Logo Karkonoskiego Sejmiku Osób niepełnosprawnych

Bez­piecz­niej nad Kaczawą

Zapra­sza­my do lek­tu­ry arty­ky­łu z por­ta­lu Jelonka.com

https://www.jelonka.com/bezpieczniej-nad-kaczawa-89457

Cały arty­kuł z Por­ta­lu Jelonka.com  https://www.jelonka.com/bezpieczniej-nad-kaczawa-89457

 

     Pół roku przed pla­no­wa­nym ter­mi­nem zakoń­czył się remont suche­go zbior­ni­ka prze­ciw­po­wo­dzio­we­go Kaczo­rów. Inwe­sty­cja zre­ali­zo­wa­na przez Wody Pol­skie pozwo­li na zwięk­sze­nie ochro­ny prze­ciw­po­wo­dzio­wej miesz­kań­ców kil­ku­na­stu miej­sco­wo­ści poło­żo­nych w kotli­nie rze­ki Kaczawy.

    Wyko­naw­cą inwe­sty­cji, reali­zo­wa­nej przez Wody Pol­skie Regio­nal­ny Zarząd Gospo­dar­ki Wod­nej we Wro­cła­wiu była fir­ma ETP S.A. z Kato­wic. Moder­ni­za­cja suche­go zbior­ni­ka prze­ciw­po­wo­dzio­we­go, któ­ry może zgro­ma­dzić nawet milion metrów sze­ścien­nych wody roz­po­czę­ła się w dru­giej poło­wie 2018 roku i pier­wot­nie mia­ła trwać do koń­ca 2020 roku. Pra­ce uda­ło się jed­nak już zakoń­czyć i wyre­mon­to­wa­ny obiekt jest już goto­wy do użytkowania.

    W cza­sie robót moder­ni­za­cyj­nych cały ekran zapo­ry został wzmoc­nio­ny zbro­jo­ną pły­tą beto­no­wą i wzbo­ga­co­ny o gra­ni­to­we okła­dzi­ny kamien­ne, podob­nie sta­ło się z cał­ko­wi­cie nową kon­struk­cją wie­ży prze­le­wu wraz z pły­tą den­ną, wybu­do­wa­no rów­nież nowy budy­nek gospo­dar­czy na koro­nie zapo­ry — infor­mu­je spół­ka Wody Pol­skie. — W ramach remon­tu wyko­na­no tak­że mię­dzy inny­mi: remont koro­ny zapo­ry wraz z wymia­ną nawierzch­ni dro­gi; remont kład­ki i pomo­stów do obsłu­gi mecha­ni­zmów obiek­tu; remont oświe­tle­nia, dre­na­żu, scho­dów, płyt i pozo­sta­łych ele­men­tów kon­struk­cji wraz ze sztol­nią wylo­to­wą budow­li zrzu­to­wej zbiornika.

    Pra­ce obję­ły rów­nież kory­to rze­ki Kacza­wy na odcin­ku 150 metrów od zapo­ry w górę rze­ki oraz na odcin­ku 150 metrów od zapo­ry do mostu poni­żej zapo­ry, a tak­że remont rowów opa­sko­wych, pie­zo­me­trów, wyko­na­nie sie­ci kon­tro­l­no-pomia­ro­wej oraz upo­rząd­ko­wa­nie i zago­spo­da­ro­wa­nie tere­nu w obsza­rze inwe­sty­cji. Koszt prac to oko­ło 15 milio­nów zło­tych. Dzię­ki nim ogól­no­do­stęp­ny obiekt stał się rów­nież bez­piecz­niej­szy dla odwie­dza­ją­cych, mię­dzy inny­mi dzię­ki wyko­na­niu nowych zabez­pie­czeń przed upad­kiem z wyso­ko­ści i wyre­mon­to­wa­niu tych istniejących.

    Suchy zbior­nik Kaczo­rów został wybu­do­wa­ny w latach 1929–1930 w prze­wę­że­niu doli­ny rze­ki Kacza­wy. Zapo­ra ziem­na czo­ło­wa zbior­ni­ka ma kon­struk­cję tra­pe­zo­wą o dłu­go­ści nie­mal 175 metrów a sze­ro­kość koro­ny to oko­ło 4 metry. W naj­wyż­szym punk­cie obiekt ma pra­wie 15 metrów. Zbior­nik pod­czas ewen­tu­al­ne­go wez­bra­nia może zgro­ma­dzić nawet milion metrów sze­ścien­nych wody, a powierzch­nia zale­wu wynie­sie ponad 23 hektary.