Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Stowarzyszenie Inwalidów Wzroku w Jeleniej Górze rozpoczęło cykl spotkań na temat zagrożeń współczesnego świata, które coraz częściej pukają także do oddalonych od centrów miejscowości.
24 listopada 2015 roku w sali integracyjnej KSON na temat zagrożeń terrorystycznych rozmawiano z Mirosławem Bołociuchem – Prezesem Stowarzyszenia Dżudżitsu - konsultantem ds. zwalczania terroryzmu - instruktorem sportów walki.
W czasie 2-godzinnego spotkania Pan Mirosław przekazał wiedzę o źródłach prowadzących do terroryzmu. To właściwie zaczyna się od hajtu – wszechobecnej mowy nienawiści i tolerancji dla nieludzkich słów, które często wywołują nieludzkie czyny. Terroryzm – to stosowanie przemocy, okrucieństwa w celu zastraszenia, zniszcenia przeciwnika - dla wywarcia presji na społeczeństwo i władze, poruszenie opinii publicznej, wymuszenie ustępstw.
Spośród form terroryzmu możemy wyróżnić terroryzm ekonomiczny, ideologiczny, rasistowski, medialny, patologiczny, tzw. zbrojny oraz religijny - najgłośniejszy obecnie. Za akcjami terrorystycznymi różnych form stoją duże pieniądze, często o nieznanym pochodzeniu.
Jak należy zachować się w sytuacji zagrożenia?
Po pierwsze należy mieć oczy otwarte dookoła głowy - obserwować nietypowe zachowania osób – zwracać uwagę na pozostawione bez opieki pakunki, torby, przedmioty. Zaniepokoić nas powinny również parkujące samochody typu furgon w okolicach, gdzie zbierają się ludzie /kościoły, stadiony etc,/.
Zawsze w przypadku wątpliwości lepiej powiadomić policję tel. 997, podając miejsce i rodzaj ewentualnego zagrożenia, niż sprawę zbyć milczeniem.
Wiele pytań uczestników spotkania dotyczyło sposobu reakcji na sytuacje bezpośredniego zagrożenia. „Nie bądźcie agentami 007, bo życie, to nie jest film". Należy bez paniki starać się oddalić od miejsca zagrożenia, nie porzucając swoich osobistych rzeczy, które mogłyby utrudnić pracę służbom interwencyjnym.
Należy oczekiwać przybycia służb interwencyjnych i wdrożenia profesjonalnych procedur, które mogą zapobiec nieszczęściu.
„Takie szkolenia będziemy prowadzić cyklicznie, mówi Mirosława Jośko z Zarządu SIW, ponieważ sytuacja osób niepełnosprawnych wzrokowo, słuchowo, ruchowo i mentalnie jest szczególnie trudna wobec wszelkich zagrożeń „.