3aiOd października br. Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych realizuje projekt transgraniczny „AIKIDO”- mówi Waldemar Wiśniewski Wice Prezes KSON.

https://www.facebook.com/strimeo/videos/777474705953464/

Jego celem jest pogłębianie wymiany międzykulturowej w polsko - niemieckim regionie przygranicznym. W czasie spotkań podejmowane są wspólne działania mające na celu integrację pomiędzy osobami z niepełnosprawnościami jak i tymi zupełnie zdrowymi. Zajęcia odbywają się cyklicznie w poniedziałki, naprzemiennie w Görlitz i Zgorzelcu.

Podczas treningów uczestnicy wykonują ćwiczenia efektywnie starając się aby stronie atakującej nie wyrządzić urazów i kontuzji. 4aiTrenerzy zwracają szczególną uwagę na motorykę i ograniczenia beneficjentów projektu, zapewniając im bezpieczeństwo podczas treningów. Aikido opiera się na głębszym zrozumieniu szacunku wobec swojego ciała i partnera, umiejętności opanowywania agresji i strachu, samoobrony oraz panowania nad emocjami.

Istotą Aikido jest nauka pokonywania własnych barier i ograniczeń. Jeżeli ćwiczenia wykonywane są poprawnie, nie ma znaczenia wzrost i siła przeciwnika, każdy może osiągnąć wysoki poziom niezależnie od płci, wieku i własnego potencjału.

2aiW niedzielę 25 listopada grupa uczestników ze strony polskiej i niemieckiej w porozumieniu z Karkonoskim Stowarzyszeniem Aikido spotkała się na wspólnym treningu w Jeleniej Górze. Spotkanie rozpoczęliśmy wycieczką z przewodnikiem po mieście: mówi Agnieszka Nowak z KSON. Głównym punktem programu dnia był jednak wspólny trening z udziałem zawodników z jeleniogórskiego stowarzyszenia AIKIDO. Ponad 30 uczestników tego projektu pod czujnym okiem trenerów mogło wymienić się doświadczeniami i technikami sztuk walki, które poznali już podczas wyjazdowych zajęć. Była to świetna okazja do konfrontacji nabytych umiejętności z praktyką doświadczonych zawodników.

Okazało się, że najważniejsze są niuanse i konsekwentny trening - mówi Remigiusz Stefaniak uczestnik projektu. Udział w tym projekcie jest dla mnie, osoby słabowidzącej - mówi 40 letni uczestnik projektu z Jeleniej Góry - dowodem na to, że można opanować paraliżujący strach i pod okiem trenerów kierować swoimi emocjami. Sposób prowadzenia zajęć utwierdził mnie w przekonaniu, że w sportach walki mogą brać również osoby z niepełnosprawnościami.

Uczestnikami projektu są osoby z zespołem Downa, chorobami narządów ruchu i wzroku.1ai

Jest to pierwszy transgraniczny projekt, który Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych realizuje wspólnie z organizacją pozarządową z Rottenburga w Saksonii. Jego najważniejszym elementem jest współpraca w zakresie kultury, dziedzictwa narodowego obu krajów, poznania sąsiadów, a AIKIDO jest doskonałą okazją do tego typu wymiany dobrych praktyk. J

est to projekt pilotażowy finansowany ze środków UE, a jego efekty wykorzystane zostaną w kolejnych transgranicznych działaniach.

Agnieszka Nowak Wolontariuszka KSON