Porada nr 12

Witam! Mam lekki stopień niepełnosprawności. Mam siostre, która maprawdopodobnie znaczny i dziecko niepełnosprawne na które na zasiłek. Moja mama jest osoba poważnie chorą, mnie upoważniła do dysponowania jej emeryturą. Od 3 miesięcy pomimo że mieszkam gdzie indziej nocuję u mamy i pomagam po 19 godzin dziennie. Pomoc okazywana ze strony siostry i jej męża z dziećmi i ich rodzinami to było 5 godzin dziennie. Dzisiaj dostałam odpowiedz , że jak dysponuję emeryturą mamy to mam jej zapewnić opiekę oni nie będą pomagać. Odpowiedzi tego typu otrzymuję w formie smsów. W dniu dzisiejszym byłam u lekarza ponieważ jestem wyczerpana fizycznie i psychicznie, gdyż całe obciążenie spadło na mnie. Mama jest połamana i ma zespół psychiczny podeszłego wieku. Mieszka we własnym mieszkaniu, które nie zapisała nikomu w zamian za dożywotnią opiekę z myślą, że obie cóki będą się jednakowo opiekować nią. Bardzo proszę o rade jak postępować z siostrą, która z rodziną nie poczuwa się do obowiązku opieki nad mamą i oszukuje mnie kiedy próbuje się dogadać z nimi?

 


Czytaj więcej...

Porada nr 11

Występuję w imieniu osoby niewidomej, posiadam Pełnomocnictwo do reprezentowania go.Przez kilkanaście lat jego siostra mieszkająca blisko niego opiekowała się nim, robiąc zaupy, płacąc rachunki, pomagagając mu etc. Czy może uzyskać specjalny zasiłek opiekuńczy? Aktualnie nie pracuje, nie ma żadnych dochodów. Jej mąż posiada gospodarstwo rolne. Wiem, że od tego roku zmieniły się przepisy i taka osoba musi zrezygnować z pracy żeby dostać tego typu zasiłek. Czy takiej osobie opiekującej się osobą niewidomą przysługuje jakikolwiek zasiłek? Osoba niewidoma pobiera aktualnie rentę w wysokości 389 zł oraz dodatek pielęgnacyjny w wysokości 153 zł. Niestety te pieniążki nie wystarczają na życie - proszę o pomoc.

 


Czytaj więcej...

Porada nr 10

Witam. Jestem ojcem osoby niepełnosprawnej i opiekunem ustawowym. Po rozwodzie z żoną która zamieszkuje ze swoim konkubentem pod innym adresem złożyła pozew o podział majątku wspólnego mieszkania własnościowego, powoływałem sie na art.5 k.c ze względu na opieke nad synem niepełnosprawnym ze znacznym stopniem niepełnosprawności (niedowład czterokończynowy, porażenie mózgowe, osoba ociemniała z epilepsją i z wirusowym zapaleniem wątroby typu B) starałem sie by sąd pomniejszył spłate żony o 1/3 ponieważ syn został pod moją opieką a matka całkowicie się syna wyrzekła co jest udowodnione. Dlatego chciałbym poradzić sie jakie zastosowanie prawne może mieć w naszym przypadku w/w artykuł 5k.c. Mieszkanie jest małe 35.5m2 a sąd w uzasadnieniu wyroku podał że mam sprzedać je i zamieszkać z synem w mniejszym. Chciałbym sie również poradzić czy istnieje jakaś ustawa lub dział prawny mówiący o warunkach w jakich powinna mieszkać osoba niepełnosprawna z upośledzeniem umysłowym i czy to prawda że osobie niepełnosprawnej przysługuje osobny pokój. Ponieważ chce wznowić postępowanie w sprawie. Z góry uprzejmie dziękuje.

 


Czytaj więcej...

Porada nr 9

Witam. W dniu 24.05.2013 urodziłam dziecko i w związku z tym złożyłam wniosek o urlop macierzyński. Otrzymałam dokument na którym mam prawo do urlopu macierzyńskiego do dnia 10.10.2013r. Dodam, iż w kadrach ustnie zgłaszałam chęć wykorzystania rocznego urlopu macierzyńskiego. W związku z tym mam pytanie czy jeśli wystąpię z wnioskiem o przedłużenie urlopu otrzymam 80% wynagrodzenia bo z tego co mi wiadomo mogę otrzymać też 60% wynagrodzenia. Co mam zrobić żeby za dużo nie starcić a pozostać rok z dzieckiem w domu? bardzo proszę o odpowiedź bo to dla mnie bardzo ważna kwestia. Dziękuję.

 


Czytaj więcej...

Porada nr 8

Witam, mąż posiada orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności.Orzeczenie zostało wydane (...) na stale,wczesnej mąż posiadał orzeczenie także o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, które było wydane dnia (...) i było ważne do dnia (...).Od dnia (...) mąż został zatrudniony w Spółdzielni Inwalidów i pracuje do chwili obecnej.Czy w roku 2012 mąż miał prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego w wymiarze 10 dni. Pozdrawiam.

 


Czytaj więcej...

Porada nr 7

Witam Państwa. Proszę o pilna poradę prawną czy (...) może mi odmówić udzielenia urlopu wypoczynkowego od (...) do (...) (za 2012 r, 2013 r.) nie podając uzasadnienia. Doskonale znany jest mój stan zdrowia jak też plan ubiegania się o przedmiotowy urlop. W dniu (...) mija 182 dni mojego pobytu na zwolnieniu lekarskim. Obecnie przebywam z prewencji ZUS w sanatorium w (...). W dniu (...) wystąpiłam o urlop dla podratowania zdrowia do (...). Nie mam jeszcze decyzji. Wobec powyższego wystąpiłam o przedmiotowy urlop wypoczynkowy gdyż mój stan zdrowia nie pozwala jeszcze na powrót do pracy (zaświadczenie o stanie zdrowia 5 lekarzy). Uprawnienia do urlopu dla podratowana zdrowia wyklucza możliwość ubiegania się o zasiłek rehabilitacyjny. To już nie pierwszy raz złamania prawa pracy . Jestem osoba niepełnosprawna w stopniu umiarkowanym od czerwca 2013 r. (mam zgodę wykonywania pracy z medycyny Pracy) . Staż pracy 36 lat. Od 19 lat na stanowisku (...). Bardzo proszę o pomoc w tej kwestii.Powrót mój może pogorszyć mój stan zdrowia i uniemożliwić mi prace jeszcze 3 lat (...).

 


Czytaj więcej...

Porada nr 6

Witam Państwa. Po śmierci mamy mieszkam z ojcem który ma gospodarstwo rolne z którego nie ma żadnego dochodu. Otrzymujemy rentę socjalną o wysokości 294 zł na osobę. Skończyłam liceum i chcę kontynuować naukę na uczelni wyższej gdzie mogę pozyskać na to fundusze?

 


Czytaj więcej...

Porada nr 5

Witam, Proszę o pomoc. Mój tata umarł w kwietniu b.r., ponieważ cała nasza rodzina pochodzi z (...) to tata został pochowany w (...) na cmentarzu. Trzy lata temu tata ponownie ożenił się, jego druga żona pochodzi z (...), jednakże po ślubie mieszkali w (...), razem z ojcem taty, moim dziadkiem. Podczas wypełniania formalności związanych z pochówkiem ustaliliśmy (ja jako najstarsza córka, taty siostra i druga żona), że dysponentem grobu będzie druga żona.

Pomimo tego, że ta kobieta stwierdziła, że nie ma nic przeciwko temu, żeby tata został pochowany w (...), a ona sama stwierdziła, ze grób będzie jednoosobowy, bo ona chce być pochowana w (...) to teraz 2 miesiące po śmierci taty wydzwania do nas i straszy nas, że przeniesie tatę na inny cmentarz, bo my nie mamy nic do powiedzenie. Proszę o informację, czy ona ma do tego prawo, skoro my pełnoletnie dzieci naszego taty nie wyrażamy na to zgody. Ponadto proszę o informację czy jest szansa, aby w wyniku procesu sądowego zostały jej zabrane prawa do grobu, tzn. abym ja lub też ktoś z mojego rodzeństwa mógł przejąć prawa dysponenta grobu taty. Bardzo proszę o odpowiedź.

 


Czytaj więcej...

Porada nr 4

Witam, moja żona jest alkoholiczka i nie chce się leczyć. Mamy kredyt hipoteczny na dom i obawiam się że wpadniemy w spiralę długów. Jak namówić bądż przymusić ją do leczenia lub też co zrobić by zabezpieczyć rodzinę przed bankructwem?

 


Czytaj więcej...

Porada nr 3

Dzień dobry chciałabym prosić o pomoc mam taki problem ostatnio dostałam wyrok z sądu i ojciec dziecka ma pełne prawa do naszego dziecka mimo iż nie interesuje się nią i jest pretekstem do robienia mi na złość mówi ze będzie przyjeżdżał ze swoją narzeczoną do dziecka a dziecko nie zna ani ojca ani jego narzeczonej nie byliśmy po ślubie a on chce zabierać dziecko gdzieś beze mnie boje się że jej coś zrobi mogę temu jakoś zaradzić?

 


Czytaj więcej...

Więcej artykułów…

  1. Porada nr 2
  2. Porada nr 1

Szukasz czegoś?

Pozostałe Projekty

Porady i Spotkania

Porady Prawne:

Masz pytanie lub problem, który wymaga porady. Zapraszamy do siedziby KSON. Darmowych porad udzielają;

  • Radca Prawny Bernadetta Baszak
  • Radca Prawny Mateusz Nowak
  • z dziedziny odszkodowań komunikacyjnych - biegły sądowy Jerzy Wojtas

Porady Psychologiczne:

  • Psycholog - Pani Ewa Knychas

 

Asystent Rodziny:

Poradnictwo z zakresu:

  • Problematyki Rodzinnej (problemy materialne, opiekuńczo-wychowawcze),
  • Pomocy Społecznej (świadczenia pieniężne i niepieniężne),

W każdy poniedziałek i czwartek w godzinach: 9.00 - 14.00 - Alicja Mroczkowska.

W sprawie konsultacji prosimy o kontakt z biurem KSON. Telefon 75 75 24 254, Telefon/fax - 75 75 23 183. Email: info@kson.pl

Porady Mediatora:

Kontakt: mediator.jeleniagora@gmail.com lub tel. 75 75 24 254, Telefon/fax - 75 75 23 183. Email: info@kson.pl

Uwaga: Osoby poszukujące pracy!

Uprzejmie informujemy Państwa, że istnieje możliwość skorzystania z bezpłatnych porad psychologa - doradcy zawodowego. W trakcie kilku indywidualnych spotkań zbadamy Pańsywa predyspozycje zawodowe i określimy ścieżkę rozwoju zawodowego, dodatkowo udzielimy informacji o aktualnej sytuacji na rynku pracy (oferty pracy, kursy, szkolenia itp.).

Kontakt: