Diety z NFZ

dietaJak wskazują statystyki, coraz więcej Polaków cierpi na nadwagę i źle się odżywia. W roku 2014 ok. 36 % badanych miało nadwagę.

W trosce o nasze zdrowie, aby zapobiega a nie leczyć NFZ uruchomił serwis z darmowymi dietami. Jest to edukacyjne narzędzie umożliwiające w kilku prostych krokach obliczyć wskaźnik BMI, uzyskać informację o tym, czy waga jest prawidłowa oraz otrzymać szczegółową dietę dostosowaną do indywidualnych potrzeb.

Dostępne są trzy warianty kaloryczne diety DASH (Dietary Approaches to Stop Hypertension) o kaloryczności 1200, 1500 oraz 1800 kcal. Dieta ta ma na celu przede wszystkim zmniejszenie ryzyka zachorowania na nadciśnienie i choroby układu krążenia. Jednocześnie wpływa na zachowanie szczupłej sylwetki i mnóstwa energii. Najważniejszą zasadą tej diety jest zmniejszenie ilości spożywanej soli przy jednoczesnym zwiększenie ilości warzyw, owoców, a także chudego nabiału i produktów pełnoziarnistych. Nowy po

rtal jest dostępny pod adresem: diety.nfz.gov.pl.

Dietę z portalu NFZ można otrzymać zarówno po rejestracji, jak i bez logowaniu się.

Bez rejestracji dostępny jest jadłospis na 7 dni – 1200 kcal oraz 1500 kcal wersja wegetariańska. Każdy dzień składa się z 5 posiłków: I śniadanie, II śniadanie, obiad, podwieczorek oraz kolacja. Przy każdym posiłku znajdziemy informację o potrzebnych składnikach a przy daniach złożonych również przepis na ich wykonanie. W celu rejestracji należy podać swój adres e-mail oraz wymyśleć hasło.

Po zarejestrowaniu się do serwisu

Należy podać dane takie jak: płeć, waga (kg), wzrost (cm), wiek (lat) oraz aktywność (pacjent leżący w łóżku, aktywność fizyczna niska, ……, wyczynowe uprawianie sportu). Na podstawie powyższych danych system obliczy nasz wskaźnik BMI – jest to wskaźnik masy ciała (niedowaga, wartość prawidłowa, nadwaga, I stopień otyłości, II stopień otyłości III stopień otyłości) oraz wskaże jaką najniższą wartość kalorii powinniśmy dostarczać naszemu organizmowi. Następnie możemy wybrać wielkość kaloryczną naszej diety (1200, 1500 oraz 1800 kcal). W efekcie dostaniemy, przykładowy, 14-dniowy jadłospis, który jest wskazówką do zdrowego odżywiania. Podany jadłospis jest dla osób zdrowych, nie mających alergii pokarmowych. Jadłospis dla osób zalogowanych ma dodatkowe opcje takie jak możliwość wymiany posiłków oraz listę zakupów na dany dzień tygodnia. Rozpiskę posiłków oraz listę zakupów można pobrać w formie PDF i wydrukować, dzięki temu mamy gotową listę, którą możemy zabrać ze sobą do sklepu.  

Szukasz czegoś?

Pobierz Najnowszą Gazetę w PDF!

Kliknij aby pobrać gazety Tu i Teraz w wersji PDF

 

radiokson

Pozostałe Projekty

Porady i Spotkania

Porady Prawne:

Masz pytanie lub problem, który wymaga porady. Zapraszamy do siedziby KSON. Darmowych porad udzielają;

  • Radca Prawny Bernadetta Baszak
  • Radca Prawny Mateusz Nowak
  • z dziedziny odszkodowań komunikacyjnych - biegły sądowy Jerzy Wojtas

Porady Psychologiczne:

  • Psycholog - Pani Ewa Knychas

 

Asystent Rodziny:

Poradnictwo z zakresu:

  • Problematyki Rodzinnej (problemy materialne, opiekuńczo-wychowawcze),
  • Pomocy Społecznej (świadczenia pieniężne i niepieniężne),

W każdy poniedziałek i czwartek w godzinach: 9.00 - 14.00 - Alicja Mroczkowska.

W sprawie konsultacji prosimy o kontakt z biurem KSON. Telefon 75 75 24 254, Telefon/fax - 75 75 23 183. Email: info@kson.pl

Porady Mediatora:

Kontakt: mediator.jeleniagora@gmail.com lub tel. 75 75 24 254, Telefon/fax - 75 75 23 183. Email: info@kson.pl

Uwaga: Osoby poszukujące pracy!

Uprzejmie informujemy Państwa, że istnieje możliwość skorzystania z bezpłatnych porad psychologa - doradcy zawodowego. W trakcie kilku indywidualnych spotkań zbadamy Pańsywa predyspozycje zawodowe i określimy ścieżkę rozwoju zawodowego, dodatkowo udzielimy informacji o aktualnej sytuacji na rynku pracy (oferty pracy, kursy, szkolenia itp.).

Kontakt: