Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

W dniu 17 sierpnia 2014 roku na jeziorze Pilchowickim odbyły się III Regaty o puchar Starosty Lwóweckiego. W klasie Optimist I miejsce zajął Kamil Ledwon, II miejsce zajął Szymon Wójcik, a trzecia była Klaudia Krystecka. W klasie Open   po trzech biegach z tzw. „przesiadaniem” zwyciężył Paweł Młynarkiewicz. Drugie miejsce zajął Aleksander Woźny. Na trzecim miejscu uplasował się Marcin Izydorczyk. Regaty, ze względu na warunki pogodowe, przesunięto z soboty 16.08.14 r. na niedzielę. Poprawa pogody miała duży wpływ na spore zainteresowanie zawodami. Wszyscy wspaniale się bawili.

Na zakończenie regat Starosta Lwówecki Pan Stanisław Mrówka wręczył zwycięzcom i uczestnikom: puchary, dyplomy i upominki (wszyscy zostali nagrodzeni). Starosta gratulował zajętych miejsc i życzył sukcesów w przyszłorocznych zawodach. Pogratulował także organizatorom dobrze przygotowanej i przeprowadzonej imprezy oraz za to że „chce Wam się chcieć”.

Stowarzyszenie Klub Żeglarski HORYZONT ma swoje korzenie w środowisku niepełnosprawnych żeglarzy. Powstał on w roku 1980 jako sekcja żeglarska w byłej Spółdzielni Inwalidów „SIMET”. W formie Stowarzyszenia istnieje od 2008 roku i nadal funkcjonuje jako otwarta organizacja wodniacka, która co roku szkoli nowych adeptów żeglarstwa. Do znanych żeglarzy tego klubu należy przede wszystkim kapitan Stanisław Przędzielewski, który jest honorowym członkiem HORYZONTU, jednocześnie jest również Prezesem Jeleniogórskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego. Ponadto działalnością żeglarską w Pilchowicach Pan Stanisław parał się od lat sześćdziesiątych - jest to chodząca historia tego miejsca. W klubie mamy w sumie pięciu kapitanów: Ryszard Wróblewski, Sylwester Izydorczyk (klubowy KWŻ), Ryszard Ryczko i już wkrótce Dariusz Gębura. Wielu też jest jachtowych sterników morskich oraz żeglarzy. Oprócz szkoleń, to właśnie żeglarstwo morskie jest jednym z kluczowych zadań klubu. Klub dziś dysponuje: dwoma jachtami na Mazurach typu Sasanka SN 660, na Pilchowicach posiadamy jachty: Venus, Foka II, Omega, a z łódek mniejszych Tainer i OKD. Jednak chlubą SKŻ HORYZONT jest pięć OPTIMISTÓW i szkółka małych żeglarzy, którą prowadzi instruktor Piotr Wawrzyniak.

Przygotowanie obecnej przystani w Pilchowicach, położonej poniżej Stacji PKP Pilchowice-Zapora, to majstersztyk determinacji i zaradności Zarządu Stowarzyszenia, któremu przewodzi Komandor Zbigniew Rzeszutek.

Niestety do przystani prowadzi bardzo trudne zejście i nie ma mowy o tym aby osoba niepełnosprawna mogła się tam dostać, a w klubie jest 45 % osób niepełnosprawnych!. Po drugiej stronie jeziora, gdzie przed laty funkcjonowała przystań, była wypożyczalnia kajaków i rowerów wodnych, a także przystań dla stateczku wycieczkowego, dziś znajduje się tam agroturystyka. Był to kiedyś jedyny ogólnodostępny, łatwy dostęp do jeziora. Dziś jest to teren prywatny z zakazem wstępu. Szkoda, bo to historyczne miejsce najłatwiejszego dostępu do jeziora, warunkujące aktywność wodniacka na tym akwenie. Niestety także obecna droga dojazdowa do wodowania łódek od strony Strzyżowca jest w coraz gorszym stanie i bywają okresy, w których korzystanie z tego przejazdu jest praktycznie niemożliwe. Pan Komandor Rzeszutek myśląc o likwidacji barier, liczy na współpracę z różnymi organizacjami społecznymi i funduszami (m.in. KSON i PFRON). Aktualna współpraca ze Starostą Lwóweckim i Gminą Wleń urzeczywistniły powrót tradycji żeglarskich nad jezioro Pilchowickie, ale nadal zostaje problem łatwości dostępu do przystani. Jednym z pomysłów na poprawę w tym zakresie jest zastosowanie specjalnej windy (ruchomej platformy) lub specjalnej pochylni co w znacznym stopniu poprawi dostępność do tej atrakcji (nie tylko osobom niepełnosprawnym). Klub HORYZONT myśli także wspólnie z Jeleniogórskim Okręgowym Związkiem Żeglarskim, którego przedstawiciel Pan Stanisław Przędzielewski był obecny na tegorocznych regatach, o wykorzystywaniu dla celów żeglarskich innych akwenów naszego regionu, np. zalewu w Sosnówce. Życzymy działaczom Stowarzyszenia stopy wody pod kilem i jak najmniej kłód pod nogi rzucanych.

Na marginesie wodniackich tradycji Ziemi Jeleniogórskiej warto wspomnieć, że to właśnie w Jeleniej Górze w roku 1945 powstała i doskonale funkcjonowała na jeziorze pilchowickim Organizacja Ligii Morskiej i jest coraz więcej „ludzi morza”, którzy zainteresowani są reaktywowaniem tej zasłużonej organizacji. Wszystkich chętnych zapraszamy do Kluby „Horyzont” i Karkonoskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych.

DSCF8253.JPGDSCF8242.JPGDSCF8245.JPGDSC02131.JPGDSCF8260.JPGDSCF8215.JPGDSCF8218.JPG