Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

1Z przykrością informujemy Państwa, że Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych nie znalazł się na liście organizacji pożytku publicznego upoważnionych do zbierania „1% podatku” za rok 2016.

Wynika, to z faktu, że wolontariusz odpowiedzialny w KSON za tę sprawozdawczość wysłał sprawozdanie za rok 2015 z dwu dniowym opóźnieniem. Opóźnienie w złożeniu sprawozdania w myśl obowiązujących przepisów automatycznie wyklucza „spóźnialską” organizację z uprawnień zbierania „1%” podatku od osób fizycznych za następny rok.

To bardzo restrykcyjny i kwestionowany przepis, bo najbardziej poszkodowani są beneficjenci, w mniejszym stopniu sama organizacja. Uważamy, że tak jak dla przedsiębiorców granicznym terminem złożenia sprawozdania CIF 8 jest termin 31 marca każdego roku, to dla organizacji pozarządowych pożytku publicznego takim termonem jest 15 lipca każdego roku.

Te zasady nie powinny być naruszane i choć to nas boli przyjmujemy decyzję Ministerstwa z pokorą. Jednocześnie aby nasi dotychczasowi beneficjenci nie pozostali bez pomocy Karkonoski Sejmik ON porozumiał się z Rotary Club Jelenia Góra-Cieplice, również organizacją ze statusem pożytku publicznego, która jest gotowa do udostępnienia swojego nr KRS wszystkim naszym potrzebującym beneficjentom.

Wszystkie formalności związane z wypełnieniem wniosku możecie Państwo załatwić tak jak do tej pory KSON ul. Osiedle Robotnicze 47a, 58-500 Jelenia Góra.

Zarząd Rotary Club Jelenie Góra – Cieplice zapewnia, że wszystkie zebrane środki przekaże bez potrąceń, tak jak czynił to KSON osobom wskazanym przez darczyńców.

Zarząd KSON  

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Spotkanie DworzecPKP 20160301 1Tematem spotkania Zarządu KSON z Romanem Witulskim naczelnikiem Sekcji Eksploatacji w Jeleniej Górze, Zakład Linii Kolejowych w Wałbrzychu  - była przebudowa dworca PKP w Jeleniej Górze pod kontem dostosowania infrastruktury dworcowej do potrzeb osób niepełnosprawnych.

- Zwiększająca się ilość obsługiwanych pociągów, a tym samym i pasażerów wymusza na nas - mówi naczelnik Witulski - konieczność dostosowania się do współczesnych wymogów europejskich. W procesie planowania i wykonawstwa inwestycji stosujemy obowiązujące w tym zakresie uregulowania. To właśnie zasada planowania uniwersalnego oznaczająca, że to co do przydatne dla niepełnosprawnych jest przydatne dla wszystkich, spowodowała, że z zainteresowaniem przyjęliśmy propozycję Karkonoskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych w celu konsultacji przyszłych rozwiązań dworcowych i weryfikacji naszej wiedzy w tym zakresie z potrzebami osób niepełnosprawnych.

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Szanowni Państwo,

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami przedstawiciele Ogólnopolskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych uczestniczyli 10.03.2016 R. w pracach sejmowej Podkomisji stałej do spraw osób niepełnosprawnych. Posiedzenie prowadziła Przewodnicząca podkomisji Izabela Mrzygłodzka, uczestniczyli w nim posłowie będący członkami podkomisji, poseł Sławomir Piechota, a także senator Filip Libicki, europoseł Marek Plura, Minister Krzysztof Michałkiewicz oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych. Podczas inauguracyjnego posiedzenia padła propozycja, aby prace podkomisji miały charakter cyklicznych, planowanych raz na dwa miesiące spotkań z udziałem przedstawicieli organizacji pozarządowych oraz samorządów.

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

W ostatnią sobotę, 27 lutego w godzinach 10.00-13.00 drzwi Karkonoskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych otwarte były dla osób opiekujących się chorymi po udarach mózgu, z Alzheimerem, Parkinsonem, stanami depresyjnymi lub innymi chorobami neurologicznymi. Oczekiwała na nie logopeda Luiza Koksztys.
- Ten rodzaj terapii – mówi Luiza Koksztys – wybraliśmy, ponieważ w każdej z tych chorób mogą pojawić się kłopoty z komunikacją werbalną, czyli mową. Ponadto obserwuje się również zaburzenia innych funkcji poznawczych, jak pamięć, myślenie abstrakcyjne, orientacja w miejscu i czasie.