Wiara i Sztuka, czyli jak zmienić oblicze tej ziemi

garnizon color mW dniu 14 października 2018 roku, w oczekiwaniu na 40-tą rocznicę rozpoczęcia pontyfikatu polskiego Papieża Jana Pawła II odbył się w Kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Jeleniej Górze specjalny koncert muzyki sakralnej i barokowej zatytułowany „Offertorium musicale”. W programie znalazły się utwory mistrzów okresu baroku z listy utworów umiłowanych przez Jana Pawła II.

Koncert był inauguracyjnym wydarzeniem cyklicznego projektu „Offertorium musicale – Dni Papieskie w Karkonoszach”, który mamy nadzieję będzie odbywał się każdego roku w połowie października, niejako w oczekiwaniu na „Dzień Papieski”, czyli kolejną rocznicę rozpoczęcia pontyfikatu pochodzącego z Polski Ojca Świętego.

- Projekt zyskał duże zainteresowanie wśród samorządowców i będzie współfinansowany ze środków województwa dolnośląskiego – mówi Marek Obrębalski - Wiceprzewodniczący Sejmiku Dolnośląskiego.

Kulminacją festiwalu muzyki papieskiej ma być koncert dedykowany trzem Papieżom pod tytułem „Wiara i Sztuka, czyli jak zmienić oblicze tej ziemi”. To będzie z pewnością wielka uczta nie tylko dla jeleniogórskich melomanów. Koncert dedykowany Janowi Pawłowi II, Benedyktowi XVI i Franciszkowi obejmować będzie specjalnie na tę okoliczność dobrany repertuar utworów wywodzących się z kultury południowoamerykańskiej, słowiańskiej, włoskiej i niemieckiej. W przerwach odczytane zostaną fragmenty encyklik papieskich nawiązujących do nauk każdego z Papieży.

Szczególnie ważny będzie rok 2020, kiedy to obchodzić będziemy 100-lecie urodzin św. Jana Pawła II. Z tej okazji zaprezentowane zostaną najważniejsze encykliki Ojca Świętego, które stanowią uniwersalny kanon wiary i życia. Ma to szczególne znaczenie, gdy weźmiemy pod uwagę, że pokolenie Jana Pawła II pomału odchodzi.

Koordynatorem festiwalu jest Stanisław Schubert – prezes Karkonoskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych wraz z księdzem Prałatem Andrzejem Bokiejem z Kościoła pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego w Jeleniej Górze. Przygotowaniem merytorycznym projektu zajęła się dr Małgorzata Mierczak z Międzynarodowego Towarzystwa Artystycznego „Opera Ducha Gór” w Karpaczu. Na koncertach usłyszymy mało znane lub całkowicie zapomniane utwory kompozytorów polskich tworzących w XIX-wiecznej Europie.

Innym nurtem festiwalu będzie przypominanie ciekawej twórczości kompozytorów niemieckich, którzy w pewnym okresie mocno związani byli z regionem Dolnego Śląska i Karkonoszy. Dni muzyki papieskiej w Karkonoszach mają być nie tylko chwilą refleksji nad życiem, wiarą, sztuką i słowem, ale mają również wzbogacić ofertę kulturalną regionu. Przy tej okazji organizatorzy podkreślają ogromne znaczenie renowacji unikatowych na skalę europejską organów, które są sercem festiwalu i wspaniałym zabytkiem barokowego kościoła.

Prace nad organizacją festiwalu już się rozpoczęły. W przygotowania zaangażowały się instytucje samorządowe oraz radni różnych szczebli, a wszystkich którzy chcieliby się włączyć w organizację koncertu - zapraszamy.  

Remigiusz Stefaniak

Szukasz czegoś?

Pobierz Najnowszą Gazetę w PDF!

Kliknij aby pobrać gazety Tu i Teraz w wersji PDF

 

radiokson

Pozostałe Projekty

Porady i Spotkania

Porady Prawne:

Masz pytanie lub problem, który wymaga porady. Zapraszamy do siedziby KSON. Darmowych porad udzielają;

  • Radca Prawny Bernadetta Baszak
  • Radca Prawny Mateusz Nowak
  • z dziedziny odszkodowań komunikacyjnych - biegły sądowy Jerzy Wojtas

Porady Psychologiczne:

  • Psycholog - Pani Ewa Knychas

 

Asystent Rodziny:

Poradnictwo z zakresu:

  • Problematyki Rodzinnej (problemy materialne, opiekuńczo-wychowawcze),
  • Pomocy Społecznej (świadczenia pieniężne i niepieniężne),

W każdy poniedziałek i czwartek w godzinach: 9.00 - 14.00 - Alicja Mroczkowska.

W sprawie konsultacji prosimy o kontakt z biurem KSON. Telefon 75 75 24 254, Telefon/fax - 75 75 23 183. Email: info@kson.pl

Porady Mediatora:

Kontakt: mediator.jeleniagora@gmail.com lub tel. 75 75 24 254, Telefon/fax - 75 75 23 183. Email: info@kson.pl

Uwaga: Osoby poszukujące pracy!

Uprzejmie informujemy Państwa, że istnieje możliwość skorzystania z bezpłatnych porad psychologa - doradcy zawodowego. W trakcie kilku indywidualnych spotkań zbadamy Pańsywa predyspozycje zawodowe i określimy ścieżkę rozwoju zawodowego, dodatkowo udzielimy informacji o aktualnej sytuacji na rynku pracy (oferty pracy, kursy, szkolenia itp.).

Kontakt: