Logo Karkonoskiego Sejmiku Osób niepełnosprawnych

BWA zapra­sza w maju

BWA1 05 2019ogu­mi­ła Twar­dow­ska — Roga­ce­wicz. bezObrazy. 

Wysta­wa potrwa do 11 maja 2019 r.

Obra­zy Bogu­mi­ły Twar­dow­skiej-Roga­ce­wicz urze­ka­ją har­mo­nią kom­po­zy­cji. Aga­ta Rome-Dzi­da pisze w tek­ście towa­rzy­szą­cym wysta­wie, że Artyst­ka ucie­ka od real­nych form i kształ­tów, któ­re mogły­by wywo­łać sko­ja­rze­nia z kon­kret­nym przed­mio­tem czy zja­wi­skiem. Jedy­nym wyjąt­kiem są ele­men­ty pej­za­żu. Kar­ko­no­sze, u stóp któ­rych miesz­ka i pra­cu­je, zawsze ją pocią­ga­ły. Pej­za­że Twar­dow­skiej-Roga­ce­wicz są esen­cją kra­jo­bra­zu. Pozba­wio­ne szcze­gó­łów, sku­pio­ne na domi­nu­ją­cych liniach i pla­mach barw­nych, jakie two­rzą real­ne for­my, są ich arty­stycz­nym uogólnieniem.

Na prze­ciw­le­głym bie­gu­nie znaj­du­je się cykl abs­trak­cji. Dosko­na­le widać w nim ewo­lu­cję artyst­ki, któ­ra osta­tecz­nie odwa­ży­ła się na pró­bę opi­su samej ener­gii. Dla Twar­dow­skiej-Roga­ce­wicz kolor jest ener­gią. Na wysta­wie w BWA pre­zen­tu­je­my obra­zy czy­sto abs­trak­cyj­ne, uwol­nio­ne od nad­mia­ru zna­czeń oraz współ­cze­sne pej­za­że malar­skie, w któ­rych abs­trak­cja ewo­lu­uje w stro­nę przed­sta­wień realistycznych.

Bogu­mi­ła Twar­dow­ska – Roga­ce­wicz (ur. 1960) absol­went­ka wro­cław­skiej Aka­de­mii Sztuk Pięk­nych. W 1990 r. uzy­ska­ła dyplom z zakre­su pro­jek­to­wa­nia gra­ficz­ne­go w kla­sie prof. Jana Jaro­mi­ra Alek­siu­na. Zaj­mu­je się pro­jek­to­wa­niem gra­ficz­nym i malar­stwem. W dorob­ku ma ponad 30 wystaw indy­wi­du­al­nych oraz udział w wie­lu pre­zen­ta­cjach zbio­ro­wych. Jest autor­ką pla­ka­tów do spek­ta­kli, festi­wa­li muzycz­nych, fil­mo­wych oraz dla Muzeum Kar­ko­no­skie­go i Biu­ra Wystaw Arty­stycz­nych w Jele­niej Górze. Zaj­mo­wa­ła się rów­nież pro­jek­to­wa­niem sce­no­gra­fii i kostiu­mów teatral­nych. Wysta­wa zre­ali­zo­wa­na przy pomo­cy finan­so­wej Mia­sta Jele­nia Góra. 

 

BWA2 05 2019Har­mo­no­gram Impre­zy Świę­to Bia­ło – Czer­wo­nej 2019 2 maja (czwar­tek),

godzi­ny: 11:00 – 13:00.
1. Ofi­cjal­ne powi­ta­nie – prze­mó­wie­nia.
2. Uro­czy­ste wcią­gnię­cie fla­gi odśpie­wa­nie Hym­nu.
3. Wystę­py che­er­le­ade­rek z Mło­dzie­żo­we­go Domu Kul­tu­ry w Jele­niej Górze „Jelo­nek”.
4. Otwar­cie dzia­łań warsz­ta­to­wych: – Teatr Cichy – warsz­ta­ty cyr­ko­we (hula hop itp). – „Kar­ko­no­sze – tutaj rosnę” – warsz­tat malar­ski w prze­strze­ni miej­skiej dla dzie­ci, mło­dzie­ży i doro­słych. – insta­la­cja w prze­strze­ni miej­skiej. Z bia­ło – czer­wo­nych kół powsta­ną mobil­ne kon­struk­cje. Dzie­ci w róż­nym wie­ku. – „Ojczy­zna na TAK” – akcja arty­stycz­na, w ramach któ­rej uczest­ni­cy będą mie­li moż­li­wość wyra­że­nia się w for­mie gra­ficz­nej i wer­bal­nej. Pra­ce na kar­tach ozdo­bią prze­strzeń miej­ską, – sta­no­wi­sko malo­wa­nia twa­rzy.
5. Mię­dzysz­kol­ny Ośro­dek Spor­tu popro­wa­dzi serię zabaw spor­to­wych;
6. W gale­rii będzie moż­na obej­rzeć pro­jek­cję fil­mu Krzysz­to­fa Woj­cie­chow­skie­go oraz mate­ria­ły doku­men­tu­ją­ce poprzed­nią edy­cję Świę­ta Bia­ło-Czer­wo­nej
7. Pod­czas impre­zy poja­wią się: – etiu­da Teatru Ciche­go, – hap­pe­ning zwią­za­ny z uprze­dze­nia­mi i ste­reo­ty­pa­mi. Alek­san­dra Jasz­czyk, – zapra­sza­my do BWA na pokaz fil­mu K. Woj­cie­chow­skie­go oraz do obej­rze­nia mate­ria­łów z poprzed­nich imprez Świę­to Bia­ło – Czer­wo­nej.
8. Zapro­sze­nie do wspól­nej foto­gra­fii.
9. Zakoń­cze­nie impre­zy i podzię­ko­wa­nia.
Orga­ni­za­to­rzy: Biu­ro Wystaw Arty­stycz­nych, Mia­sto Jele­nia Góra. Współ­or­ga­ni­za­to­rzy: Mię­dzysz­kol­ny Ośro­dek Spor­tu, Miej­ski Dom Kul­tu­ry Muflon. Patro­nat hono­ro­wy: Zofia Czer­now Poseł na Sejm RP. Dzię­ku­je­my Part­ne­rom: Ter­my Cie­plic­kie, Kar­ko­no­ski Park Naro­do­wy, Teatr Zdro­jo­wy Ani­ma­cji, Mło­dzie­żo­wy Dom Kul­tu­ry Jelo­nek. Dzię­ku­je­my Wolon­ta­riu­szom. Zastrze­ga­my sobie moż­li­wość zmian w har­mo­no­gra­mie w związ­ku z nie­prze­wi­dzia­ny­mi okolicznościami.

BWA3 05 2019Pre­zen­ta­cja tech­no­lo­gii VR (vir­tu­al reali­ty — rze­czy­wi­stość wir­tu­al­na).
11 – 15 maja (w godzi­nach pra­cy gale­rii: sobo­ta 10:00–16:00, ponie­dzia­łek-śro­da 09:00–17:00)
W BWA usta­wio­ne zosta­ną trzy sta­no­wi­ska. Wszy­scy zain­te­re­so­wa­ni będą mie­li moż­li­wość zapo­zna­nia się z tą tech­no­lo­gią pod okiem fachowca.

Gry wideo. Zaba­wa a rze­czy­wi­stość. Spo­tka­nie z Kon­ra­dem Czer­ni­kiem.
14 maja (wto­rek), godz. 12:00 Spo­tka­nie poświę­co­ne mecha­ni­zmom funk­cjo­no­wa­nia współ­cze­snej bran­ży gier wideo w Pol­sce i za gra­ni­cą.
Kon­rad Czer­nik – rysow­nik, sto­ry­bo­ar­dzi­sta, wie­lo­let­ni pra­cow­nik fir­my Techland. Spe­cja­li­zu­je się w kon­cep­cyj­nym opra­co­wa­niu gier kom­pu­te­ro­wych. Wykła­da na ASP we Wro­cła­wiu. Pro­wa­dze­nie: Tomasz Wrona.

Coś tu nie GRA. Per­for­man­ce Iza­be­li Cham­czyk.
18 maja (Noc Muze­ów), godz. 19:00 Artyst­ka podej­mie pro­blem roz­dwo­je­nia i roz­bi­cia, roz­te­rek moral­nych oraz nie­zgo­dy na kom­pro­mi­sy. Gra wią­że się z umie­jęt­no­ścią lub nie­umie­jęt­no­ścią gra­nia, zagryw­ką, roz­gry­wa­niem sytu­acji, w któ­rej moż­na poten­cjal­nie coś zyskać. Per­for­mer­ka musi przyj­mo­wać pozy i grać, wcho­dzić w role albo pozwa­lać się w nie wtła­czać, ponie­waż nie­gra­nie powo­du­je nie­ist­nie­nie na ryn­ku sztu­ki.
Iza­be­la Cham­czyk – malar­ka, per­for­mer­ka, video artyst­ka. Two­rzy sztu­kę pro­ce­su­al­ną. Pra­cu­je w wie­lu mediach rede­fi­niu­jąc ich gra­ni­ce. Po per­for­man­ce odbę­dzie się spo­tka­nie z artyst­ką, któ­re popro­wa­dzi Jani­na Hob­gar­ska.
Kura­tor pro­jek­tu Gra w sztu­kę: Piotr Machła­jew­ski. Dofi­nan­so­wa­no ze środ­ków Mini­stra Kul­tu­ry i Dzie­dzic­twa Naro­do­we­go pocho­dzą­cych z Fun­du­szu Pro­mo­cji Kul­tu­ry oraz ze środ­ków Mia­sta Jele­nia Góra. Patro­nat medial­ny: Jelon­ka, Timm Magazyn.

Pre­zen­ta­cja tech­no­lo­gii VR  (vir­tu­al reali­ty — rze­czy­wi­stość wir­tu­al­na).
11 – 15 maja (w godzi­nach pra­cy gale­rii: sobo­ta 10:00–16:00, ponie­dzia­łek-śro­da 09:00–17:00)
W BWA usta­wio­ne zosta­ną trzy sta­no­wi­ska. Wszy­scy zain­te­re­so­wa­ni będą mie­li moż­li­wość zapo­zna­nia się z tą tech­no­lo­gią pod okiem fachow­ca. 

Gry wideo. Zaba­wa a rze­czy­wi­stość. 
Spo­tka­nie z Kon­ra­dem Czer­ni­kiem.
14 maja (wto­rek), godz. 12:00
Spo­tka­nie poświę­co­ne mecha­ni­zmom funk­cjo­no­wa­nia współ­cze­snej bran­ży gier wideo w Pol­sce i za gra­ni­cą.
Kon­rad Czer­nik – rysow­nik, sto­ry­bo­ar­dzi­sta, wie­lo­let­ni pra­cow­nik fir­my Techland. Spe­cja­li­zu­je się w kon­cep­cyj­nym opra­co­wa­niu gier
kom­pu­te­ro­wych. Wykła­da na ASP we Wro­cła­wiu.
Pro­wa­dze­nie: Tomasz Wro­na. 

Coś tu nie GRA.
Per­for­man­ce Iza­be­li Cham­czyk.
18 maja (Noc Muze­ów), godz. 19:00
Artyst­ka podej­mie pro­blem roz­dwo­je­nia i roz­bi­cia, roz­te­rek moral­nych oraz nie­zgo­dy na kom­pro­mi­sy. Gra wią­że się z umie­jęt­no­ścią lub nie­umie­jęt­no­ścią gra­nia, zagryw­ką, roz­gry­wa­niem sytu­acji, w któ­rej moż­na poten­cjal­nie coś zyskać. Per­for­mer­ka musi przyj­mo­wać pozy i grać, wcho­dzić w role albo pozwa­lać się w nie wtła­czać, ponie­waż nie­gra­nie powo­du­je nie­ist­nie­nie na ryn­ku sztu­ki.
Iza­be­la Cham­czyk – malar­ka, per­for­mer­ka, video artyst­ka. Two­rzy sztu­kę pro­ce­su­al­ną. Pra­cu­je w wie­lu mediach rede­fi­niu­jąc ich gra­ni­ce.
Po per­for­man­ce odbę­dzie się spo­tka­nie z artyst­ką, któ­re popro­wa­dzi Jani­na Hob­gar­ska. 

Kura­tor pro­jek­tu Gra w sztu­kę: Piotr Machła­jew­ski.
Dofi­nan­so­wa­no ze środ­ków Mini­stra Kul­tu­ry i Dzie­dzic­twa Naro­do­we­go pocho­dzą­cych z Fun­du­szu Pro­mo­cji Kul­tu­ry oraz ze środ­ków Mia­sta Jele­nia Góra. 
Patro­nat medial­ny: Jelon­ka, Timm Magazyn.

BWA4 05 2019Janusz Win­cen­ty Lipiń­ski. Nie­po­skro­mio­na wol­ność i fry­wol­ność linii.

Wer­ni­saż: 17 maja (pią­tek), godz. 17:00
Wysta­wa rysun­ku i malar­stwa jed­ne­go z naj­waż­niej­szych twór­ców miesz­ka­ją­cych w Jele­niej Górze.
Janusz Lipiń­ski uro­dził się w Cie­pli­cach Ślą­skich Zdro­ju w 1949 r. Ukoń­czył Wydział Archi­tek­tu­ry Pań­stwo­wej Szko­ły Tech­nicz­nej we Wro­cła­wiu w 1970 r. Jest auto­rem wie­lu wystaw indy­wi­du­al­nych, brał udział w wysta­wach zbio­ro­wych kra­jo­wych i zagra­nicz­nych w kra­ju i za gra­ni­cą. Jego pra­ce znaj­du­ją się w zbio­rach: Biblio­te­ki Naro­do­wej w War­sza­wie /ekslibrisy/, Muzeum Zam­ko­we­go w Mal­bor­ku /ekslibrisy/, BWA w Jele­niej Górze, BWA w Łodzi, Muzeum Regio­nal­ne­go w Rze­szo­wie /ekslibrisy/, Muzeum w Luba­czo­wie, Muzeum Naro­do­we­go w Gdań­sku Muzeum Archi­die­ce­zjal­ne­go Sztu­ki Sakral­nej w Lubli­nie.
Wysta­wa zre­ali­zo­wa­na przy pomo­cy finan­so­wej Mia­sta Jele­nia Góra