 wpro­wa­dza­ją art. 3 pkt. 2. oraz art. 10 pkt. 1 wyżej wymie­nio­nej usta­wy.  Zapi­sy zmie­nia­ją bowiem art. 27a usta­wy o podat­ku docho­do­wym od osób praw­nych w ten spo­sób, że upraw­nio­ne ngo (któ­re mia­ły prze­dłu­żo­ny ter­min zło­że­nia CIT do paź­dzier­ni­ka) powin­ny zło­żyć CIT 8 za 2018 r. w ter­mi­nie nie wcze­śniej niż 25 i nie póź­niej niż 31 paź­dzier­ni­ka br.

Dorad­ca

Andrzej Sta­cho­wiak